Morawiecki na Westerplatte: Trzeba domagać się zadośćuczynienia za II wojnę światową

Premier Mateusz Morawiecki na Westerplatte przypominał o tym, że Polsce należy się zadośćuczynienie za II wojnę światową. - Dlatego o tamtych stratach trzeba mówić, pamiętać, trzeba domagać się prawdy i zadośćuczynienia - powiedział szef rządu,
Zobacz wideo

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte przemawiał szereg osób, m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówił, że 1 września 1939 roku na Polskę "spadły najczarniejsze dni w naszych dziejach".

Churchill mówił, że zbrodnia niemiecka nie ma nazwy. Rafał Lemkin nadał nazwę tej zbrodni: to była zbrodnia ludobójstwa. Ludobójstwa o gigantycznych rozmiarach, ludobójstwa na narodzie polskim, na polskich obywatelach

- powiedział Morawiecki i dodał, że przez sześć lat trwania wojny codziennie ginęło trzy tysiące osób. - Mówi się, iż pierwszą ofiarą wojny jest prawda. Pierwszą ofiarą była wolność i godność człowieka. Polska stała na straży tamtych wartości, wartości fundamentalnych dla cywilizacji Zachodu, europejskiej - podsumował.

Morawiecki o stratach Polski: Trzeba o nich pamiętać, mówić, domagać się zadośćuczynienia

Premier wspomniał Ignacego Skowrona, zmarłego przed kilkoma laty ostatniego obrońcę Westerplatte. - Mawiał, że nikt nie chciał kapitulować, ale jednocześnie nikt nie wierzył, że wyjdziemy stąd cało. Chłopcy z Westerplatte, warszawskich Termopil, Wizny, dawali świadectwo bohaterstwo narodu polskiego - mówił.

Mateusz Morawiecki wskazał, że wraz z nadejściem wojny wiele wysiłków II Rzeczpospolitej zostało obrócone w proch, wymieniał przy tym budowę Gdyni czy stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. - Straty materialne zadane przez Niemców były co najmniej kilkadziesiąt razy większe od tego wysiłku finansowego - powiedział.

Dlatego o tamtych stratach trzeba mówić, pamiętać, trzeba domagać się prawdy i zadośćuczynienia

- powiedział w pewnym momencie premier.

Stwierdził przy tym, że teraz odrabiamy te straty sprzed lat. - Wielkie straty całej II wojny światowej odrabiamy przez ostatnie 30 lat, ostatnie lata w szczególności - powiedział, a wystąpienie zakończył cytatem z wiersza "Modlitwa II" autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:

O ziemio, ziemio moja, powróć w nasze serca czystym imieniem, rozwiąż skamieniały czas. Od ciał zabitych, ciał morderców, od trwogi nocnej oczyść nas
Więcej o:
Komentarze (495)
80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody na Westerplatte. Morawiecki: Trzeba domagać się zadośćuczynienia
Zaloguj się
 • Armin Wittner

  Oceniono 85 razy 77

  Co z reparacjami od Rosji? Putin Morawieckiemu zabronił o tym wspominać i ten się jak zwykle pokornie go słucha?
  I gdzie wrak Tupolewa?

 • stacjawawel

  Oceniono 84 razy 74

  Nie, Panie Premierze. Nie chcemy zadośćuczynienia, bo mamy pewność, że te grube miliardy przeznaczy Pan znowu na karmienie ślepych gołębi i czarnych kruków, zamiast na inwestycje w kraj, który powinien Pan kochać.
  Populizm który gorliwie Pan szerzy nie różni się niczym od okradania bezbronnych starszych osób z prawdy i resztek pieniędzy.
  To, że ojciec głosuje na dwie ręce nie oznacza od razu, że syn może dwoma rękami kraść.

 • 1953maz

  Oceniono 66 razy 60

  panie morawiecki dlaczego robi pan posmiewisko z Polski. Jak cala Europa wie wszystkie roszczenia zostaly uregulowane a pan robi tylko z siebie nieuka i idiote.

 • donmarek

  Oceniono 53 razy 51

  I znowu ten katobolszewicki buc musi swoje "mądrości" ujawnić. Smutna uroczystość, a on o pieniądzach! Hmm, a może marzy mu się, że coś by z tego uszczknął i dla siebie ???

 • tadian

  Oceniono 58 razy 50

  Chooja dostaniesz! Idz do ruskich o odszkodawania to usłyszysz kim jestes. Hehe

 • akenty87

  Oceniono 55 razy 47

  Niech ktoś mu w końcu zamknie mordę.
  Schowaj dowód pisiorowi 13 października.

 • mvoda

  Oceniono 53 razy 45

  A to paradne, arcykłamca domaga się prawdy. A jakiej, że ośmielę się zapytać? Tej o przekręcie z działką? Czy też może o mało zorientowanym Zbyszku?

 • chi-neng

  Oceniono 45 razy 39

  "Morawiecki na Westerplatte: Trzeba domagać się zadośćuczynienia za II wojnę światową"
  -----
  Co za wstyd i hanba!
  Chamstwo tej sekty piso-koscielno-naziolskiej nie zna granic.
  Czyli TA przeslanka z obchodow 80 rocznicy wybuchu II wojny światowe na Westerplatte miala byc przekazem dla wszystkich gosci zagranicznych / calego swiata, inaczej mowiac....?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX