Śnieżka. Na szczycie góry powstało "dzieło sztuki". Karkonoski Park Narodowy szuka wandali

Władze Karkonoskiego Parku Narodowego w Czechach szukają autorów "dzieła", które powstało na szczycie Śnieżki. Nieznani dotąd sprawcy ułożyli tam dziwną konstrukcję z kamieni, niszcząc w ten sposób kawałek karkonoskiej tundry.
Zobacz wideo

Czescy strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego natknęli się na "dzieło" podczas czwartkowego patrolu. Ktoś stworzył je w nocy, przekraczając w tym celu łańcuchy, które odgradzają część terenu, aby chronić tamtejszą przyrodę.

Śnieżka. Karkonoski Park Narodowy apeluje o pomoc w zidentyfikowaniu wandali

Pracownicy czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego podkreślili we wpisie na Facebooku, że "kreatywność" twórców nietypowej konstrukcji z kamieni zagraża rzadkiej karkonoskiej tundrze. Miejsce, w którym ktoś ją stworzył jest odgrodzone łańcuchami, ponieważ żyją tam rzadkie rośliny, owady i ptaki. Niektóre z nich są krytycznie zagrożone wyginięciem. W miejscu tym występują także gleby rozwarstwiane mrozem (co jest procesem geomorfologicznym trwającym tysiące lat). 

Zarówno czeskie, jak i polskie władze Karkonoskiego Parku Narodowego proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości osób, które uszkodziły nawierzchnię szczytu Śnieżki. Zgłoszenie w tej sprawie można wysłać na maila rdrahny@krnap.cz lub za pośrednictwem strony internetowej krnap.cz.

Więcej o: