IMGW: na południu Polski mogą wystąpić burze z gradem. Wydano ostrzeżenia [POGODA]

Najbliższe dni mogą przynieść gwałtowną pogodę. Już w niedzielę na południu Polski mogą wystąpić niebezpieczne burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia. W poniedziałek i wtorek będą one obejmować coraz większe tereny i będą związane nie tylko z wyładowaniami, ale i rosnącą temperaturą.

Wysokie temperatury sprzyjają tworzeniu się burz. Już w niedzielę doświadczą ich mieszkańcy południa Polski. Towarzyszyć im będzie najprawdopodobniej grad.

Zobacz wideo

IMGW wydaje ostrzeżenia przez burzami z gradem

W związku z możliwością wystąpienia burz z gradem IMGW wydało ostrzeżenia 1. stopnia dla mieszkańców:

- powiatów zgorzeleckiego, lubańskiego, lwóweckiego, jeleniogórskiego, Jeleniej Góry, złotoryjskiego, jaworskiego, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzycha, świdnickiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego, ząbkowickiego i strzelińskiego w województwie dolnośląskim,

- powiatów nyskiego, prudnickiego, krapkowickiego, kędzierzyńsko-kozielskiego i głubczyckiego w województwie opolskim,  

- powiatów raciborskiego, rybnickiego, Rybnika, wodzisławskiego, Żor, Jastrzębia-Zdroju, pszczyńskiego, cieszyńskiego, bielskiego, Bielsko-Białej i żywieckiego w województwie śląskim,

- powiatów suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, Nowego Sącza i gorlickiego w województwie małopolskim,

-  powiatów jasielskiego, krośnieńskiego, Krosna, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego w województwie podkarpackim.

W województwach dolnośląskim ostrzeżenia 1. stopnia obowiązują od godziny 11.00 do 22.00, w śląskim i małopolskim - od 12.00 do 22.00, a w podkarpackim od 12.00 do 21.00.

Burzom "mogą towarzyszyć opady dochodzące do 20-35 mm, a także porywy wiatru 60-70 km/h, nie można wykluczyć porywów do 80 km/h" - czytamy na Twitterze Instytutu.

Ostrożność powinni zachować zwłaszcza turyści decydujący się na górskie wędrówki.

W pozostałych częściach kraju będzie gorąco i słoneczne - podaje TVN Meteo. Termometry wskażą od 26 stopni Celsjusza na Podlasiu do 31 na zachodzie kraju.

Pogoda na początku tygodnia będzie kapryśna. Będą ostrzeżenia IMGW

Zarówno w poniedziałek i wtorek również możemy spodziewać komunikatów ostrzegawczych wydanych przez IMGW.

Z prognoz Instytutu wynika, że w poniedziałek i we wtorek dla większości kraju zostanie wydane ostrzeżenia 2. stopnia z powodu upałów. Dotyczyć ma to województw lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Do tych komunikatów we wtorek dojdą ponowne ostrzeżenia przed burzami z gradem. Dodatkowo będą nimi objęte województwa zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i lubelskie.

Więcej o:
Komentarze (12)
IMGW: na południu Polski mogą wystąpić burze z gradem. Wydano ostrzeżenia [POGODA]
Zaloguj się
 • zomzom

  Oceniono 6 razy 4

  Jak im grożą potem pozwami to faktycznie, lepiej nawalać ostrzeżeniami, dupochrony se robią.

  Ja zawsze sprawdzam prognozy na szlaku - bo są najwiarygodniejsze na kilka h przed zjawiskami (i to nie jest kwestia kompetencji czyjejkolwiek - po prostu tak działa prognozowanie pogody, nie da się w 100% określić punktu gdzie dane zjawisko wystąpi, a jedynie obszar). Rok temu akurat nas burza złapała pod koniec (nasza wina, bo trochę zmitrężyliśmy). I spokojnie kilkadziesiąt minut przed burzą były oznaki - my w tym czasie schodziliśmy, a ludzie wciąż stali w kolejce na Giewont, biwakowali na Kondrackiej, szli w górę. Nawet jak była totalna ulewa i grzmoty tuż obok (jedna z tych, które zniszczyły wtedy szlaki), biegliśmy w wodzie po łydki - ludzie albo stali pod drzewkami " poczekamy, zaraz przejdzie", albo nawet spotkaliśmy rodzinkę co szła w górę. I to ma być wina meteorologów?

 • motyw4

  Oceniono 7 razy 3

  Na szczęście w Wielkiej Polsce Katolickiej żadne burze z gradem czy inne kataklizmy nam nie grożą, bo żyjemy bezpiecznie w opływającym w dobrobyt kraju nad Wisłą, którym mądrze i sprawiedliwie rządzi (nie myśląc o sobie ale o potrzebach wszystkich mieszkańców bez względu na wyznanie i kolor skóry) Panujący Nam Prezes Polski Jego Wysokość Jarosław Kaczyński, Brat Lecha Poległego w Zamachu Smoleńskim wespół z Prezydentem Polski Od Morza Do Morza Jego Jaśnie Wysokością Andrzejem Dudą (Błogosławione Łono, Które Go Wydało i Piersi, Które Ssał) oraz Najwybitniejszym Premierem Powojennej Polski Mateuszem Morawieckim!!! Czuwa też nad naszym cudownym krajem Król Polski Jezus Chrystus i Jego Matka Przenajświętsza Panienka Maryja Zawsze Dziewica a także Największy z Papieży Polaków Święty Jan Paweł Drugi Wielki!!!

 • mjuhbun

  Oceniono 4 razy 2

  Dziennie alert wysyłają - ja już tego nie czytam

 • vomiting_frog

  Oceniono 2 razy 2

  Kraj 1000-ca ostrzeżeń. Niech wydają jedno rano drugie po południu oba dla całej Polski.
  A i przypominam suwerenie że kawa w kubku możne być gorąca!!! Mydło może szczypać w oczy, a na słońcu można się opalić.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 3 razy 1

  Nie możecie jakiegoś stałego alertu ogłosić raz na wieki wieków amen i będziecie mieli z głowy jakieś pozwy i tak dalej? Bo jak na razie to te wasze "burze" z innymi prognozami mają niewiele wspólnego...

 • 100-lec

  Oceniono 4 razy 0

  teraz po fakcie to byle chmurę zobaczą to będą alerty wysyłać

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 4 razy 0

  Burze burze od razu burza!!, to zdjęcia do dowodów osobistych bo jest wymiana robią w niebie.

 • melamed

  Oceniono 3 razy -3

  Mysle,ze prof.Hartman ma racje.Bezpieczenstwo przede wszystkim.Gdyby walnelo w synagogę,to wszystkie do wyburzenia.

 • poochojek

  Oceniono 5 razy -3

  prognozy pogody w pierdziszewie sa wydawane z data wsteczna a i tak sie nie sprawdzaja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX