CBA zatrzymało b. prezesa Orlenu. Wśród zatrzymanych też m.in. właściciele agencji eventowych

Były prezes Orlenu Jacek K. i pięć osób związanych z agencjami eventowymi zostało zatrzymanych we wtorek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Informację tę potwierdziła w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
Zobacz wideo

Były prezes Orlenu Jacek K. i pięć innych osób - właściciele i członkowie zarządów agencji eventowych zostało zatrzymanych przez CBA w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji przy organizacji imprez masowych i kampanii reklamowych. Informację o zatrzymaniu potwierdziła portalowi Gazeta.pl Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Sprawa dotyczy kontroli, jaką jeszcze w 2017 roku w spółce przeprowadziło CBA. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że chodzi o podejrzenia wyrządzenia spółce poważnych szkód. - Sprawa dotyczy zawierania przez Orlen umów na wydarzenia o charakterze eventowym, usługi związane z imprezami, które organizował PKN Orlen - powiedział rzecznik.

- W wyniku działań kontrolnych CBA wykryło układ korupcjogenny, który funkcjonował w spółce Orlen, cała sprawa pozostaje rozwojowa, nie wykluczone są kolejne czynności - dodał Stanisław Żaryn. Agenci Biura przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz miejsce przechowywania dokumentacji firmowej.

Wszystkie zatrzymane przez CBA osoby usłyszały zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi. Jednej z zatrzymanych osób uzupełniono zarzuty dotyczące niegospodarności, kolejnym osobom przedstawiono zarzuty m.in. poświadczenia nieprawdy, składania fałszywych zeznań oraz przywłaszczenia mienia znacznej wartości. Prokurator zastosował wobec wszystkich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Informację o zatrzymaniu byłego prezesa Orlenu podał jako pierwszy na Twitterze "Magazyn Śledczy Anity Gargas".

Zatrzymanie byłego prezesa Jacka K.

Były prezes Orlenu poprzednio został zatrzymany w połowie lutego wraz z dwoma byłymi dyrektorami koncernu. Zarzucono im wyrządzenie spółce szkody wielkich rozmiarów, nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.

Sprawa ma związek z organizowaną w 2014 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie imprezą Verva Street Racing i kwestią dotyczącą prawidłowości rozliczenia kwot należnych za bilety. Jacek K. był prezesem PKN Orlen w latach 2008-2015.

Więcej o: