Naczelnik TOPR: W sobotę rozpoczną się przygotowania do wydobycia ciał speleologów

TOPR zawiesił akcję ratowniczą prowadzoną w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, po tym jak odnalazło ciało jednego z nich. Ratownicy zakładają, że drugi grotołaz również nie żyje. Teraz chodzi o wydobycie ich ciał. Przygotowania do tego mają się rozpocząć w sobotę.

W sobotę mają się rozpocząć przygotowania do akcji przetransportowania z Jaskini Wielkiej Śnieżnej na powierzchnię ciał speleologów, którzy byli poszukiwani przez TOPR od sobotniego popołudnia. Ciało jednego z nich ratownicy odnaleźli w czwartek wieczorem. Zakładają oni, że drugi mężczyzna również nie żyje, w związku z czym przerwano akcję ratowniczą.

W sobotę rozpoczną się działania w kierunku wydobycia ciał grotołazów

Dalsze działania będą miały na celu wydobycie ciał grotołazów na powierzchnię. Przygotowania do tego rozpoczną się już w sobotę, jednak jak mówił naczelnik TOPR Jan Krzysztof, akcja może potrwać dni lub tygodnie. Zaznaczył, że wymaga ona starannego przygotowania, które będzie polegało przede wszystkim na przyszykowaniu "całego ciągu jaskiniowego, by ratownicy mogli pracować w jak najlepszym komforcie i bezpieczeństwie". Konieczne będą dalsze działania pirotechniczne.

Szef TOPR wyraził nadzieję, że uda się wydobyć ciała. Zastrzegł jednak, że zadanie nie jest proste ze względu na ryzyko, które trzeba uwzględnić przy kolejnych decyzjach i krokach. Jan Krzysztof mówił, że priorytetem w akcji wydobycia ciał nie jest już szybkość, ale bezpieczeństwo ratowników. Dodał, że ratownicy będą opracowywać plan akcji, ale - jak ujął - "już bez pośpiechu". Zaznaczył, że "dotarcie i wydobycie będzie rozłożone w czasie".

Grotołazi utknęli w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Grupa sześciu grotołazów weszła do Wielkiej Jaskini Śnieżnej w ubiegły czwartek. W czasie eksploracji dwóch z nich zostało odciętych przez wodę, która zalała część korytarza w tak zwanych Przemkowych Partiach. Speleolodzy zostali uwięzieni na głębokości 500 metrów. Pozostała część grupy po wyjściu z Jaskini wezwała TOPR. Akcja ratownicza trwała nieprzerwanie od soboty do czwartku wieczorem, kiedy odnaleziono ciało jednego z grotołazów. Przyjaciele speleologów nie zgadzają się z decyzją o przerwaniu akcji. Próbują interweniować w tej sprawie u Mateusza Morawieckiego.

Więcej o:
Komentarze (47)
Naczelnik TOPR: W sobotę rozpoczną się przygotowania do wydobycia ciał speleologów
Zaloguj się
 • block52

  Oceniono 9 razy 9

  Słuszna decyzja TOPR Wszyscy widzieliśmy jak żywi ludzie poruszali się w tych ciasnych krecich labiryntach Co innego w takich warunkach wydobyć żywego człowieka a co innego wydobyć z tej przeklętej jaskini zwłoki dorosłego mężczyzny Nie dziwię się że Naczelnik TOPR Pan Krzysztof ocenia taką akcje na kilka tygodni

 • olal.bana.gw

  Oceniono 11 razy 9

  Ten czlowiek na pewno nie jest czlonkiem PiSdu. Uzywanie mozgu, logika wypowiedzi, ustawianie priorytetow nie pozwola PiSdu wyrazic zgody na jego czlonkostwo. Przy kretynach, oszustach i umyslowych poybch wygladal by jak Bóg.

 • skalka

  Oceniono 15 razy 9

  zanim puscisz głupi komentarz
  poszukaj w google "przemkowe partie opis dojscia do wypadku i szkic korytarzy"
  zmienisz zdanie raz dwa
  wrota piekieł ...

 • stenrw

  Oceniono 7 razy 7

  Historia TOPRu zna podobne (etycznie) sytuacje.
  Już Oppenheimer po powrocie z akcji po ciało Birkermajera powiedział, że nie pozwoli wysłać Pogotowia po trupa. Może iść sam z ochotnikami, ale Pogotowia nie wyśle.

 • albwu

  Oceniono 13 razy 7

  To mi przypomina apele i interwencje w celu ratowania Tomka, który uwiązł w Himalajach kilka miesięcy temu. Tam też żądano podjęcia natychmiastowej akcji (od kogo?) w super-trudnych warunkach zimowych.

 • gronostaj1

  Oceniono 10 razy 6

  Dobra decyzja TOPR , ratownicy to nie samobójcy .Akcja przebiega inaczej ,gdy się ma nadzieję ,a tu już jej nie ma ,bo jeden grotołaz nie żyje .Ratownik go zobaczył i na tej podstawie wie ,że drugi też .

 • skalka

  Oceniono 10 razy 4

  zanim puscisz głupi komentarz
  poszukaj w google "przemkowe partie opis dojscia do wypadku i szkic korytarzy"
  zmienisz zdanie raz dwa

 • ceppisowski

  Oceniono 3 razy 3

  A kłamca premier mia zmusic TOPR do dzialania i nie pomogl?

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 3 razy 3

  Jestem po wrażeniem niezwykłej ofiarności, najwyższego profesjonalizmu i wykazanej dobrej woli zespołu Ratowników kierowanych przez Naczelnika p. Jana Krzysztofa! To samo dotyczy pozostałych Ratowników - zwłaszcza lotników śmigłowcowych. Nie chce się wrećz wierzyć, że coś takiego mozliwe jest w Polsce - jak widać dobre tradycje Zaruskiego i Bachledy sa na Podhalu wiecznie zywe!
  Nie wiem natomiast, jak ocenić zachowanie ocalałe grupki speleologów wrocławskich: oczekiwałbym od nich nie apeli do TOPR-u, ale własnego zaangażowania w wydobycie zwłok swoich kolegów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX