CBA zatrzymało b. prezesa Orlenu. Wśród zatrzymanych też m.in. właściciele agencji eventowych

Były prezes Orlenu Jacek K. i pięć osób związanych z agencjami eventowymi zostało zatrzymanych we wtorek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Informację tę potwierdziła w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
Zobacz wideo

Były prezes Orlenu Jacek K. i pięć innych osób - właściciele i członkowie zarządów agencji eventowych zostało zatrzymanych przez CBA w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji przy organizacji imprez masowych i kampanii reklamowych. Informację o zatrzymaniu potwierdziła portalowi Gazeta.pl Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Sprawa dotyczy kontroli, jaką jeszcze w 2017 roku w spółce przeprowadziło CBA. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że chodzi o podejrzenia wyrządzenia spółce poważnych szkód. - Sprawa dotyczy zawierania przez Orlen umów na wydarzenia o charakterze eventowym, usługi związane z imprezami, które organizował PKN Orlen - powiedział rzecznik.

- W wyniku działań kontrolnych CBA wykryło układ korupcjogenny, który funkcjonował w spółce Orlen, cała sprawa pozostaje rozwojowa, nie wykluczone są kolejne czynności - dodał Stanisław Żaryn. Agenci Biura przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz miejsce przechowywania dokumentacji firmowej.

Wszystkie zatrzymane przez CBA osoby usłyszały zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi. Jednej z zatrzymanych osób uzupełniono zarzuty dotyczące niegospodarności, kolejnym osobom przedstawiono zarzuty m.in. poświadczenia nieprawdy, składania fałszywych zeznań oraz przywłaszczenia mienia znacznej wartości. Prokurator zastosował wobec wszystkich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Informację o zatrzymaniu byłego prezesa Orlenu podał jako pierwszy na Twitterze "Magazyn Śledczy Anity Gargas".

Zatrzymanie byłego prezesa Jacka K.

Były prezes Orlenu poprzednio został zatrzymany w połowie lutego wraz z dwoma byłymi dyrektorami koncernu. Zarzucono im wyrządzenie spółce szkody wielkich rozmiarów, nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.

Sprawa ma związek z organizowaną w 2014 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie imprezą Verva Street Racing i kwestią dotyczącą prawidłowości rozliczenia kwot należnych za bilety. Jacek K. był prezesem PKN Orlen w latach 2008-2015.

Więcej o:
Komentarze (84)
CBA zatrzymało b. prezesa Orlenu. Wśród zatrzymanych też m.in. właściciele agencji eventowych
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 35 razy 25

  Nic w tym dziwnego , idą wybory więc CBA jako partyjna policja "ściga"

 • cpfan

  Oceniono 40 razy 24

  To się zaczyna robić męczące. I tak przed każdymi wyborami. Aż strach być byłym prezesem czegokolwiek.

 • antypopisowiec

  Oceniono 34 razy 22

  A co z Możejkami. Gdy rządził PiS w latach 2005-2007 ORLEN kupił rafinerię w Możejkach. Wraz z remontami kosztowała nas kilkanaście miliardów. Za tę kwotę można by chyba zbudować w Polsce ze dwa takie kombinaty. To jest dopiero niegospodarność. Przy tej sprawie zatrzymani to płotki. Ale prokuratura swoich ludzi się nie czepia.

 • sector23

  Oceniono 22 razy 20

  Prezes koncernu aresztowany za chachmenty z biletami, kilku cwaniaków wynajętych do zorganizowania imprezy reklamowej. Natomiast minister sprawiedliwości "nic nie wie" o zorganizowanej akcji swoich bezposrednich podwałdnych a prezes rzadzącej partii nawet nie przesłuchany w sprawie przekrętu i łapówek związanych z finansowaniem i budową dwu biurowców w Warszawie. Nie wspominając już o szefie KNF i NBP, którzy przecież zostali tylko pomówieni.....

 • pan_draska

  Oceniono 22 razy 18

  Kur...a,
  nie bronię tych typów, bo prawda zawsze leży gdzies po środku ale ...
  - jak PiS na lewo pompuje kasę w PFN to jest ok,
  - jak Ministerstwo Sprawiedliwości w osobie wiceministra przelewa miliony zł z funduszu przeznaczonego dla ofiar przestępstw do Raciborza, czyli rodzimego miasta wiceministra, to jest ok
  - jak Ziobro za 40 000 €wyłudzonych z UE na organizację kongresu klimatycznego organizuje wiec wyborczy to jest ok
  ... długo by tak wymieniać

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 16

  Dziwne jakby nie aresztowali nikogo przed wyborami , CBA to przybudówka pis i wszystko na ten temat

 • vafello65

  Oceniono 16 razy 14

  zarzut niegospodarności można postawić każdej osobie uczestniczącej w obrocie gospodarczym.
  Obecny prezes też może dostać taki zarzut. Czy np. ostatnia edycja imprezy w Gdyni, która jest kosztem Orlenu przyczyniła się do zwiększenia przychodu Orlenu? Prezes powie że "tak" a Prokurator powie, że "nie". Spór rozstrzygnie sąd. Ale już po wyborach.

 • H2O H2O

  Oceniono 15 razy 13

  Stary sprawdzony chwyt. Za miesiąc sąd spuści z wodą wymysły prokuratury ale o tym proletariat z Dziennika TV już się nie dowie. Klasyka gatunku.

 • Tomek Pinek

  Oceniono 15 razy 13

  Ciekawe kiedy rozliczą sponsorowanie wydawnictw pisowskich których nikt nie czyta. Kto rozliczy Formule 1 i 100 mln wyrzucone w błoto.
  Co z 13 mld wtopionymi w Możejki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX