Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 1 września sklepy będą otwarte?

Zgodnie z ustawą w 2019 roku niedziela handlowa wypada tylko jeden raz w miesiącu. Od 2020 roku i w kolejnych latach liczba niedziel bez zakazu handlu zmniejszy się do maksymalnie siedmiu w ciągu całego roku.
Zobacz wideo

Od marca 2018 roku obowiązuje ustawa dotycząca handlu w niedziele i dni świąteczne. Od tego momentu klienci robiący zakupy w ostatnie dni tygodnia, muszą sprawdzać czy w daną niedzielę zrobią zakupy w sklepach i centrach handlowych.

Niedziele handlowe 2019. Czy 1 września zrobimy zakupy w centrach handlowych?

W 2019 roku niedziela handlowa wypada jedynie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca (nie licząc kwietnia i grudnia, gdzie ze względu na święta Wielkanocne i Boże Narodzenie wyznaczono większą ich liczbę). Jak wygląda kalendarz niedziel handlowych we wrześniu? Zgodnie z ustaleniami w najbliższą niedzielę 1 września sklepy i centra handlowe będą zamknięte. Kolejna niedziela handlowa wypada dopiero 29 września.

Jakie sklepy mogą być otwarte w niehandlową niedzielę?

W niedziele niehandlowe otwarte mogą być jedynie te placówki, które nie są objęte ustawą o zakazie handlu w niedziele i dni świąteczne. Są to m.in.: apteki, sklepy z pamiątkami, sklepy na dworcach kolejowych lub portach lotniczych, stacje benzynowe, cukiernie, restauracje i sklepy prowadzone przez właścicieli lokalu. To właściciele decydują czy i w jakich godzinach otworzyć dla klientów swoje sklepy.

Więcej o: