Ludzki korpus w stawie, po這wa cia豉 w Ba速yku. Po latach wci捫 nie wiadomo, kim by造 ofiary

Te dwie sprawy z pozoru nie 陰czy nic - korpus jednej z kobiet znaleziono w stawie w 2009 r., a doln cz窷 cia豉 drugiej z nich wy這wiono z Morza Ba速yckiego trzy lata temu. Jednak w obu tych przypadkach wci捫 nie wiadomo, jak dosz這 do 鄉ierci, a przede wszystkim - kim by造 zmar貫 osoby.

Kwiecień 2009 r. W stawie w lesie niedaleko Drzewiny w woj. pomorskim zostaje znaleziony czarny worek opasany łańcuchem. W środku ludzki tułów. Bez głowy, nóg i dłoni.

Z sekcji zwłok wynika, że były to szczątki kobiety w wieku ok. 20-30 lat, o wzroście ok. 157-167 centymetrów. Na lewym przedramieniu brakuje kawałka skóry. Niewykluczone, że w tym miejscu mógł znajdować się tatuaż albo znamię. Płat mógł być wycięty przez sprawcę lub sprawców, którzy chcieli utrudnić śledczym identyfikację zwłok. Na podbrzuszu znaleziono bliznę po cesarskim cięciu. 

Sekcja zwłok wykazuje, że kobieta już nie żyła, gdy jej ciało było kawałkowane.

Od 2013 r. sprawą zajmuje się gdańskie archiwum X. Jak wiemy od Prokuratury Rejonowej w Pruszczu Gdańskim, wciąż nie wiadomo, kim była ofiara.

"Na dzień dzisiejszy nie posiadam żadnej nowej informacji w sprawie korpusu kobiety, który został wyłowiony ze stawu w lesie niedaleko miejscowości Drzewina 25 kwietnia 2009 r." - informuje nas Prokurator Rejonowy w Pruszczu Gdańskim Marzena Pawłowicz-Johnstone. 

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku nabrała wody w usta. Funkcjonariusze przez miesiąc nie odpowiadali na nasze pytanie dotyczące sprawy. Gdy je ponowiliśmy, otrzymaliśmy jedynie lakoniczną wiadomość: "Na tą chwilę nie udzielamy szczegółowych informacji". 

Kim była kobieta znaleziona w Bałtyku?

Podobnie nie jest wyjaśniona sprawa dolnej części ciała kobiety, którą w listopadzie 2016 r. wyłowili z Morza Bałtyckiego rybacy z Łeby.

Kobieta miała ok. 20-30 lat, wzrost ok. 168-170 cm, ciało przebywało w morzu przez ok. 3-4 miesiące. Jak ustalili biegli, "oddzielenie części ciała nie nastąpiło wskutek celowego działania osób trzecich". Oznacza to, że rozdzielenie zwłok mogło być efektem m.in. prądów, długiego przebywania ciała w wodzie, kontaktu z sieciami rybackimi. Fragmentu ciała od pasa w górę dotychczas nie odnaleziono.

Profil DNA kobiety nie pokrywa się z profilami osób zarejestrowanych w polskiej bazie zaginionych. Śledczy nie wykluczają, że kobieta nie była Polką, co jeszcze bardziej utrudniałoby wyjaśnienie całej sprawy. Kobieta mogła na przykład płynąć zagranicznym statkiem, z nieostrożności wypaść za burtę lub zostać przez kogoś specjalnie wypchnięta."

"Profil genetyczny ciała zarejestrowany został w policyjnych bazach danych i rozesłany do policji państw strefy nadbałtyckiej. W chwili obecnej ustalono, że przeszukanie baz danych dało wynik negatywny w Danii i na Łotwie. Aktualnie oczekujemy na ustalenia ze strony pozostałych państw" - informuje nas asp. sztab. Magdalena Zielke z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku. 

Były policjant: Tych kobiet może nikt nie szukać

- Kiedy policja odnajduje nieznane zwłoki, to porównuje je z bazą osób poszukiwanych, na podstawie m.in. kryteriów płci, wieku, wzrostu. Problem polega na tym, że w naszych bazach znajdują się głównie obywatele Polscy, a także cudzoziemcy, którzy zaginęli na terenie kraju, i zostało to zgłoszone - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Robert Duchnowski, ekspert kryminalistyki i były wieloletniego funkcjonariusza Komendy Stołecznej Policji.

Pojawia się wobec tego pytanie, w którym kraju zgłoszono zaginięcie kobiet i czy ta baza uwzględnia również DNA zaginionych, które można porównać z DNA odnalezionych szczątków. Niewykluczone też, że kobiety, niezależnie od tego, czy były Polkami czy cudzoziemkami, nie figurują w żadnej bazie. 

- To jest wysoce prawdopodobne. Załóżmy hipotetycznie, że kobieta odcięła się od rodziny, żyła w konkubinacie i została zamordowana przez partnera, który następnie ukrył zwłoki. Sprawca mógł powiedzieć sąsiadom, że kobieta wyjechała - mówi ekspert. 

Według Roberta Duchnowskiego, w obu tych przypadkach nie można mówić o "zbrodni doskonałej". 

- Nie jest wcale wykluczone, że w przyszłości da się ustalić tożsamość obu kobiet. Zabezpiecza się przecież materiał genetyczny i być może za 5, 10, 20 lat tę tożsamość się ustali - dodaje Robert Duchnowski. Zaznacza, że sprawcy nadal nie mogą spać spokojnie. 

Fundacja ITAKA: 3700 osób bez imienia i nazwiska

Fundacja ITAKA, zajmująca się poszukiwaniami osób zaginionych, od lat współpracuje z policją w kwestii identyfikowania zwłok. Pracownicy fundacji na bieżąco otrzymują od funkcjonariuszy informacje dotyczące znalezionych ciał (głównie zdjęcia, opis cech charakterystycznych) i porównują je z danymi o zaginionych, zgromadzonymi we własnych bazach. 

Kilkanaście spraw sprzed wielu lat , które wydawały się nie do rozwiązania, udało się dzięki temu wyjaśnić. Pracownicy fundacji nie mają jednak złudzeń: im więcej lat mija, tym szanse na ustalenie czegokolwiek maleją.

- W zarządzeniu nr 48 Komendanta Głównego Policji znajduje się zapis o tym, że policja nie może przyjąć zgłoszenia o zaginięciu, jeśli minęło więcej niż 5 lat od ostatniego kontaktu z zaginioną osobą. Taki zaginiony nie trafia wówczas do systemów policyjnych, nie będzie go również w bazach DNA - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Agata Nowacka, specjalista ds. poszukiwań i identyfikacji Fundacji ITAKA.

- Pracuję w fundacji właśnie dlatego, że wierzę w skuteczność działań podejmowanych przez policję i przez nas. Na co dzień mam kontakt z rodzinami osób zaginionych, każda informacja jest dla nich na wagę złota. Świadomość, że ich bliski nie żyje jest czasem lepsza od braku wiedzy o tym, co się wydarzyło - dodaje.

Według danych Fundacji ITAKA, w Polsce jest obecnie pochowanych w bezimiennych grobach ok. 3700 osób.

Wi璚ej o:
Komentarze (48)
Ludzki korpus w stawie, po這wa cia豉 w Ba速yku. Po latach wci捫 nie wiadomo, kim by造 ofiary
Zaloguj si
 • hatteras

  Oceniono 41 razy 23

  Jakos trudno mi uwierzyc ,ze tragedie i kryminal to jedyne wiadomosci z Polski.Tygodniami trabicie o smierci niejakiego Staraka,ktorego 99% z nas nie znala,robiac nie wiadomo czy reklame czy sensacje?Co sie buduje obecnie?,co ma powstac w przyszlosci?Jakie sa wydarzenia kulturalne? Ciagniecie w nieskonczonosc tematy od ktorych rzygac sie chce.Na wiarygodnosc Gazety Wyborczej powoluja sie swiatowe media,czy chcecie upasc tak nisko jak np "Nasz Dziennik"???

 • ochujek

  Oceniono 23 razy 15

  Wok馧 znanych ofiar te zdarzaj si cuda. 妃ier Pani Blidy przyk豉dem. Otoczona zawodowcami od mokrej roboty, wszystkie 郵ady usun瘭i, og這sili samob鎩stwo.

 • kappa77

  Oceniono 11 razy 3

  "te dwie sprawy z pozoru nie 陰czy nic" - dalej nie czytam... Zacznijcie zatrudnia osoby, kt鏎e sko鎍zy造 chocia gimnazjum...

 • szybka.konopia

  Oceniono 15 razy 3

  @koment22
  Kolejny krok do totalnej inwigilacji? My郵, 瞠 spo貫cze雟two jeszcze nie jest na to na szcz窷cie gotowe, ale jeszcze za mojego 篡cia mo瞠 niestety by inaczej. Strach pomy郵e, w jaki spos鏏 mo積a wykorzysta tak stworzon, pod pretekstem dobrych intencji, baz danych o wszystkich obywatelach.

 • domrosa

  Oceniono 6 razy 2

  Ceni dobre dziennikarstwo! "(...) - m闚i w rozmowie z Gazeta.pI Robert Duchnowski, ekspert kryminalistyki i BYΧ WIELOLETNIEGO FUNKCJONARIUSZA Komendy Sto貫cznej Policji."

 • mo.ye

  Oceniono 2 razy 2

  Mo瞠 to cia豉, kt鏎ych pozbywa si z這dziej zw這k? Z tego co kojarz to na Pomorzu grasowa go軼iu, kt鏎y rozkopywa groby i wykrada cia豉.

 • senseiek

  Oceniono 6 razy 0

  ...czy kto jest prawdopodobnym polakiem, czy nie mo積a z pewna doza prawdopodobie雟twa okre郵i na podstawie DNA.. ("markery genetyczne polak闚")

  Nie ma sensu szuka w bazie danych polak闚 kogo kto jest za granicy.

  Kobiet w wieku 20-30 lat mo瞠 by w Polsce ok. 2-3 miliony.

  ..analizuj帷 DNA mo積a stwierdzi czy to by豉 blondynka, brunetka, szatynka, czy ruda..
  Kobiet w wieku 20-30 lat o okre郵onym kolorze w這s闚 mo瞠 by w Polsce mniej ni 1 milion.

  ..analizuj帷 dane kto zarejestrowa telefony, mo積a otrzyma list os鏏 (kobiet w wieku 20-30 lat w roku 2009), kt鏎e nie zarejestrowa造 telefonu po 2016..
  Ile kobiet w wieku 20-30 lat nie korzysta z telefonu kom鏎kowego?
  Te kt鏎e 1) nie 篡j 2) wyjecha造 na stale za granice 3) osoby z problemami psychicznymi 4) niepe軟osprawne?

  ..analizuj帷 dane kto sk豉da dane do US, mo積a otrzyma list os鏏 kt鏎e wykluczy si ze s martwe.

  Wyszukanie tych kt鏎e nie 篡j i zosta造 pochowane, to mo瞠 zrobi skrypt. Musi mie tylko dost瘼 do listy zmar造ch po PESEL-ach.

  A do pozosta貫j listy os鏏 mo積a zadzwoni do rodzic闚 z pytaniem o c鏎k.

 • lubicz56

  Oceniono 4 razy 0

  No prosz, jak zwykle pe軟o tu j瞛ykowych puryst闚 (z Nowogrodzkiej?). Zabawne, 瞠 prawackie trolle znane z tego, 瞠 sklecenie prostego zdania bez bl璠闚 przerasta ich mo磧iwo軼i po lekturze GW nagle staj si takie kumate i krytyczne :)

 • hipokryzja

  Oceniono 4 razy 0

  Ludzie to potwory.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX