Pegasus. Zamiast na wsparcie ofiar, CBA wydało 33 mln na system inwigilacji telefonów i komputerów

Centralne Biuro Antykorupcyjne miało przeznaczyć ponad 33 miliony złotych na zakup nowego systemu do inwigilacji telefonów i komputerów - najprawdopodobniej programu Pegasus. Najdroższy w historii polskich służb system miał zostać kupiony z pieniędzy ze specjalnego funduszu dla wspomagania ofiar przestępstw.
Zobacz wideo

Dziennikarz tvn24.pl odkrył dokumenty świadczące o zakupie systemu Pegasus przez CBA w aktach po inspekcji przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Inspektorzy sprawdzali czy ministerstwo sprawiedliwości zgodnie z planem wykorzystuje Fundusz Sprawiedliwości (wcześniej nazywany był Funduszem pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej). Pieniądze są przekazywane na fundusz na podstawie kar finansowych nakładanych przez sądy na sprawców przestępstw.

CBA miała przeznaczyć 25 milionów z Funduszu Sprawiedliwości na zakup systemu inwigilacyjnego

Z kontroli NIK wynika, że największą kwotę, 25 milionów złotych z funduszu, przekazano CBA. Najprawdopodobniej kwota sfinansowała część faktury wystawionej przez warszawską firmę informatyczną na kwotę 33 mln złotych. "Zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości" ma oznaczać zakup systemu do inwigilacji telefonów i komputerów, którym najprawdopodobniej jest Pegasus.

Pegasus jako "system do przeciwdziałania przestępczości" - według raportów system ten inwigiluje także polskich użytkowników

To właśnie ten system został ostatnio wykryty przez informatyków także w Polsce. Wynika to z raportu grupy The Citizen Lab, w którym wymienieni zostali operatorzy, w których sieciach namierzano inwigilowane osoby. W Polsce są to: Polkomtel, Orange Polska, T-mobile Polska, PROSAT, Vectra, Netia i FIBERLINK. Pegasus to system, który po zainstalowaniu w telefonie konkretnej osobie otrzymuje dostęp do treści wiadomości i e-maili, adresów oglądanych stron, zdjęć, aplikacji: Facebook, Skype, GMail, WhatsApp i innych. Pegasus może przejąć pełną kontrolę nad takim urządzeniem, może nawet włączać kamerę w naszym telefonie i "podglądać" co robimy.

Pegasus wykorzystywany był m.in. służby Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które za pomocą tego systemu szpiegowały osoby działające na rzecz ochrony praw człowieka. To właśnie dwa lata temu wyszło na jaw, że rządowy trojan Pegasus stworzony przez izraelską NSO Group szpieguje m.in. międzynarodowego obrońcę praw człowieka Ahmeda Mansoora. Inwigilowani w ten sposób mieli być także m.in. dziennikarze w Meksyku. Z mapy udostępnionej przez The Citizen Lab w Europie poza Polską to oprogramowanie wykryto na Łotwie, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Szwajcarii i Grecji. 

Więcej o:
Komentarze (153)
Pegasus. Zamiast na wsparcie ofiar, CBA wydało 33 mln na system inwigilacji telefonów i komputerów
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 91 razy 85

  Po to była ustawa inwigilacyjna, zalegalizowała dowody z "zatrutego drzewa". A teraz nawet ofiary przestępstw Ziobro okradł.

 • antropoid

  Oceniono 62 razy 58

  Po to się bolszewickie odpady z PiS do władzy rwały - żeby sobie zrobić z Polski replikę PRLu.

 • yeah_bunny

  Oceniono 56 razy 50

  zaraz sie okaże ze sprawa z Emi to był planowany test Pegasusa.
  Zbyszek przywróci kolegów na stanowiska i przyzna sobie nagrode

 • antropoid

  Oceniono 48 razy 40

  RESORTOWY BACHOR "Balbina" u władzy - i wszystko wiadomo.
  Państwowe media zamienione na partyjny hejterski ściek, a służby mundurowe na kundli pilnujących "poprawności" obywateli państwa.

 • fakiba

  Oceniono 41 razy 35

  Po to im są potrzebne sądy i wszystkie inne organy nacisku , pis to banda która ma zamiar walczyć ze społeczeństwem

 • fakiba

  Oceniono 37 razy 33

  Państwo policyjne to nie teoria ale pod rządami pis przeszło do praktyki , mafia i tyle

 • 174pit

  Oceniono 32 razy 28

  A ch...j z ofiarami! Tu trzeba strzec podłej zmiany, znaleźć haka na każdego albo wiedzieć o nim tyle, by mu tego haka dorobić.
  Alleluja i wpieriod! Jak mawia pewien skromny i ubogi zakonnik z Torunia.

 • marywil2012

  Oceniono 28 razy 24

  przypomnijmy, że kamiński, który został już raz skazany przez sąd (i ułaskawiony prawem kaduka przez dudę) za przekroczenie uprawnień jest koordynatorem służb specjalnych. Nie mam wątpliwości, że pis nagrywa rozmowy bardzo wielu osób, które nie zgadzają się z władzą. Oczywiście nie mogliby użyć w pańśtwie demokratycznym tych informacji do postawienia zarzutów w prost, ale pis zmienił przepisy. które na to pozwalają.
  Pomijam to teraz. Ostatnia afera w ministerstwie sprawiedliwości dowiodła jednoznacznie, że PiS wykorzystywała chronione prywatne i służbowe informacje do oczerniania ludzi.
  Niech sobie teraz Kowalski skrytykuje publicznie pis. CO robi pis. PiS włącza mu pegasusa i patrzy co też kowalski robi w wolnym czasie. czy umawia się z ryśkiem na seks? A może ogląda pornole? a może plotkuje o kimś i będzie wykorzystywała te nagrania do skompromitowania kowalskiego.
  NIe mamy niestety możliwości ustalenia co robi władza, dopóki rządzi pis. Ostatnie afery pokazują, że zdegenerowana zmiana naruszyła prawo i robi wszystko by uniknąć ścigania.

  PiS to szkodnicy demontujący państwo prawa.
  NIe widzę innej możliwości niż żądać dymisji ZIobry i Morawieckiego. Bo z systemem inwigilacji będą to samo robili wobec nas, co wobec sędziów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX