80. rocznica wybuchu wojny. Andrzej Duda dziękuje prezydentowi Niemiec. Frank-Walter Steinmeier: Proszę o przebaczenie

- Kto mógł się tego spodziewać, że II wojna światowa rozpocznie się od tak drastycznego aktu dokonanego przecież przez cywilizowany naród - mówił w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej zwrócił się też do prezydenta Niemiec z podziękowaniami za to, że ten przyjechał w takie miejsce jak Wieluń i "stanął wobec prawdy". Z kolei Frank-Walter Steinmeier, po polsku, zwrócił się do zebranych: - Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń, chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie.
Zobacz wideo

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Wieluniu pojawili się m.in. prezydenci Polski i Niemiec, by upamiętnić wydarzenia z 1939 roku. To właśnie na Wieluń spadły jedne z pierwszych bomb 1 września, około 4.30 - w wyniku ataków Luftwaffe zginęło około 1,2 tys. osób, głównie cywilów.

W trakcie uroczystości rozległ się dźwięk syren alarmowych, później dla upamiętnienia ofiar bombardowania odbyła się minuta ciszy. Zanim głos zabrali prezydenci Polski i Niemiec, przemówił burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, który przypominał, że ludobójcze naloty zrównały miasto z z ziemią, niszcząc 75 proc. budynków.

 80. rocznica wybuchu II WŚ. Duda: Wojna zaczęła się od zbrodni wojennej, aktu barbarzyństwa

Później przemawiał prezydent Andrzej Duda, przypominał o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat.

Kto mógł się tego spodziewać, że II wojna światowa rozpocznie się od tak drastycznego aktu dokonanego przecież przez cywilizowany naród, jeden z najstarszych żyjących w Europie? O takim wkładzie w europejską kulturę, naród ludzi wierzących. Kto mógł się tego spodziewać, że ta straszna wojna zacznie się od aktu barbarzyńska, od ataku na zwykłych ludzi

- mówił prezydent, podkreślając, że w Wieluniu mamy do czynienia ze zbrodnią wojenną. - Druga wojna światowa zaczęła się od zbrodni wojennej. Jak mówią historycy, stało się to z premedytacją, właśnie Wieluń miał pokazać, co to będzie za wojna, że to będzie wojna bez żadnych zasad, wojna na zniszczenie - powiedział Andrzej Duda.

Duda do prezydenta Niemiec: Pana obecność tutaj to forma moralnego zadośćuczynienia

Jak zaznaczył prezydent, nie można zapomnieć o II wojnie światowej i takich miejscach jak Wieluń. Apelował, by pamiętać po to, aby nigdy więcej nic takiego się nie wydarzyło. - Nie wolno nam zapomnieć o tej wojnie, nawet jeżeli jej naoczni świadkowie już odejdą - wskazał, dodając, że dziękuje tym, którzy pielęgnują pamięć o trudnych wydarzeniach z lat 1939-1945.

Według prezydenta tegoroczna, 80., rocznica przejdzie do historii relacji polsko-niemieckich. Zaraz po tym stwierdzeniu Andrzej Duda wymienił członków delegacji z Niemiec i zwrócił się z takim pytaniem do zebranych:

Czy sądzicie państwo, że to jest łatwe? Przyjechać do miasta, które 80 lat wcześniej zostało bestialsko zniszczone przez ludzi z ich narodu, poprzedniego pokolenia, pokolenia ich ojców i dziadków? Czy myślicie, że jest to łatwe, stanąć i spojrzeć w oczy tym, którzy przeżyli, bądź ich dzieciom i wnukom?

- Panie prezydencie, dziękuję za tę obecność i dziękuję za tą postawę. Dla mnie, dla mieszkańców, tak myślę, jedna rzecz jest najważniejsza. Że jest pan tutaj i jest to forma moralnego zadośćuczynienia. Że pan przybywa na to miejsce i staje pan, panie prezydencie w prawdziwe i wobec prawdy. Bardzo trudnej dla Niemców i dla Niemiec. Ale ponieważ Niemcy nigdy tej prawdzie nie zaprzeczały, to dlatego pan tutaj jest, ta prawda ma moc wyzwalającą, ma moc łączenia i moc budowania przyjaźni - kontynuował Duda.

Prezydent Polski wspomniał, że przed 80. rocznicą wybuchu II WŚ rozmawiał z Frankiem-Walterem Steinmeierem i zaproponował mu, aby wybrać, gdzie chce gościć na tych uroczystościach. - I prezydent powiedział, pojedźmy do Wielunia. I dlatego jesteśmy tu, dzisiaj, razem - powiedział Andrzej Duda, dodając, że łatwiej jest pojechać tam, gdzie walczyli żołnierze (miał na myśli Westerplatte - red.), a nie tam, gdzie ginęli cywile.

Prezydent Niemiec: Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie

Steinmeier mówił, że stoi przed tymi którzy przeżyli, następnymi pokoleniami, przed Polakami, "we wdzięczności". - Wieluń to był atak terrorystyczny niemieckich sił powietrznych, początek, zarzewie tego, co działo się przez kolejne sześć lat. Mówimy, że to była wojna, ponieważ nie wiemy tak naprawdę, jak opisać te straszliwe zbrodnie tych lat. To była ogromna fala nienawiści i zniszczenia - mówił.

Prezydent Niemiec wspominał, że atak na Wieluń miał jeden cel - III Rzesza chciała sprawdzić, jak realizować plan zniszczenia. - Cynizm niemieckiego agresora był bezgraniczny, działania były nieludzkie, a skutki straszne i dramatyczne dla mieszkańców tego miasta - mówił.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier cały czas mówił w ojczystym języku, jednak zrobił mały wyjątek. Wypowiedział jedno zdanie po polsku, przejmujące zwłaszcza w takim miejscu jak Wieluń:

Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń, chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie

Po tych słowach wśród zebranych rozległy się brawa. Wcześniej to zdanie Steinmeier wypowiedział także po niemiecku.

Więcej o:
Komentarze (168)
80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody w Wieluniu. Wystąpienia prezydentów Polski i Niemiec
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 38 razy 22

  Czy to nie jest nieustanne upokorzanie drugiej strony, wiedząc że tamci mają poczucie winy? Przecież to jest już 80 lat! Ludzie ogarnijcie się. To się obrócić w końcu przeciwko nam. Jakich chcecie reparacji? Kiedyś granica Polski z Niemcami kończyła się 20km od Wilunia. Prawie nie mielismy też wybrzeża. Wszystkie ziemię na północy i zachodzie kraju, w ramach reparacji mamy od Niemców. Dlaczego miłościwie nam panujący nie oczekują reparacji od Putina za prawie 40 lat ponizeń i rozkładania Polski? Żyliśmy w komunie jak kolonia Rosji. Nasi rodzice i dziadkowie pracowali na to żeby lepiej było Rosji. Wszystko co produkowalismy , za pół darmo, szło do Związku Radzieckiego. Ogarnijcie się ze swoimi rozumami , bo znowu zaliczymy glebę i wszyscy się od nas odwrócą.

 • emzaprawa

  Oceniono 27 razy 15

  Komuna wyedukowała mnie w klasie humanistycznej w jednej z najlepszych szkół w Polsce. W demokracji skończyłem kierunek humanistyczny na przyzwoitej uczelni. Przeglądam komentarze pod artykułem z okazji 1 września i dochodzę do wniosku, ze nauka historii powinna być surowo zabroniona. Tego Narodu nic kompletnie nie łączy, to jakiś przypadkowy zlepek megalomanii, mesjanizmu, a spoiwem jest głupota. Co jakaś rocznica, to to samo....

 • hipo krater

  Oceniono 31 razy 15

  Lepiej popatrzmy na to, co jest teraz, a my ciągle mamy tendencję siedzieć w przeszłości i nad sobą biadolić. Patrzenie w przeszłość powinno uczyc nas jedynie takiego wnioskowania , by umieć oceniać aktualną rzeczywistość.
  Dla wielu z nas, to abstrakcja, bo dziś nie ma przeciez zniszczonych domów i sufit nikomu na głowę nie spada, ale niszczenie struktur państwa i obywateli , którzy są solą tej ziemi, rozdawnictwo tego, na co pracowały całe pokolenia, publiczne kłamstwa,, to sabotaż i demoralizacja, działanie na szkodę każdego z nas.Dom można odbudować, ale moralnie zniszczonych ludzi , znacznie trudniej.
  Okazuje się, ze ludzi łatwo jest uwieść . Hitler pokazał, jak łatwo. Okazuje się też, ze zawsze to jest możliwe w każdym czasie i w każdym miejscu . Dz?s Niemcy się tego wstydzą, przepraszają i czują się upokorzeni, choć wtedy czuli się wyjątkowymi ludźmi i patriotami. Pamiętajmy o tym.

 • 1953maz

  Oceniono 24 razy 12

  Hitler pokazał, jak łatwo oglupic mozna spoleczenstwo. Okazuje się też, ze zawsze to jest możliwe w każdym czasie i w każdym miejscu . Teraz czyni to pis, morawiecki, kaczynski i caly smieszny rzad pisu, oni daza do zaglady narodu polskiego i zniszczenia dokonan z ostatnich 30 lat.

 • beastiebot

  Oceniono 14 razy 8

  Polacy zapominają, że za to wszystko dostali już zapłatę w postaci sporej części ówczesnych Niemiec. Pan Kaczyński potrzebuje jednak miliardów euro do rozdania takim, którym jest wszystko jedno (czyt. którym nie chce się pracować) i ma gdzieś w jakiej sytuacji to postawi pozostałych, którym się jeszcze coś chce.

 • kl0ss

  Oceniono 13 razy 7

  Jakie tam podstępnie. Teraz te same metody kopiuje PiSobolszewia. Emilka może coś powiedzieć na temat hejterskiej maszyny propagandy jak za Goebelsa.

 • kaczychlam

  Oceniono 14 razy 6

  pissowaska SWOŁOCZ już sie Spuszcza ze ktoś ich przeprosił...Zakompleksiona Banda Nieudaczników Zakompleksionych! i Chooja dostaniecie a nie reparacje! nikt nie da nawet kopiejki takiej Azjatyckiej Dziczy która zaraz roztrwoni podzieli miedzy siebie a potem powie ze odda na cel charytatywny czyli znowu swoim zepsutym katabasom! YEBAC PISS!

 • bobaa

  Oceniono 8 razy 6

  Jak to jest, że w rocznicę wybuchu wojny organizujemy z wielką pompą a o rocznicy zakończenia wojny jakoś tak tylko symbolicznie ? O co tu chodzi ? Znów gloryfikujący porażkę a nie sukces... A może znaczenie mają terminy ? Wszak we wrześniu lepiej jest lansować się przed wyborami niż w maju, kiedy jest za wcześnie na to. Na szczęście Trump na to nie pozwolił...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX