Tatry: TOPR nie przyjął pomocy od zagranicznych ratowników. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie

TOPR nie skorzystał z pomocy zagranicznych ratowników jaskiniowych, choć ci proponowali, że przyłączą się do akcji ratunkowej w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Prokuratura sprawdza, czy TOPR wykorzystał wszystkie możliwości udzielenia pomocy zaginionym grotołazom.

Naczelnik TOPR nie przyjął pomocy od zagranicznych ratowników, tłumacząc, że ich udział w akcji byłby bardzo ryzykowny, a korzyści, jakie przyniosłoby ich uczestnictwo w akcji, niepewne. Tłumaczył również, że ze względu na przepisy prawa (chodzi o Ustawę o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach - red.), TOPR ponosiłby odpowiedzialność prawną za ratowników, którzy dołączyliby do polskiej ekipy - informuje "Wirtualna Polska".

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. akcji TOPR. PZA odciął się od wniosku

Decyzja szefa TOPR wzbudziła wiele kontrowersji. Emocje urosły do tego stopnia, że polskich ratowników oskarżono o nieudzielenie pomocy dwóm grotołazom, którzy utknęli w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, a sprawa trafiła do prokuratury. Prokuratura Rejonowa w Zakopanem bada dwa wątki: sprawdzi, czy doszło do nieudzielenia pomocy przez TOPR grotołazom oraz dlaczego TOPR nie skorzystał z pomocy ze strony Grupy Ratownictwa Jaskiniowego i innych grotołazów. 

Zawiadomienie miała złożyć osoba prywatna. Zarówno Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu, Komisja Taternictwa Jaskiniowego, jak i Grupa Ratownictwa Jaskiniowego odcięły się od wniosku o wszczęcie postępowania przeciwko Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, apelując o "umiar i powstrzymanie się od pochopnych wypowiedzi i osądów" i dziękując ratownikom za niesienie pomocy zaginionym grotołazom.

Akcja TOPR w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Pomóc chcieli m.in. Chorwaci i Francuzi

Do akcji ratunkowej w Tatrach, podczas której próbowano uratować dwóch grotołazów, którzy zaginęli w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, chcieli przyłączyć się m.in.ratownicy z HGSS, czyli chorwackiej służby ratownictwa jaskiniowego. Kiedy usłyszeli o wydarzeniu TOPR, spakowali plecaki i oświadczyli, że są gotowi pomóc. Załatwili także ministerialny samolot, żeby przylecieć do Polski. Czekali tylko na sygnał, by ruszyć do akcji. Udzielili wywiadu chorwackiej telewizji RTL, w którym mówili, że mogą spróbować przecisnąć się przez wąskie korytarze jaskini, by dotrzeć do uwięzionych grotołazów i zanieść im jedzenie (materiał ten został opublikowany 22 sierpnia).

Pomoc zaproponowali również ratownicy z organizacji Speleo Secours z Francji. Zarówno oni, jak i chorwacka grupa ratowników to specjaliści w swojej dziedzinie, którzy brali udział w wielu zakończonych sukcesem akcjach ratunkowych. Jak podaje Polsat News, deklarację pomocy ratownikom TOPR złożyli także ratownicy jaskiniowi z Włoch, Rumunii oraz Słowenii.

Akcja TOPR w Jaskini Wielkiej Śnieżnej 

Przypomnijmy, że akcja ratunkowa TOPR w Jaskini Wielkiej Śnieżnej rozpoczęła się w sobotę 17 sierpnia. Wtedy to grotołazi, którzy wyszli na powierzchnię, poinformowali służby, że pod ziemią zostało dwóch ich kolegów, którym woda odcięła drogę. Przez kolejne dni ratownicy TOPR prowadzili akcję, która miała doprowadzić ich do poszukiwanych speleologów. Polegała ona głównie na poszerzaniu przejść w jaskini, aby móc się do nich dostać. W czwartek 22 sierpnia ratownicy natrafili na ciało pierwszego z nich. Na zdjęciach z jaskini dostrzegli również fragment czerwonego materiału - wywnioskowali, że jest to drugi grotołaz, najprawdopodobniej również martwy. Ratownicy prowadzą próby wydostania ciał z jaskini. 

Więcej o:
Komentarze (57)
Tatry: TOPR nie przyjął pomocy od zagranicznych ratowników. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie
Zaloguj się
 • yeah_bunny

  Oceniono 45 razy 35

  ja pierd**le i co jeszcze? czemu nie wezwali Muska na pomoc? czemu nie upchali w tę jedną dziurę piętnastu zastępów z całego świata?
  TOPRowcy narażali życie, eksplorowali nieznany teren pracując z materiałami wybuchowymi dzień i noc pomimo, iż szanse że idą po żywych ludzi były znikome. Wykonali swoją robote, bez dodatkowych strat w ludziach i ich zdrowiu. zamiast podziękowania wiesza sie na nich psy.

 • tomalamas

  Oceniono 29 razy 25

  Najpierw zdrowie i życie ratowników, później zdrowie i życie ratowanych. Ta zasada obowiązuje zawsze i wszędzie. Nie sądzę, by TOPR chciał brać na swoje barki jakieś "gorące głowy" bo za chwilę trzeba by ratować ratowników.
  Podobno bez ryzyka nie ma zabawy, trzeba pamiętać o tym uprawiając ryzykowne aktywności.

 • jottsp

  Oceniono 27 razy 23

  prokuratorzy a zwlaszcza PG tez nie przyjeli pomocy - oferowanej przez instytucje UE - podczas akcji reformowania sadownictwa

 • heko77

  Oceniono 24 razy 22

  Łał to kiedy prokurator zejdzie do jaskini na wizję lokalną,proponuję Swiączkowskiego akurat jego gabaryty "pomogą" wyjaśnić warunki w jakich działali ratownicy.

 • 1627cd1410

  Oceniono 29 razy 19

  czy zagraniczni speleolodzy znają polską jaskinię lepiej niż Polacy? mają lepszy sprzęt?

 • squadack

  Oceniono 23 razy 17

  Jest taka fajna zagadka matematyczna:
  Dwóch studniarzy wykopuje metr studni dziennie. Ile metrów tej samej studni dziennie wykopie 20 studniarzy?

 • c.t.k

  Oceniono 23 razy 15

  Kto był w wojsku, ten wie, że dowódca jest jeden. W przeciwnym wypadku powstaje chaos. Kto w wojsku zaś nie był, ten wie, że gdzie kucharek 6, tem nie ma co jeść

 • anders76

  Oceniono 13 razy 13

  "mogą spróbować przecisnąć się przez wąskie korytarze jaskini, by dotrzeć do uwięzionych grotołazów i zanieść im jedzenie "
  Naturalnie, mogliby probowac, szczegolnie jezeli maja w zespolach Pigmejow i dostateczna ilosc wazeliny. Mozna by tez pice zamowic albo cos od CChinczyka, ci zawsze dostarcza. Gdyby kazdemu chetnemu dac sprobowac to do dzisiaj by probowali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX