Były proboszcz z Gorzowa Wielkopolskiego skazany. Chodzi o pożar wieży XIII-wiecznej katedry

Były proboszcz parafii w Gorzowie Wielkopolskim Zbigniew S. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 7 tys. zł grzywny. Wyrok zapadł w związku z pożarem zabytkowej katedry. Koszt remontu kościoła szacowany jest na 20 mln zł.

Jak podaje "Gazeta Lubuska" Zbigniew S. zdecydował o dobrowolnym poddaniu się karze. Sąd skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Do tego duchowny musi zapłacić 7 tys. zł grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Ksiądz z Gorzowa Wielkopolskiego skazany

W kwietniu tego roku prokuratura postawiła zarzuty byłemu proboszczowi parafii w Gorzowie Wielkopolskim Zbigniewowi S. Mężczyzna w okresie od sierpnia 2007 do lipca 2012 roku miał "sprowadzić zagrożenie przeciwko życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach w postaci bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru". Śledczy podnosili, że S. jako zarządca obiektu nie dbał o bezpieczeństwo pożarowe wieży katedralnej, w tym o utrzymywanie jej w należytym stanie technicznym ani o użytkowanie obiektu zgodnie z przepisami. Podobne zarzuty usłyszał także jego następca, ks. Zbigniew K. 

Pożar XIII-wiecznej katedry

Do trwającego kilka godzin pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca 2017 roku. Ogień pojawił się po południu na wieży katedralnej. Strażacy ugasili pożar dopiero następnego dnia. Prokuratura wszczęła śledztwo. Zdaniem biegłych przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej, zaś obiekt nie był poddawany wymaganym przeglądom.

Zlokalizowana w centrum katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gorzowie Wielkopolskim uważana jest za jeden z symboli miasta. Jej pierwsze elementy zbudowano w drugiej połowie XIII wieku. Obecnie trwa remont obiektu, którego koszt ma wynieść ok. 20 mln zł.

>> W Sochaczewie nastolatkowie zniszczyli podświetlany pylon tuż przed budynkiem policji:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (63)
Były proboszcz z Gorzowa Wielkopolskiego skazany. Chodzi o pożar wieży XIII-wiecznej katedry
Zaloguj się
 • maciek76

  Oceniono 25 razy 19

  Za to proboszcz łacno obłożył zabytkową wieżę przekaźnikami telefonii komórkowej za co inkasował 6-cyfrowe sumy miesięcznie!

 • state77

  Oceniono 20 razy 18

  20 milionów na remont kościoła, który został zniszczony przez zaniedbania księdza. To kto ma za to zapłacić, czy wysoki sąd podał??? Za 20 milionów można wybudować 3-4 przedszkola!

 • pan.szklanka

  Oceniono 20 razy 16

  Kasa z funduszu ochrony zabytków szła, ale akurat nie na ochronę zabytku. A podatnik odbuduje dach za 20 milionów. I to dach dla (Dz. 17,24) "tego, który jest Panem nieba i ziemi i nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką"?

 • alejagwiazd

  Oceniono 21 razy 15

  Przeciez to niemiecki kosciol wybudowany przez niemcow w czasach gdy nikt w Gorzowie po polsku nie mowil. To chyba prawactwo powinno sie cieszyc, ze niemiecki sie spalil.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 15 razy 13

  A fakturę za odśnieżenie dachu od wyspecjalizowanej ekipy miał?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX