W środę przez Polskę przeszły gwałtowne burze. Deszcz i grad spowodowały straty na północy kraju

Gwałtowne burze przeszły wczoraj przez Polskę. Deszcz i grad poczyniły największe szkody w północno-zachodniej części kraju. Wśród skutków nawałnic można wymienić m.in. zalane piwnice, ulice i samochody, a nawet pożar budynku mieszkalnego.
Zobacz wideo

Najsilniejsze burze przeszły przez województwa zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie. W Szczecinie zalane zostało wiele ulic, w tym rondo przy dworcu PKP, a ruch tramwajów został wstrzymany. Jak informuje portal szczecin.naszemiasto.pl, powołując się na słowa rzecznika zachodniopomorskiej straży pożarnej Tomasza Kubiaka, od godziny 15:00 do 20:00 strażacy interweniowali 198 razy. Większość z tych interwencji polegała na usuwaniu połamanych konarów oraz gałęzi i wypompowywaniu wody.

Burze na północy Polski. Niedaleko Koszalina zapalił się budynek mieszkalny

Wczorajsze burze były także przyczyną pożarów. W Starych Bielicach niedaleko Koszalina od pioruna zapalił się budynek mieszkalny, z kolei w miejscowości Dobre spłonęła instalacja elektryczna w jednym z budynków. Z Koszalina docierały zgłoszenia o podtopionych ulicach.

- Ulewa zalała wiele ulic, posesji i piwnic, między innymi w Kołobrzegu - powiedział kapitan Krzysztof Azierski z kołobrzeskiej straży pożarnej. W całym powiecie interweniowano 60 razy. Gaszono pożar domków kempingowych. Nie ma informacji o poszkodowanych.

IMGW ostrzega przed burzami. Dzisiaj zagrzmi w południowej Polsce

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że burze mogą wystąpić także dzisiaj, ale tym razem przetoczą się przede wszystkim przez południe Polski. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia dla województw śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Dla tych regionów prognozuje się opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru osiągające prędkość do 80 km/h.

Więcej o: