Można sprawdzić ile osób nosi takie samo nazwisko? Najwięcej Nowaków i Kowalskich

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca Polaków do odwiedzenia portalu Otwarte Dane. Z dostępnych tam informacji możemy dowiedzieć się m.in. ile jest w Polsce osób, które noszą to samo nazwisko, co my i czy wśród obywateli Polski jest osoba, która ma na nazwisko Brzęczyszczykiewicz.
Zobacz wideo

"Zastanawialiście się kiedyś, ile osób w Polsce nosi Wasze nazwisko? A może chcecie wiedzieć, jakie nazwisko jest w Polsce najpopularniejsze? Mamy odpowiedzi na te pytania" - pisze Ministerstwo Cyfryzacji, zapraszając na portal dane.gov.pl. Wśród zbiorów dostępnych na tej stronie znajdujemy m.in. spis nazwisk żeńskich i męskich, które występują w rejestrze PESEL, informacje na temat imion nadawanych dzieciom w Polsce czy listę 10. najczęściej rejestrowanych marek samochodów osobowych w 2019 roku.

Otwarte Dane. Ilu jest w Polsce Nowaków? Jakie imiona najchętniej nadajemy dzieciom?

Jakie nazwiska są w Polsce najpopularniejsze? Odwiedzając portal Otwarte Dane dowiadujemy się, że najwięcej Polaków i Polek nosi nazwisko Nowak (aż 204 876 osób). Kolejne na liście najpopularniejszych są nazwiska Kowalska/Kowalski (nosi je 138 612 osób), Wiśniewska/Wiśniewski (110 375 osób), Wójcik (99 464 osób) oraz Kowalczyk (97 928 osób). A co z nazwiskiem Brzęczyszczykiewicz, które wymyślił Franek Dolas, bohater filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową"? Z rejestru PESEL wynika, że wśród Polaków nie ma osoby noszącej to nazwisko. Ten łamaniec językowy został stworzony na potrzeby filmu.

Z bazy danych udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji dowiadujemy się także jakie imiona nadawano najczęściej dzieciom urodzonym w 2018 roku. Okazuje się, że najpopularniejszymi imionami dla chłopców były imiona Antoni (takie imię otrzymało 9329 osób), Jakub (8908 osób) i Jan (8457), z kolei dziewczynkom najchętniej nadawano imię Zuzanna (8866 osób), Julia (8468 osób) lub Maja (8033).

Na portalu Otwarte Dane znajduje się ponad 13 000 zasobów. Dostępne są one na stronie internetowej dane.gov.pl. Dostęp do danych tam zawartych jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Więcej o: