Niedziele handlowe 2019. Czy 1 września sklepy będą otwarte?

Czy 1 września to niedziela handlowa? Czy supermarkety i sklepy w galeriach handlowych będą jutro otwarte? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

1 września 2019 roku nie jest niedzielą handlową. Dlaczego? Wyjaśnienie znajdujemy w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, na mocy której wprowadzono podział na niedziele handlowe i niehandlowe. Wynika z niej, że do końca tego roku niedziele handlowe wypadają tylko raz w miesiącu, w ostatnią niedzielę każdego miesiąca (za wyjątkiem kwietnia i grudnia, w czasie których niedziel handlowych jest więcej). Oznacza to, że najbliższa niedziela handlowa wypadnie 29 września.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Gdzie można zrobić zakupy pomimo zakazu?

W niedziele takie jak jutrzejsza nie możemy robić zakupów w supermarketach czy w sklepach w galeriach handlowych. Nie oznacza to jednak, że w niedziele niehandlowe nie można kupić nic. Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje wszystkich przedsiębiorców. 1 września otwarte mogą być m.in. apteki, piekarnie, stacje benzynowe, punkty pocztowe oraz osiedlowe sklepiki, w których w niedziele za kasą stoi sam właściciel sklepu

Kalendarz niedziel handlowych na 2019 rokKalendarz niedziel handlowych na 2019 rok Fot. Gazeta.pl

Więcej o: