"Niepotrzebne podsycanie atmosfery zagrożenia". Eksperci o narracji na temat awarii w "Czajce"

"Mówienie o katastrofie ekologicznej czy możliwości zatrucia wody w kranie jest niepotrzebnym podsycaniem atmosfery zagrożenia" - brzmi fragment stanowiska Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie". Eksperci apelują, by "nie wzbudzać atmosfery niepokoju" w związku z awarią w oczyszczalni ścieków "Czajka".
Zobacz wideo

Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" zabrała głos w sprawie awarii kolektora w oczyszczalni ścieków"Czajka" w Warszawie. Jak podkreśla w stanowisku instytucji jej prezeska Dorota Jakuta, aktualnie do Wisły zrzucane jest 3 tys. litrów ścieków na sekundę, co w zestawieniu z aktualnym przepływem wody przez rzekę stanowi 1 proc. "ogólnej ilości wody wiślanej".

W ocenie Izby taka ilość ścieków nie stanowi zagrożenia dla ujęć wody zlokalizowanych poniżej Warszawy, tym bardziej, iż ujęcia te przez lata były narażone na zanieczyszczenia tego rodzaju wprowadzone do rzeki i dostosowane do ich redukcji przed pełnym uruchomieniem oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Jednoznacznie należy stwierdzić, iż nie ma żadnych podstaw do ogłaszania katastrofy ekologicznej

- czytamy w stanowisku.

Awaria kolektora w "Czajce". "Apelujemy, by nie wzbudzać niepokoju"

W jego dalszej części Jakuta wyjaśnia, że jeszcze przed tym, jak regulacjami objęto polską gospodarkę wodno-ściekową, to w większości miast nad Wisłą, zrzuty były dokonywane wprost do rzeki, bez wcześniejszego oczyszczenia. Obecnie - co podkreśla IGWP - dysponujemy zaawansowaną technologią uzdatniania wody i nie występuje zagrożenie dostaw wody dla odbiorców.

Apelujemy, by nie wzbudzać atmosfery niepokoju u konsumentów wody, którzy nie są i nie muszą być ekspertami w tej dziedzinie. Mówienie o katastrofie ekologicznej czy możliwości zatrucia wody w kranie jest niepotrzebnym podsycaniem atmosfery zagrożenia

- pada pod koniec pisma sygnowanego przez Dorotę Jakutę.

Wcześniej w rozmowie z Gazeta.pl w identycznym tonie wypowiadał się dr Michał Wasilewicz z SGGW, który wskazywał, że zagrożenie, na ten moment, jest "czysto biologiczne" dla samej Wisły. Natomiast ludzie nie mają się czego obawiać.

Więcej o:
Komentarze (205)
Awaria oczyszczalni "Czajka". Eksperci apelują, by "nie podsycać atmosfery zagrożenia"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 34 razy 20

  Kiedy kaczyńki był prezydentem taka ilość ścieków płynęła do Wisły cały czas.
  Ale pisiory zaraz powiedzą że te ścieki były wtedy patriotyczne. Czasem nawet biało czerwone.

 • anonim_ka

  Oceniono 19 razy 11

  PiS raduje się awarią ... bo kloaka to ich naturalne środowisko, a przy okazji dokopią Rafałowi. Ale Rafał się odwinie i doPiSdoli tym przygłÓpom marki Jarozbaw cmentarnik.

 • pin-kie

  Oceniono 12 razy 10

  Bo to jest podstawa polityki pisu, zawsze czymś straszyli: Unią, Rosją, Niemcami, Żydami, LGBT to i goownem mogą

 • biesczad1

  Oceniono 36 razy 10

  "Podsycanie atmosfery zagrożenia", to jeden z "atutów" fenomenu PiS - oni może nawet nie chcą, ale muszą!!!

 • thegosc

  Oceniono 11 razy 9

  Ponieważ emilki zabrakło, Szmydt z Piebiakiem musieli zrezygnować z pracy żeby więcej czasu poświęcić na pisanie fake newsow. Czego efekt widzimy na forum~

 • as31

  Oceniono 11 razy 9

  Temat LGBT już się wypalił? Teraz będzie o "gęstej, brunatnej, ohydnie śmierdzącej cieczy" (Brudziński) ?

 • nieotake

  Oceniono 17 razy 7

  saves
  kulalala
  proteusz33
  karrampa
  facet171
  bolek_i_jego_ozorek
  awitold4
  68jacekw
  america_n_beauty
  laborantkolaborant
  premier_scretyna
  returnofstinki
  ahoj12
  qznia
  krzysio333
  patriot.wr
  el.pistolero
  SWK Margo
  xxlxx63
  i paru jeszcze pomniejszych towarzyszy gòwnojadów - a to się wam fest wyżerka w tej waszej gòwnianej robocie napatoczyła, co nie kacapskie obesrańce?

 • mmddeecc

  Oceniono 6 razy 6

  Ten szczerbaty gościu z Żoliborza zepsuł stadniny, sądy, praworządność, armię... teraz jeszcze takiego klocka postawił, że nawet ściek tego nie wytrzymał...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX