Legnica. Tysiące martwych ryb nad brzegiem Jeziora Koskowickiego. To przyducha?

Na brzegu Jeziora Koskowickiego koło Legnicy leżą stosy martwych ryb. Rybacy oceniają, że ważą one łączenie ponad dwie tony. Największe spośród nieżyjących zwierząt mają nawet dwa metry długości. Prawdopodobnie w wodzie było za mało tlenu, przez co ryby się udusiły.
Zobacz wideo

Jak donosi Radio Wrocław, woda w Jeziorze Koskowickim, które znajduje się na terenie Rezerwatu Przyrody w Grzybianach, jest niedotleniona tak bardzo, że ryby zaczęły wypływać na powierzchnię, żeby zaczerpnąć powietrza. Wysokie temperatury i niskie opady sprawiły, że tafla jeziora opadła o ok. 80 cm.

Przyducha w Jeziorze Koskowickim? WIOŚ pobrał próbki, żeby zbadać przyczynę śmierci ryb

Brak tlenu w wodzie, czyli tzw. przyducha, spowodował, że ryby w Jeziorze Koskowickim zaczęły masowo umierać. Pracownicy Polskiego Związku Wędkarskiego zbierają nieżyjące zwierzęta od dwóch dni. W sumie ważą one dwie tony. Mariusz Ból ze straży rybackiej powiedział w rozmowie z Radiem  Wrocław, że niektóre z okazów mają nawet 2 metry długości i ważą ok. 60 kilogramów. Największe ryby leżą na brzegu, ale w otaczających jezioro trzcinach znajduje się wiele małych osobników, które trudno zebrać.

Portal legnica.naszemiasto.pl informuje, że we wtorek 3 września nad Jezioro Koskowickie przyjechali przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pobrali próbki, aby sprawdzić, co jest przyczyną śmierci ryb. 

To koniec Jeziora Koskowickiego? Wędkarze są załamani

Sytuacja nad Jeziorem Koskowickie koło Legnicy jest dramatyczna. Niektórzy wędkarze piszą w social mediach, że należy już ono "do przeszłości" i nic nie jest w stanie go uratować. Spekulują także na temat tego, co jest powodem śmierci ryb. "PZW wmawia nam że to przyducha, lecz my podejrzewamy coś innego. Kilka lat temu też niby przyducha zabiła tam sporo ryb. Jak się okazało i wszyscy o tym wiedzą, z pól spłynęły wtedy opryski. Dziwne ze teraz jest inaczej, gdy problem powstał po deszczu" - pisze na Facebooku grupa Carp Seekers Legnica.

Więcej o:
Komentarze (153)
Legnica. Nad brzegiem Jeziora Koskowickiego leżą tysiące martwych ryb. To przyducha?
Zaloguj się
 • magwol2

  Oceniono 76 razy 66

  Przypominam że Wisła NIE płynie przez Dolny Śląsk. Tak asekuracyjnie.

 • 1627cd1410

  Oceniono 56 razy 42

  teraz zdjęcia śniętych ryb zasilą hejterskie obrazki nt. wycieku Trzaskowskiego...

 • siwywaldi

  Oceniono 44 razy 32

  Jutro pewna oglądana głównie przez ciemny Lud stacja telewizyjna poda, że to widok Wisły pod Modlinem, będący efektem zrzutu warszawskich ścieków bezpośrednio do rzeki

 • tad-tad1

  Oceniono 45 razy 29

  To jezioro przypomina pisowską polskę, jeszcze ne zdychamy ale coraz trudniej oddychać, duszno i coraz bardziej żle ,

 • ochujek

  Oceniono 23 razy 23

  Raczej chemia zaszkodziła. Ćwiczenia motopomp strażackich nad jeziorem dotleniły by jego wodę.

 • krioprezerwacja

  Oceniono 26 razy 20

  zatrucie a nie brak tlenu. Sprawdzić i winnych ściekom ukarać. Najlepiej grzywną pozwalającą na oczyszczenie jeziora. Żeby się odwidziało ludziom niszczenie przyrody. Żądam tego albo nie głosuję na bandytów rabunkowej gospodarki zasobów naturalnych

 • voojtas

  Oceniono 25 razy 19

  W tym kraju to już wszystko zdycha tak w ogóle....

 • l1ber

  Oceniono 19 razy 17

  Przebadać te truchła na obecność związków chemicznych, porównać ze składem gleby na sąsiadujących polach i będziemy mieć jasność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX