NBP szuka oszczędności, monety będą bite z tańszego materiału. Zmiany obejmą cztery nominały

Narodowy Bank Polski planuje zmianę stopu, z którego produkowane są monety o wartości 10 gr, 20 gr, 50 gr i 1 zł - poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak. Celem tej zmiany ma być obniżenie kosztów produkcji. "Decyzja w tym zakresie podjęta zostanie w najbliższym czasie" - zapowiada Nowak.
Zobacz wideo

Poseł PiS Jarosław Gonciarz zwrócił się do Ministerstwa Finansów z pytaniem, czy resort planuje wycofanie z obiegu jedno i dwugroszówek i czy analizuje koszty związane z ich wytwarzaniem.

Szacuje się, że wartość monet jedno i dwugroszowych będących obecnie w obiegu wynosi łącznie ponad 10 mld złotych, przy czym koszt ich produkcji przewyższa samą nominalną wartość każdej z monet. Powyższy fakt nie umyka również zainteresowaniu wyborców, którzy zwracają mi uwagę, że jedno i dwugroszówki nie są preferowanymi przez nich środkami płatniczymi, głównie ze względu na fizyczne obciążenie portfela

- napisał parlamentarzysta w interpelacji.

Odpowiedzi posłowi udzielił wiceminister finansów Piotr Nowak. Wynika z niej, że resort nie planuje wycofania drobnych z obiegu.

"Podejmowane są natomiast działania mające na celu obniżenie kosztów emisji znaków pieniężnych poprzez zmianę stosowanego stopu metali" - podkreślił Nowak. Przypomniał, że w 2014 r. Narodowy Bank Polski ograniczył koszty emisji monet o wartości 1 gr, 2 gr i 5 gr, zmieniając stop, z którego są produkowane. Mosiądz manganowy zastąpiono wtedy stalą powlekaną mosiądzem.

"Stal powlekana mosiądzem jest stosowana jako materiał do produkcji monet w blisko 100 krajach, w tym w strefie euro. Materiał ten jest wielokrotnie tańszy od mosiądzu,a jego funkcjonalność w produkcji monet jest praktycznie taka sama" - zaznaczył wiceminister.

Nowak dodał, że NBP prowadzi prace przygotowawcze w kwestii zmiany stopu wykorzystywanego przy produkcji innych monet - 10 gr, 20 gr, 50 gr i 1 zł. "Decyzja w tym zakresie podjęta zostanie w najbliższym czasie" - zapowiedział.

Więcej o:
Komentarze (175)
NBP szuka oszczędności, monety będą bite z tańszego materiału. Zmiany obejmą cztery nominały
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 68 razy 64

  Wycofać wszystko poniżej 10gr. Wprowadzić banknot 1000zł i potem kolejne...

  Wszystko to było sprawdzone za PRL - nawet banknoty po kilka milionów byli w stanie drukować - teraz też dadzą radę.

 • michal.sajko

  Oceniono 47 razy 43

  A gdzie srebrna pięciozłotówka z Kaczyńskim na awersie? W takim bogatym kraju szuka się oszczędności!?

 • 174pit

  Oceniono 37 razy 35

  Tak powoli spełnią się bajędy Pinokia Morawieckiego o zarabianiu jak w Niemczech, a nawet więcej:
  Niemiaszki będą zarabiać po parę tysięcy euro, a my - po parę milionów, tyle, że złotych.
  Ciesz się suwerenie! Niedługo dostaniesz 5 000 000 +

 • ar.co

  Oceniono 37 razy 33

  Gó...aność państwa pisowskich kłamców i złodziei rozlewa się coraz szerzej. Ale na apanaże dla dwórek cały czas nie brakuje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX