Salwa narodowa jest jedną z form salwy honorowej, czyli serii wystrzałów oddawanych dla uświetnienia uroczystości upamiętniających ważne rocznice państwowe. Zazwyczaj jest to wystrzał artyleryjski lub wystrzały oddane z osobistej broni palnej żołnierzy biorących udział w paradzie wojskowej.
W Polsce dla uczczenia najważniejszych osób i wydarzeń w państwie oddawany jest salut narodowy, który składa się z 21 salw. Jak podaje portal polska-zbrojna.pl liczba ta wywodzi się z tradycji austro-węgierskiej, gdzie 21 salw przewidzianych jest dla uhonorowania prezydenta, króla lub innych głów państw. Liczba wystrzałów zależy także od pozycji osób uczestniczących w uroczystościach.
Zgodnie z wojskowym ceremoniałem, salwy padają dokładnie co 3-5 sekund. Pluton salutowy to najmniejszy pododdział artyleryjski polskiej armii oraz jedyna tego typu formacja wojskowa w Polsce. Służy w niej około 14 żołnierzy, którzy są przeszkoleni w korzystaniu z unikalnych replik historycznych dział - bez nich trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek ważną uroczystość państwową czy wojskową.
Podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na placu Piłsudskiego w Warszawie przemawiali prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. W uroczystościach wzięło udział łącznie 40 delegacji z różnych krajów.