Małgorzata Kidawa-Błońska prezentuje program Koalicji Obywatelskiej. Są w nim jej autorskie propozycje

Podczas piątkowej konwencji Koalicji Obywatelskiej kandydatka na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska zaprezentowała program ugrupowania na najbliższe wybory parlamentarne. Ważnymi punktami w nich są jej autorskie propozycje. Oficjalne hasło wyborcze brzmi "Jutro może być lepsze".
Zobacz wideo

W programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej znalazły się punkty dotyczące najważniejszych problemów Polaków. Listę tę, jak zaznaczyła Małgorzata Kidawa-Błońska, stworzono na podstawie rozmów z Polakami. Na ich podstawie stworzono plan naprawy służby zdrowia i systemu edukacji, dbałości o interesy przedsiębiorców, środowisko naturalne, prawa kobiet i seniorów. Kandydatka na premiera zapowiedziała m.in.

 • skrócenie oczekiwania do lekarzy specjalisty do maksymalnie 21 dni;
 • maksymalne odciążenie lekarzy od biurokracji;
 • przywrócenie nocnej i świątecznej opieki, co ma odciążyć SOR-y;
 • zmniejszenie umieralności na raka i czerpanie na to funduszy z UE;
 • zatrzymanie wycinania lasów, używania plastiku, sprowadzania do Polski śmieci i węgla z Rosji;
 • zalegalizowanie związków partnerskich;
 • wprowadzenie systemu opieki domowej nad seniorami na przykładzie stworzonego przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka systemu, który funkcjonuje w jego mieście.

- Program musi być żywy i nadążać za potrzebami ludzi. I taki program będziemy robić - podkreśliła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Autorskie propozycji Kidawy-Błońskiej w programie KO

Ważną częścią programu Koalicji Obywatelskiej są autorskie pomysły Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Dotyczą one m.in. problemów seniorów. Z jej inicjatywy w programie znalazły się m.in. premia emerytalna nawet do 20 tys. złotych oraz zwolnienie emerytury z PIT dla seniorów pracujących oraz czeki opiekuńcze do 1000 złotych dla rodzin na opiekę nad seniorami, którzy nie są w stanie pracować.

Małgorzata Kidawa-Błońska uzupełniła też swoimi pomysłami pakiet dotyczący kobiet. Znajdzie się w nich m.in.

 • zrównanie płac na tych samych stanowiskach;
 • konsekwentne ściganie sprawców przemocy domowej i seksualnej;
 • wprowadzenie dwumiesięcznego płatnego urlopu tacierzyńskiego;
 • bezpłatny dostęp do in vitro i znieczulenia przy porodzie.

W jej planach jest również wprowadzenie darmowego internetu dla osób do 24. roku życia. - Wykluczenie cyfrowe o wiele większym problemem, musimy dać równy start w dorosłość - podkreśliła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Kandydatka na premiera chciałaby również stworzyć jasne i przejrzyste prawo podatkowe, promujące rozwój firm i dbające o polskich przedsiębiorców. Zapowiedziała, że po zmianie prawa przez Koalicję Obywatelską zyski, które zostają w firmie, nie będą dłużej objęte podatkiem CIT.

Ostatnim punktem, który pojawił się w programie Koalicji z inicjatywy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, jest kwestia kultury. Polityk zapewniła, że wprowadzona zostanie przejrzystość konkursów i przyznawania środków finansowych, bogaty system stypendialny dla twórców, a także ograniczony zostanie do minimum wpływ urzędników na kulturę i artystów.

- Naprawimy media publiczne - podkreśliła i dodała, że Koalicja zlikwiduje abonament. - Naród który traci kulturę, traci tożsamość - zaznaczyła.

- Warto próbować. To jedyny sposób, żebyśmy któregoś dnia obudzili się w Polsce, w której chce się żyć w której każdy człowiek czuje się ważny, a władza daje przykład pokory, pracowitości i dobrych obyczajów - podsumowała prezentację programu kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera.

Hasłem wyborczym Koalicji Obywatelskiej jest "Jutro może być lepsze".

Po prezentacji programu przez Małgorzatę Kidawę-Błońską, głos zabrało siedem kobiet, które opowiedziały o szczegółach zmian w każdej dziedzinie ujętej w programie. Wśród nich były m.in. Kamila Gasiuk-Pihowicz, Barbara Nowacka i Katarzyna Lubnauer.

Więcej o:
Komentarze (512)
Małgorzata Kidawa-Błońska prezentuje program Koalicji Obywatelskiej. Są w nim jej autorskie propozycje
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 72 razy 40

  Przede wszystkim miło popatrzeć i posłuchać. Kultura i urok osobisty to duży atut. A program? Oczekuję znacznego ograniczenia sobiepaństwa kk i rozliczenia za obecną demolkę, zwłaszcza edukacji.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 60 razy 36

  jako fundator 500+ dla wielu, mimo ze w tych wyborach zagłosuję na Lewice, życzę pani Kidawie-Błońskiej jak najlepszego wyniku :-)

 • artur702

  Oceniono 59 razy 27

  Bardzo dobry program, świetny początek kampanii wyborczej KO. Tęsknię za normalnością, kulturą i przyzwoitością. Dość mam pisopatycznych prostackich antypolskich chamów.

 • zsm-5

  Oceniono 38 razy 26

  Skoro tyle o seniorach, osobach chorych i umieralnosci mowa, to moze dodatkowo jakas.cywilizowana.ustawa o pochowkach? Zeby klechy i grabaze stracili przynajmniej czesc przymusowego haraczu?

 • zimman

  Oceniono 27 razy 23

  Przed wszystkim anulować wszystkie niekonstytucyjne ustawy, wyrzucić dublerów z TK oraz prokuratorów zepsutych Ziobry z SN rozliczyć TS Dudę i resztę ferajny. Oderwać PIS-świnie od koryta. Naprawić fatalny wizerunek Polski na arenie międzynarodowej i w UE.

 • Paweł Gaweł

  Oceniono 30 razy 22

  Trole znowu w akcji. Nazwa "związki partnerskie" powinno być zastąpione związki osób które nie chcą (lub nie mogą) zawrzeć małżeństwa. Tak to się kojarzy związki osób jednej płci, a to szerokie pojęcie dotyczące wszystkich.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 44 razy 22

  nie wiem czy tylko ja mam takie spostrzeżenia, ale odnoszę wrażenie że po nominacji pani MKB na przyszłego premiera z opozycji, mocno się zwolennikom PiS pod dudami pali
  takiego zlotu trolli (których oczywiście PiS nie zatrudnia, co nie Piebiak) już dawno nie widziałem

 • tempa-dzida2

  Oceniono 33 razy 19

  Mam nadzieję, że niezrealizowany program "dorżnąć watahy" wreszcie wróci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX