Obchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Powstanie Instytut Dziedzictwa Solidarności

"Solidarność" powołała instytucję we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut, który został powołany w ramach obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, ma dbać o pamięć i dorobek Związku oraz promować jego dziedzictwo. Będzie działać niezależnie od Europejskiego Centrum Solidarności. W Gdańsku miały też miejsce obchody, które organizowało miasto.

Umowę powołującą Instytut podpisali podczas posiedzenia Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w Sali BHP Stoczni Gdańskiej szef "Solidarności" Piotr Duda i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. 

Nowa instytucja ma inicjować przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i naukowe nawiązujące do tradycji "Solidarności", wspierać badania historyczne i naukowe, włączać się w działania edukacyjne w duchu wartości "Solidarności". Instytut ma też upowszechniać w świadomości międzynarodowej polskiego wkładu w obalenie systemu komunistycznego w Europie. Finansowanie placówki zapewnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz wideo

Mateusz Morawiecki: "Solidarność" ma czuwać z rządzącymi, żeby budować na skale, nie na piasku

Uczestniczący w uroczystościach z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych premier Mateusz Morawiecki w przemówieniu w Sali BHP gdańskiej stoczni podkreślał historyczne znaczenie NSZZ "Solidarność" dla polskiej suwerenności. Dziękował związkowcom także za obecną działalność - budowanie "lepszej Polski" i odpowiedzialną walkę o nią.

Szef rządu mówił, że ruch ma ciągle wielką moc zmiany rzeczywistości na lepsze. Ma też zadania do spełnienia. "Solidarność" - jak mówił Mateusz Morawiecki - ma dziś "czuwać z rządzącymi, żeby podstawy gospodarcze były mocne, żeby finanse publiczne były stabilne, żeby budować na skale, nie na piasku". 

Piotr Duda o wartościach chrześcijańskich

Na znaczenie ideałów chrześcijańskich dla "Solidarności", od początku funkcjonowania związku, zwracał uwagę jego przewodniczący Piotr Duda. Przypomniał, że decyzją ich uczestników strajki 39 lat temu rozpoczynały się modlitwą. Strajkującym towarzyszył ksiądz, odprawiana była msza święta. Zwyczaj rozpoczynania spotkań modlitwą związkowcy utrzymują do dziś. "Nasz statut to wartości chrześcijańskie i nauka społeczna Kościoła" - podkreślił Piotr Duda.

Jednocześnie zauważył, że dziś - niektórzy - powołując się ideały solidarnościowe nie przeciwstawiają się profanacji osób i najcenniejszych wartości "Solidarności": Matki Boskiej Częstochowskiej i papieża Jan Pawła II - duchowego przywódcy Związku. "To niedopuszczalne zjawiska, którym musimy się przeciwstawiać" - oświadczył Piotr Duda. 

39. rocznica Porozumień Sierpniowych. Listy Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego

W liście skierowanym do uczestników obchodów 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych, prezydent Andrzej Duda przypomniał, że "Solidarność" stała się wielkim, bezprecedensowym ruchem milionów Polaków, którzy połączyli swoje marzenia i wysiłki dla dobra całego narodu. Prezydent dodał, że "Solidarność" "stała się rdzeniem ogromnej siły duchowej. Sprawiła, że fala wolności przetoczyła się przez cały nasz region, zburzyła mur berliński, odmieniła Polskę i Europę, stając się wartością uniwersalną". 

List napisał również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Napi9sał w nim m.in. że narodziny "Solidarności" były "wielką eksplozją społecznego entuzjazmu i zaangażowania, które wyrastały z pragnienia życia w prawdzie, wolności, godności i sprawiedliwości". Utworzona po sierpniowych strajkach "Solidarność" była - jak podkreślił Jarosław Kaczyński - największym po inicjatywie Mahatmy Gandhiego ruchem społecznym w dziejach świata. Skupiał miliony Polaków i liczne inicjatywy. 

Miejskie obchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych

W Gdańsku miały też miejsce miejskie obchody rocznicowe. Brały w nich udział m.in. władze miasta, samorządowcy z innych części Polski oraz sygnatariusze porozumień z Lechem Wałęsą. 

Jednym z punktów tych obchodów była zorganizowana Europejskim Centrum Solidarności debata poświęcona przyszłości samorządów. – Zgromadziła nas debata o samorządach, którą rozpoczęliśmy tu w Gdańsku 4 czerwca. W przyszłym roku w maju będziemy obchodzić swoją 30. rocznicę, czy do tego czasu nasze postulaty uda się spełnić? To wszystko zależy od kart wyborczych, o których mówił dzisiaj pod bramą prezydent Lech Wałęsa – relacjonuje słowa prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz "Gazeta Wyborcza". Więcej w na wyborcza.pl

Więcej o:
Komentarze (115)
Obchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Powstanie Instytut Dziedzictwa Solidarności
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 40 razy 32

  Pisowski Instytut Dziedzictwa Solidarności.
  Żeby móc bezkarnie zakłamywać historię tak jak w przypadku żołnierzy wykletych.

 • zd46

  Oceniono 41 razy 31

  Mateuszu Morawiecki, pan przyjechał do Gdańska świętować, nie pan JĄTRZY i PODBURZA swoją pokraczną wizją państwa! Panu ECS się nie podoba i pan ze związkami zawodowymi, co zdradziły świat pracy dla PiSu i Kaczyńskiego, chce powołać pokrakę Pietrka „Du”. Czy pan jest moralny i normalny, czy pana rozum opuścił? Jak tam 15 hektarów i dobry znajomy Gulbinowicz? Pan jest kręt i przekręt bo o "takiego premiera buty się wyciera".Kaczyński daje przykładm bo robi to kazdego dnia.

 • krynolinka

  Oceniono 37 razy 27

  Stępką pod instytut będzie ta słynna kołderka pod, którą pan prezes walczył do południa?

 • zd46

  Oceniono 34 razy 26

  Pietrku Dudo, kołobrzeski wczasowiczu na „krzywy ryj”, wielu z was, działaczy obecnych związków zawodowych jest NIEGODNA nosić sztandar "Solidarność" i odznakę. Zdradziliście ludzi pracy, sprzeniewierzyliście się ideałom i poszliście na ścisłą współpracę z rządem i z PiS-em. Staliście się ruchem antyzwiązkowym popierającym korporacje rządzącą, ruch związkowy, to tylko nazwa i parasol. Dlatego historyczne emblematy powinny zostać umieszczone w Muzeum Narodowym bez prawa korzystanie z nich, przez różne kołtuńskie związki i watażków mieniących się "rozwiązkowcami? Panie Piotrze Duda,mówi pan iż w stanie wojennym nie służył pan w ZOMO, ale stał pan po stronie władzy. Dlaczego pan nie ZDEZERTEROWAŁ z 6DPD, na co pan liczył? Teraz stroi się pan w pawie piórka? Nie jest pan żadnym bohaterem a cwaniakiem, ZAWSZE STOJĄCYM PRZY WŁADZY i dla pana nie ważne jaka ona jest. Ważne kto płaci judaszowy grosz.

 • dyskootantka

  Oceniono 31 razy 23

  Jak już pisiorki założą Instytut Dziedzictwa Solidarności to koniecznie muszą tam zatrudnić Magdalenę Ogórek oraz tę ostatnią gwiazdę PiS od hejtowania sędziów. Jako i n s t y t u t k i.

 • arreis65

  Oceniono 26 razy 22

  narodziny "Solidarności" były "wielką eksplozją społecznego entuzjazmu i zaangażowania, które wyrastały z pragnienia życia w prawdzie, wolności, godności i sprawiedliwości - a ty żeś kurduplu kaczyński to wszystko zniszczył, obssrał swoją podłością, małością, kłamstwem, chamstwem i zawiścią + 96 trupów !!!!

 • yaspiman

  Oceniono 30 razy 22

  kolejna synekura dla kolejnej bandy nierobów. ot i cały instytut.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 25 razy 21

  Watażka DUDA "S" i ten niby od kultury pisowskiej Sellin to dobrana para szumowin i rozrabiaczy nienawiści.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX