Serbscy zbrodniarze wojenni trafili do Piotrkowa Trybunalskiego. Zostali osadzeni w tamtejszym areszcie

Serbscy zbrodniarze wojenni trafili do zakładu karnego w Piotrkowie Trybunalskim. To Mićo Stanišić oraz Stojan Župljanin, skazani na 22 lata więzienia przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Sędzia Burton Hall ogłaszając wyrok podkreślił, że celem skazanych Serbów było zrealizowanie czystki etnicznej na terytorium, na którym miała powstać Wielka Serbia.
Zobacz wideo

O tym, że serbscy zbrodniarze wojenni zostali osadzeni w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim poinformował po raz pierwszy "Dziennik Łódzki". Dwóch skazanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze trafiło do Polski 8 sierpnia tego roku. Mićo Stanišić oraz Stojan Župljanin nie są jedynymi zbrodniarzami wojennymi, którzy odsiadują wyrok w Piotrkowie Trybunalskim. Oprócz nich osadzeni zostali tam także generał Radislav Krstić oraz generał Sreten Lukić, skazani m.in. za ludobójstwo.

Zbrodniarze wojenni z Serbii trafili do aresztu w Piotrkowie Trybunalskim. Wyrok zapadł w 2013 roku

65-letni Mićo Stanišić to były minister spraw wewnętrznych Republiki Serbskiej, któremu podczas wojny w Bośni i Hercegowinie podlegały siły bezpieczeństwa Serbów bośniackich. Oddał się w ręce Trybunału w Hadze w marcu 2005 roku. 67-letni Stojan Župljanin podlegał Stanišiciowi - pełnił funkcję szefa policji, był także doradcą ds. służb bezpieczeństwa prezydenta Radovana Karadžicia (który również został uznany za zbrodniarza i skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności). Župljanin został zatrzymany w 2008 roku pod Belgradem. Obaj zostali oskarżeni o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Zostali skazani na 22 lat pozbawienia wolności w marcu 2013 roku. Trzy lata później sąd odrzucił ich apelacje.

Serbscy zbrodniarze wojenni zostali osadzeni w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim na mocy umowy  między Polską a ONZ o wykonywaniu wyroków Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Zakład karny w Piotrkowie Trybunalskim jest jedyną jednostką w Polsce, w której przebywają osadzeni na mocy tego dokumentu.

Więcej o: