Serbscy zbrodniarze wojenni trafili do Piotrkowa Trybunalskiego. Zostali osadzeni w tamtejszym areszcie

Serbscy zbrodniarze wojenni trafili do zakładu karnego w Piotrkowie Trybunalskim. To Mićo Stanišić oraz Stojan Župljanin, skazani na 22 lata więzienia przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Sędzia Burton Hall ogłaszając wyrok podkreślił, że celem skazanych Serbów było zrealizowanie czystki etnicznej na terytorium, na którym miała powstać Wielka Serbia.
Zobacz wideo

O tym, że serbscy zbrodniarze wojenni zostali osadzeni w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim poinformował po raz pierwszy "Dziennik Łódzki". Dwóch skazanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze trafiło do Polski 8 sierpnia tego roku. Mićo Stanišić oraz Stojan Župljanin nie są jedynymi zbrodniarzami wojennymi, którzy odsiadują wyrok w Piotrkowie Trybunalskim. Oprócz nich osadzeni zostali tam także generał Radislav Krstić oraz generał Sreten Lukić, skazani m.in. za ludobójstwo.

Zbrodniarze wojenni z Serbii trafili do aresztu w Piotrkowie Trybunalskim. Wyrok zapadł w 2013 roku

65-letni Mićo Stanišić to były minister spraw wewnętrznych Republiki Serbskiej, któremu podczas wojny w Bośni i Hercegowinie podlegały siły bezpieczeństwa Serbów bośniackich. Oddał się w ręce Trybunału w Hadze w marcu 2005 roku. 67-letni Stojan Župljanin podlegał Stanišiciowi - pełnił funkcję szefa policji, był także doradcą ds. służb bezpieczeństwa prezydenta Radovana Karadžicia (który również został uznany za zbrodniarza i skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności). Župljanin został zatrzymany w 2008 roku pod Belgradem. Obaj zostali oskarżeni o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Zostali skazani na 22 lat pozbawienia wolności w marcu 2013 roku. Trzy lata później sąd odrzucił ich apelacje.

Serbscy zbrodniarze wojenni zostali osadzeni w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim na mocy umowy  między Polską a ONZ o wykonywaniu wyroków Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Zakład karny w Piotrkowie Trybunalskim jest jedyną jednostką w Polsce, w której przebywają osadzeni na mocy tego dokumentu.

Więcej o:
Komentarze (91)
Serbscy zbrodniarze wojenni trafili do Piotrkowa Trybunalskiego. Zostali osadzeni w areszcie
Zaloguj się
 • mat.31

  Oceniono 46 razy 34

  A w jakim więzieniu zostaną osadzeni funkcjonariusze naszego obecnego reżimu?

 • bosman64

  Oceniono 22 razy 12

  nasi rodzimi przestepcy konstytucyjni pewnie do nich nie dlugo dolacza.

 • szambolan_prezydenta

  Oceniono 30 razy 12

  Gdzie siedzą zbrodniarze Chorwaccy którzy robili czystki etniczne w Krainie?

 • Wojciech Pisarek

  Oceniono 19 razy 7

  Tylko niech uważają na spanie przy wyłączonym świetle na korytarzu bo mogą niechcący popełnić samobójstwo.

 • auruss

  Oceniono 10 razy 6

  A kiedy i gdzie posadzą właściwego sprawcę masakry w Srebrenicy, tchórza TIMMERMANSA ?
  Na razie ten gnojek, który zwiał przed paroma pastuchami zamiast chronić ludność cywilną, jest generałem holenderskiej armii.

 • romikus

  Oceniono 24 razy 6

  W Srebrenicy grasowały bandy fanatyków islamskich mające poparcie wśród społeczności lokalnej islamskiej. Te bandy fanatyków islamskich wykazywały się szczególnym okrucieństwem w mordowaniu Bośniackich Serbów oraz brutalnie gwałcono wiele kobiet Serbskich (niewierne).Bandy wymordowały 1500 Serbów, Odpowiedź gen. Ratko Mladić około 8 000 muzułmańskich mężczyzn i chłopców wymordowanych .To była wojna i zło powodowało następne zło.
  Czy przywódcy tych band zostali ukarani?

 • a.ba

  Oceniono 13 razy 3

  Ciekawe czy ta dodatkowa restrykcja (więzienie w Polsce) była wpisana w wyroku …
  (pewnie liczyli na 'wczasy' w Szwecji)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX