Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". GIS ostrzega: Nie pij i nie używaj wody z Wisły

Główny Inspektor Sanitarny wydał dla trzech powiatów ostrzeżenie dotyczące korzystania wody z Wisły. Alert ma związek z awarią warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka. Do mieszkańców tych regionów wysłany został alert SMS-owy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Zobacz wideo

Główny Inspektor Sanitarny apeluje: w Wiśle, od Warszawy w stronę Gdańska, unikaj kąpieli i sportów wodnych. Nie pij i nie używaj do mycia wody z rzeki - taką wiadomość otrzymali wczoraj mieszkańcy powiatów warszawskiego zachodniego, legionowskiego i nowodworskiego w ramach ostrzeżenia RCB.

Awaria oczyszczalni ściegów "Czajka" w Warszawie: Nie pij i nie używaj do mycia wody z rzeki

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w środę po południu zwołał pilne zebranie sztabu kryzysowego, podczas którego poinformował media o awarii kolektora dostarczającego ścieki do oczyszczalni "Czajka". W związku z awarią konieczne było przeprowadzenie kontrolowanego zrzutu nieczystości do Wisły. Do rzeki wpływały 3 metry sześcienne nieoczyszczonych ścieków na sekundę.

Według informacji przekazanych przez ministra środowiska Henryka Kowalczyka niesprawne są obydwa warszawskie kolektory, przez co "praktycznie całe ścieki" spływają do Wisły. W środę doszło do awarii kolejnej nitki systemu. Jak podaje TVN Warszawa minister środowiska uznał, że "utrzymywanie w tajemnicy tego typu awarii jest wielka nieodpowiedzialnością. Tyle godzin, a właściwie ponad dobę czasu można by było wiele rzeczy wspomóc".

Warszawa. Trzy tysiące litrów ścieków na sekundę wpływa do Wisły 

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta przekazał, że prokuratura z urzędu wszczęła już śledztwo "w sprawie dotyczącej katastrofy ekologicznej, zagrażającej zdrowiu wielu osób". - Trzy tysiące lirów ścieków na sekundę z lewobrzeżnej Warszawy wpływa do Wisły, a mieszkańcy Warszawy, którzy mieszkają kilkanaście kilometrów dalej nie mają o tym informacji lub mają bardzo opóźnioną informację w tej sprawie - powiedział. W piątek w Płocku odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i przedstawicieli GIS.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Renata Tomusiak przekazała, że już we wtorek zgłoszono pierwszą awarię jednego kolektora. Pierwsza usterka nie wiązała się jednak z koniecznością spuszczenia nieczystości do rzeki, dlatego urząd nie informował o awarii. - Dzisiaj w godzinach porannych niestety okazało się, że druga nitka systemu przestaje funkcjonować - mówi. - To był moment, kiedy zgodnie z przepisami mieliśmy obowiązek poinformować służby.

Więcej o:
Komentarze (308)
Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". GIS ostrzega: Nie pij i nie używaj wody z Wisły
Zaloguj się
 • sts11

  Oceniono 38 razy 8

  Z Twittera: "W @FaktyTVN jakiś Pan ogłosił że dla Płocka nie ma żadnego zagrożenia, bo te ścieki zrzucane do Wisły w Warszawie wymieszają się z wodą. No i po temacie, załatwione, możecie wrócić do Emilii".

 • mocz-nick

  Oceniono 13 razy 7

  Płynie gó..., płynie, po polskiej krainie.
  Nikt za to nie beknie, parę rybek zginie.
  Gó... obsmaruje czyjeś łajby śliczne.
  Gó... w świat wyśle państwo teoretyczne.

 • zdzisiek66

  Oceniono 6 razy 6

  Nie pić wody z Wisły? To straszne. Całe szczęście, że przyniosłem sobie zapas, bo jak tu nie rozpocząć dnia od wypicia szklanki wiślanej wody.

 • hotin

  Oceniono 19 razy 5

  A czy zgodnie z regulaminem zostanie wypłacona premia kwartalna dla członków zarządu MPGW w Warszawie za ich codzienny trud ?

 • darius112

  Oceniono 63 razy 5

  Wczoraj TVN stanęło na wysokości zadania . Przeszła nie tylko TVP ale zaserwowała najlepsze ruskie wzorce (ojcowie założyciele do czegoś zobowiązują). Towarzysze lepiej nie poinformowali o awarii w Czarnobylu jak towarzysze z TVN. Najlepszy był ekspert - ekolog. Z partii Zieloni. Wyglądał na typowego ekologa, bo miał długie włosy, brodę i wypowiadał się logicznie jak na skończone 3 klasy szkoły podstawowej. Powiedział był że nie ma problemu, że ścieki wlewają się do Wisły
  bo tam jest więcej wody i ścieki się rozrzedzają.
  Także lewacy jak widzicie jakiś komin elektrowni węglowej, to nie podskakujcie nerwowo tylko przyjmijcie do wiadomości że zanieczyszczenia trafiają do powietrza którego jest więcej i tam się rozrzedzają.

 • eldemon

  Oceniono 41 razy 5

  Nie przesadzajcie z tymi ostrzeżeniami, ścieki warszawskie są ekskluzywne, kolorowe, tolerancyjne, nieporównywalnie lepsze od tych małomiasteczkowych, szarych i nieciekawych,

 • socjolog12

  Oceniono 10 razy 4

  Czy ktoś się zastanawiał, dlaczego szambo wybiło tylko wcześniej w Gdańsku i teraz w Warszawie?
  Może dlatego, ze to są mateczniki PO - zwane szambem?
  Tego, panie Czaskoski, nie da się naprawić taśmą klejącą....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX