Naukowcy z PAN alarmują: wkrótce zniknie nawet 75 proc. polskich lasów. "Nastąpi zagłada setek gatunków grzybów"

Współcześni 30- i 40-latkowie mogą doczekać momentu prawie całkowitego wylesienia Polski - wynika z dokumentu opublikowanego przez grupę naukowców z PAN. Może zniknąć 75 proc. powierzchni lasów, a z nimi mnóstwo roślin i zwierząt.
Zobacz wideo

Naukowcy z PAN opierali się na analizach z naukowych periodyków, między innymi "Global Change Biology". Dokument został przekazany Polskiej Agencji Prasowej. Wnioski, które z niego płyną, nie napawają optymizmem: zmiany klimatu w zastraszającym tempie redukują szatę roślinną Polski. W ciągu kilkudziesięciu lat zniknąć może nawet 75 procent powierzchni lasów.

Autorami dokumentu są: prof. Andrzej Grzywacz, dyrektor Instytutu Dendrologii PAN - Andrzej M. Jagodziński, dyrektor Ogrodu Botanicznego PAN - dr Paweł Kojs, wicedyrektor Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN - prof. Krzysztof Kujawa i wiceprezes PAN - prof. Romuald Zabielski.

Naukowcy z PAN: wkrótce zniknie 75 proc. polskich lasów

Lasy spełniają nieocenioną role w procesie wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery. I do tej pory wydawało się, że polskie lasy nie są zagrożone: lesistość systematycznie wzrastała od końca II wojny światowej. Lasy stanowią dziś około 30 procent powierzchni Polski, ale galopujące zmiany klimatyczne odwracają ten proces - i mają przewagę.

W polskich lasach będzie zdecydowanie mniej drzew, które dziś stanowią ich "podstawę". Są to sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski oraz brzoza brodawkowata.

"To szokujące dane, gdy weźmie się pod uwagę to, że sosna stanowi 58,5 proc., brzoza 7,5 proc., a świerk 6,4 proc. powierzchni lasów w Polsce" - czytamy w dokumencie, który cytuje m.in. Polsat News. "Za tym nastąpi zagłada setek gatunków grzybów oraz zwierząt. Istotnie zmieni się nasza przyroda. To zatrważający, ale wysoce prawdopodobny scenariusz”. Naukowcy szukają sposobów, jak go odwrócić: "Jednym z pilnych działań, które zmniejszy jego surowość, będzie sadzenie gatunków drzew dobrze przystosowanych do przewidywanych zmian klimatu. Polska Akademia Nauk deklaruje gotowość i wolę przyjęcia roli konsultanta merytorycznego tego programu”.

Winny wylesiania jest człowiek

To działalność człowieka powoduje przyspieszenie zmian klimatu - co do tego nie ma wątpliwości. To "dzięki niemu" stężenie CO2 w atmosferze systematycznie rośnie.

- Wskazujemy groźne konsekwencje, które już zaczynają dotykać otaczającą nas przyrodę. Jest naszym obowiązkiem mówić o tym głośno - mówi prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, cytowany przez Interię.

Naukowcy wskazali, że działania, które podejmują dziś Lasy Państwowe, zmierzają w dobrym kierunku, jak na przykład przebudowywanie struktury lasów z drzewostanów sosnowych i świerkowych na te oparte na bukach, lipach, dębach i klonach, ale są niewystarczające. Rokroczne nasadzenia 500 mln drzew to głównie odnowienia, czyli "łatanie dziur” po już wyciętych drzewach. Naukowcy zwracają również uwagę na to, że nasadzenia nowych, młodych drzewek (około 300 mln rocznie) są w istocie przeciwskuteczne. "Kiedy wycinamy duże drzewa i wywozimy je z lasu, a na ich miejsce sadzimy młode drzewka, w sumie w lesie ubywa drewna magazynującego dwutlenek węgla” - czytamy.

Więcej o:
Komentarze (239)
Naukowcy z PAN alarmują: wkrótce zniknie nawet 75 proc. polskich lasów. "Nastąpi zagłada setek gatunków grzybów"
Zaloguj się
 • anty_populista

  Oceniono 89 razy 69

  Drodzy naukowcy z PAN. Sugeruję czasem wyściubić nosa z waszych gabinetów. Jak kraj długi i szeroki, sadzenie monokultur sosnowych i także świerkowych, nie tylko nieprzystosowanych do zmian klimatu ale w większości niezgodnych z siedliskiem nasadzenia, kwitnie i ma się znakomicie. Za to wycinka nielicznych resztek lasów bardziej naturalnych (np w górach) trwa w najlepsze. Przestańcie chwalić Lasy Państwowe - ich trzeba nazywać po imieniu - niszczycielami przyrody i grabarzami polskich lasów.

 • janbar22

  Oceniono 46 razy 44

  W najgłębszych zakamarkach województwa zachodniopomorskiego, gdzie diabeł mówi dobranoc, powstały szerokie na 10 metrów równe niczym pas startowy drogi z wjazdami do lasu co kilkaset metrów i mini parkingami.
  I to nie jest ułatwienie dla kierowców, tylko zafundowana przez Lasy Państwowe trasa dla tirów z drewnem, co by łatwiej im się wjeżdżało w las.

  Cięcie lasów w zach-pom. postępuje od ok 4 lat w zastraszającym tempie, to tylko tak, nawiasem do artykułu
  !!!!!

 • only.win7

  Oceniono 37 razy 31

  kaczyński wytnie lasy dużo szybciej niż te prognozy. Wystarczy przejechać z miasta do miasta zwykłymi drogami i zobaczyć skalę dewastacji. Lasy Państwowe od 2015 roku to rabunkowa mafia na krótkiej smyczy reżimu kaczyńskiego, której celem jest totalna katastrofa ekologiczna.

 • wicehrabia.julian

  Oceniono 29 razy 25

  To, że należy sadzić dęby i buki wiadomo od dawna, niestety nasi zarządzający nie wiedzą czym są śmieciowe gatunki drzew, sadzą to, co szybciej wyrośnie.

 • Jan Winnicki

  Oceniono 24 razy 20

  Jeszcze przy okazji ze dwóch, trzech takich baranów jak niejaki Szyszko i lasy w Polandii będą wspomnieniem.

 • cezar61

  Oceniono 21 razy 19

  Nie zmiany klimatu, tylko drwale szalejący po lasach. Po przejściu drwali zostaje maksymalnie 1/5 drzew na danym terenie.

 • krioprezerwacja

  Oceniono 18 razy 12

  a potem się ludzie dziwią skąd susza zmiany klimatu jak nie ma lasów które utrzymują wilgotność. ALbo zbulwersowani są jak zwierzęta dzikie podchodzą pod wsie. Zabieracie im domy barbarzyńcy! Niech ktoś skończy tę rabunkową politykę leśną!!!!!! Mój głos na wyborach ma wyłącznie miłośnik przyrody! A nie banda pazernych mend!!!!!!!

 • aequos

  Oceniono 14 razy 12

  z czegoś europalety trzeba produkować by utrzymać jakże prestiżowy prymat w ich produkcji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX