Dariusz Piontkowski o podwyżkach dla nauczycieli: Będą, ale nie teraz

Dariusz Piontkowski uważa, że ZNP nie może przeprowadzić strajku przed wyborami. - Trzeba najpierw ogłosić postulaty, a my ciągle nie wiemy, jakie one są. Wiemy tylko, że im się coś nie podoba - stwierdził szef MEN.
Zobacz wideo

Dariusz Piontkowski w "Dzienniku Gazecie Prawnej" skomentował możliwość wznowienia strajku nauczycieli. Minister edukacji powiedział, że nawet "gdyby ZNP chciało robić strajk przed wyborami, to nie może go przeprowadzić", bo wiosenny strajk został zakończony, a przed rozpoczęciem nowego związek musiałby wszcząć procedurę na nowo.

- Dziś trzeba byłoby na nowo wszcząć procedurę sporu zbiorowego. W efekcie trzeba najpierw ogłosić postulaty, a my ciągle nie wiemy, jakie one są. Wiemy tylko, że im się coś nie podoba - stwierdził szef MEN.

Dariusz Piontkowski o podwyżkach dla nauczycieli: Będą, ale w późniejszym terminie

ZNP podjął jednak już pierwsze kroki: w dniach od 1 do 22 września przeprowadza sondaż wśród nauczycieli ws. kolejnych protestów. Po tym czasie prezydium organizacji podejmie decyzje ws. formy i ram czasowych ewentualnego strajku.

Minister stwierdził z kolei, że lepsze efekty niż "straszenie strajkiem" przyniósłby dialog. Dziennikarz "DGP" powiedział, że może wystarczyłoby dać nauczycielom w 2020 roku podwyżki i to takie, jakie otrzymają pozostali pracownicy budżetówki, czyli 6 proc.

Od stycznia nie mogą być, bo przecież ta planowana 5-proc. podwyżka została przesunięta na wrzesień 2019 r. i jeszcze jest zwiększona. Stąd trudno dawać dwa razy podwyżkę w tym samym terminie. Będą podwyżki, ale w późniejszym terminie

- powiedział Piontkowski. Dodał, że być może będą od września 2020 roku i że być może wyniosą właśnie 6 proc.

Przypomnijmy, że poprzedni strajk nauczycieli został zawieszony w kwietniu. 2 sierpnia w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog odbyło się spotkanie strony rządowej i związkowej. Rozmawiano wtedy o wynagrodzeniach nauczycieli, strony jednak nie uzgodniły wspólnego stanowiska.

ZNP ma - wbrew twierdzeniom Dariusza Piontkowskiego - szereg postulatów. Wśród nich jest: wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB, odchudzenie podstaw programowych, kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej, zmniejszenie biurokracji w szkołach, zwiększenie autonomii szkół  i nauczycieli oraz wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.

Więcej o:
Komentarze (111)
Dariusz Piontkowski o podwyżkach dla nauczycieli: Będą, ale nie teraz
Zaloguj się
 • 1moja

  Oceniono 43 razy 41

  Dali wiare Wszechpolaczkowi to i teraz maja za swoje.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • gama01

  Oceniono 41 razy 39

  Stwierdzenie o nauczycielach, ze COS im sie nie podoba zakrawa na kpine. Pewnie, ze podwyzek nie bedzie, to sa dla Rydzyka na pazdziernikowe wybory. Oj, nauczyciele, idzcie masowo do urn i wykopcie tych polmozgow, bo juz w tym kraju nawet nie mozna smiac sie przez lzy.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 31 razy 29

  Jednym słowem, podwyżki będą zaraz po tym, jak pis polegnie w wyborach

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 24 razy 24

  Partia warchołów i łgarzy

 • mlody_dron

  Oceniono 28 razy 24

  Będą podwyżki dla państwa Pięćsetplusińskich. Trzeba wychować suwerena do totalnego uzależnienia od władzy. Czlowiek wykształcony i pracujący, może emigrować w dowolne miejsce na świecie i da sobie radę.

 • gerbezuk

  Oceniono 25 razy 23

  No wiadomo.... po wyborach budżet już nie będzie musiał być zrównoważony :P

 • stefan4

  Oceniono 24 razy 22

  > Wiemy tylko, że im się coś nie podoba - stwierdził szef MEN.

  Co za niekumaty minister. Od dawna cała Polska (nie tylko nauczyciele) trąbi o ciężkiej chorobie całej polskiej oświaty, a tylko minister nic o niej nie słyszał. Panie Morawiecki Mateuszu, dlaczego ministrami mianuje Pan Marsjan?

 • dziadekjam

  Oceniono 22 razy 18

  "Dariusz Piontkowski uważa, że ZNP nie może przeprowadzić strajku przed wyborami. - Trzeba najpierw ogłosić postulaty,"
  ==================
  Najlepiej ogłosić je po stu laty..:-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX