Opole: Tomasz Komenda znów staje przed sądem. Chce 18 milionów złotych. "Lecę po swoje"

Tomasz Komenda został niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczynki. Spędził w więzieniu 18 lat, po czym został uniewinniony. Dziś domaga się miliona złotych za każdy rok spędzony za kratami. Chce także odszkodowania.

Tomasz Komenda walczy o odszkodowanie i zadośćuczynienie przed Sądem Okręgowym w Opolu. W rozmowie z dziennikarzami nie ukrywał, że kolejne spotkanie z wymiarem sprawiedliwości nie jest dla niego łatwe. 

Tomasz Komenda chce zadośćuczynienia. Musi opowiedzieć o tym, co przeżył w więzieniu

- No nie ma chyba nic gorszego w moim życiu. Po prostu muszę wrócić do tego wszystkiego jeszcze raz i to mnie boli najbardziej. (...) Mam już cholernie dosyć tego wszystkiego. Jestem obywatelem, którego nigdy w życiu nie powinno tam być (w więzieniu - przyp. red.), ale niestety stało się, jak się stało. Ale dobrze, że się skończyło, jak się skończyło. Jestem osobą uniewinnioną i teraz lecę po swoje. Idziemy walczyć - powiedział Tomasz Komenda w wypowiedzi cytowanej przez tvn24.pl

Podczas wizyty w Sądzie Okręgowym w Opolu Komendzie towarzyszył jego pełnomocnik. Mecenas Zbigniew Ćwiąkalski potwierdził, że uniewinniony mężczyzna bardzo przeżywa kolejną wizytę w sądzie, a towarzyszące mu emocje czasem uniemożliwiają mu złożenie zeznań.

Tomasz Komenda domaga się od Skarbu Państwa 18 milionów zadośćuczynienia - po milionie za każdy rok odsiadki w więzieniu. Chce także odszkodowania w wysokości ok. 812 tysięcy złotych. Wyliczono, że taką kwotę mógłby zarobić, gdyby nie został skazany i mógłby pracować.

Sąd Okręgowy w Opolu musi oszacować wartość krzywd i cierpienia, jakich doznał w więzieniu Tomasz Komenda, który został skazany za zbrodnię, której nie popełnił. Aby było to możliwe, mężczyzna musi opowiedzieć m.in. o tym, jak wyglądało jego zatrzymanie i jak był traktowany w zakładzie karnym, w którym odbywał karę.

Tomasz Komenda został uniewinniony po 18 latach w więzieniu

Tomasz Komenda został aresztowany w 2000 roku. Cztery lata później skazano go na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-latki. Do zbrodni miało dość w noc sylwestrową w 1996 roku w Miłoszycach na Dolnym Śląsku. Komenda nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Dopiero po 18 latach, po ponownym rozpatrzeniu sprawy przez śledczych, okazało się, że jest niewinny. Tomasz Komenda został uniewinniony przez Sad Najwyższy w maju ubiegłego roku. 

Więcej o:
Komentarze (166)
Opole: Tomasz Komenda znów staje przed sądem. Chce 18 milionów złotych. "Lecę po swoje"
Zaloguj się
 • krzycha3

  Oceniono 27 razy 23

  Na te 18 baniek niech się teraz zrzucają wszyscy policjanci, prokuratorzy oraz sędziowie maczający łapy w tym wyroku.

 • yaspiman

  Oceniono 24 razy 20

  nawet gdy te pieniądze będa z moich podatków, to uważam, że mu się należą. trudno mi sobie wyobrazić, co czuł będąc 18 lat niewinnie skazanym w wiezieniu.

 • krzycho-to-ja

  Oceniono 18 razy 14

  Należy mu sie jak mało komu w tym kraju.
  A za nieudolność prokuratury i wymiaru sprawiedliwości zapłacimy my wszyscy.

 • ks.pedofil

  Oceniono 16 razy 10

  Kaczynski go wsadzil to niech jego rodzina placi. Coreczka i wujek niech splacaja. Maja z czego jeden Developer druga z odszkodowaniem za katasrtofe komunikacyjna wzieli wiecej niz jemu sie nalezy. I ZIobro.

 • piebiak

  Oceniono 12 razy 10

  Zbyszek, mam wszystko nagrane i wszystko opowiem.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 14 razy 10

  Gdyby to mieli zapłacić ci, którzy umyślnie wsadzili go za kratki...

 • ks.pedofil

  Oceniono 12 razy 8

  W czasie II wojny swiatowej, Kaczynski i Ziobro mieli by prace z pewnoscia. Na Alei Szucha.

 • awitold4

  Oceniono 12 razy 6

  Nie żebym mu żałował, niech dostanie i sto mln, ale może tak by mu zapłacił nieuczciwy prokurator, który go oskarżył, nieuczciwy sędzia, który go skazał i nieuczciwi policjanci, co kryli prawdziwego przestępcę?

 • aronia0

  Oceniono 5 razy 5

  I powinien dostac. Nalezy mu sie jak najbardziej za te wszystkie lata, ktore spedzil w wiezieniu. Traktowany byl tam jako pedofil-gwalciciel, wiec chyba wyobrazni brak, co musial tam przezyc. A zlozyc powinni sie wszyscy, ktorzy do tego doprowadzili (wraz ze spadkobiercami L. Kaczynskiego, ktory jako owczesny mnister sprawiedliwosci, udajac niezlomnego szeryfa, domagal sie natychmiastowego znalezienia sprawcy).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX