Służby mają wgląd do naszych telefonów? CBA: Nie zakupiliśmy "systemu do masowej inwigilacji"

"CBA nie zakupiło żadnego 'systemu masowej inwigilacji Polaków'. Pojawiające się w tej sprawie opinie i komentarze są insynuacjami i nie mają poparcia w faktach" - pisze w oświadczeniu Centralne Biuro Antykorupcyjne. To reakcja na doniesienia o systemie Pegasus, którym mają dysponować służby. Technologia pozwala uzyskać wgląd do danych przechowywanych m.in. na telefonach.
Zobacz wideo

"W związku z doniesieniami mediów informujemy, że Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi swoje działania w oparciu o przepisy polskiego prawa. Kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd" - przekonuje CBA w komunikacie.

CBA korzysta z Pegasusa do inwigilacji? Jest oświadczenie

Jak twierdzi, biuro "nie zakupiło żadnego 'systemu masowej inwigilacji Polaków'". "Pojawiające się w tej sprawie opinie i komentarze są insynuacjami i nie mają poparcia w faktach" - informuje CBA.

O Pegasusie informowała przed kilkoma dniami stacja TVN24. Istnienie systemu miała potwierdzać faktura podpisana przez szefa CBA. Natrafiła na nią NIK, która badała, czy Ministerstwo Sprawiedliwości zgodnie z planem wykorzystuje Fundusz Sprawiedliwości (wcześniej nazywany był Funduszem pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej). Z kontroli NIK wynika, że największą kwotę, 25 milionów złotych z funduszu, przekazano CBA. Najprawdopodobniej kwota sfinansowała część faktury wystawionej przez warszawską firmę informatyczną na kwotę 33 mln złotych. "Zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości" ma oznaczać zakup systemu do inwigilacji telefonów i komputerów, którym najprawdopodobniej jest Pegasus.

Więcej o:
Komentarze (253)
Służby mają wgląd do naszych telefonów? CBA: Nie zakupiliśmy "systemu do masowej inwigilacji"
Zaloguj się
 • rabin_z_czubow

  Oceniono 77 razy 67

  "CBA nie zakupiło żadnego 'systemu masowej inwigilacji Polaków" - tylko do inwigilacji opozycji.

 • beatrixx-kiddo

  Oceniono 71 razy 61

  No kamień z serca mi spadł po prostu! Bo oczywiście wierzę temu oświadczeniu tak jak i wszelkim innym wypowiedziom PiSSuarów.

 • sztucznypolak

  Oceniono 60 razy 54

  "nie zakupiło żadnego 'systemu masowej inwigilacji Polaków'"

  Oczywiscie ze nie.
  Przeciez w fakturze tak nie jest napisane!

  Klamcy i manipulanci! Jak caly PiS.

 • fakekonto10

  Oceniono 41 razy 41

  W zacytowanym zdaniu mają 100% racji. System Pegasus nie służy do "masowej" inwigilacji. Ten program nie umożliwia ot tak, łatwego dostępu do dziesiątek czy setek smartfonów. Żeby zdobyć dostęp, trzeba się trochę namęczyć. Służy do inwigilacji pojedynczych celów, a nie do masowej inwigilacji.

 • w-zadnym-trybie

  Oceniono 45 razy 41

  Ależ oczywiście, Kaczor jest wysokim blondynem, Ziobro nie miał pojęcia o farmie trolli, CBA nie kupiło Pegasusa. Nikt w to nie wątpi.

 • alberts

  Oceniono 22 razy 20

  Jeśli ktoś jeszcze wierzy, że służby bezpieczeństwa jakiegokolwiek kraju przestrzegają prawa, to powinien również wierzyć w Świętego Mikołaja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX