80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Salut narodowy - dlaczego składa się z 21 wystrzałów?

Podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na placu Piłsudskiego oddanych zostało 21 wystrzałów armatnich, składających się na salut narodowy. Co oznacza ta liczba?
Zobacz wideo

Salwa narodowa jest jedną z form salwy honorowej, czyli serii wystrzałów oddawanych dla uświetnienia uroczystości upamiętniających ważne rocznice państwowe. Zazwyczaj jest to wystrzał artyleryjski lub wystrzały oddane z osobistej broni palnej żołnierzy biorących udział w paradzie wojskowej.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. 21 wystrzałów artyleryjskich w ramach salutu narodowego

W Polsce dla uczczenia najważniejszych osób i wydarzeń w państwie oddawany jest salut narodowy, który składa się z 21 salw. Jak podaje portal polska-zbrojna.pl liczba ta wywodzi się z tradycji austro-węgierskiej, gdzie 21 salw przewidzianych jest dla uhonorowania prezydenta, króla lub innych głów państw. Liczba wystrzałów zależy także od pozycji osób uczestniczących w uroczystościach.

Zgodnie z wojskowym ceremoniałem, salwy padają dokładnie co 3-5 sekund. Pluton salutowy to najmniejszy pododdział artyleryjski polskiej armii oraz jedyna tego typu formacja wojskowa w Polsce. Służy w niej około 14 żołnierzy, którzy są przeszkoleni w korzystaniu z unikalnych replik historycznych dział - bez nich trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek ważną uroczystość państwową czy wojskową.

Podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na placu Piłsudskiego w Warszawie przemawiali prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. W uroczystościach wzięło udział łącznie 40 delegacji z różnych krajów.

Więcej o: