Burza w Tatrach. Film od słońca do burz w kilkanaście minut. Tak szybko zmienia się pogoda w górach

W wyniku czwartkowej burzy, która przeszła w Tatrach, zginęło pięć osób, a rannych zostało 140 turystów. Piorun uderzył w Giewont i Halę Kondratową. W internecie pojawiły się nagrania pokazujące, jak dynamicznie potrafi zmieniać się pogoda w górach - słoneczny poranek nie wskazywał bowiem tak gwałtownej zmiany pogody.
Zobacz wideo

Na nagraniu opublikowanym przez Rafała Raczyńskiego widać, jak wczoraj zmieniała się pogoda w Tatrach Wysokich. Chociaż kamera nie obejmowała Giewontu, to zobrazowała to, jak dynamicznie i gwałtownie potrafi zmieniać się pogoda w górach.

Burza w Tatrach. Film pokazuje, jak dynamicznie zmieniała się pogoda w górach

W czwartek pogoda w tej części Tatr nie zapowiadała żadnych groźnych zjawisk. Na filmie widać słoneczny poranek, a pojawiające się nad górami niewielkie chmury nie przesłaniały nieba na długo. Umiarkowane i duże zachmurzenie zaczęło przechodzić przez ten region po godzinie 11. W tym czasie komórki burzowe utworzyły się w północnej części Słowacji, a deszczowy front powoli przesuwał się w kierunku Zakopanego. Na mapie udostępnionej przez IMGW widać, że burze zaczęły pojawiać się w polskiej części Tatr od godziny 11:05. Na nagraniu z Tatr Wysokich deszczowy front zaczął przechodzić przez ten region po godzinie 12.

 

Zgodnie z relacjami świadków burza nad Tatrami rozpoczęła się około 13:30 i trwała około godziny. W tym czasie piorun uderzył w Halę Kondratową oraz w łańcuch na Giewoncie. W wyniku tego zginęło pięć osób, w tym dwójka dzieci, a 140 osób zostało rannych. Po czwartkowych nawałnicach szlak na Giewont został zamknięty do odwołania, a meteorolodzy ostrzegają przed burzami, które pojawiać się będą w tym regionie co najmniej do wtorku.

 

Pogoda w górach może zmienić się w ciągu piętnastu minut - meteorolodzy apelują o obserwowanie nieba

Meteorolodzy apelują, by przed wyjściem w góry zawsze sprawdzać pogodę i reagować na dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe. Synoptyk TVNMeteo ostrzega, że pogoda w wyższych partach Tatr bywa bardzo dynamiczna, zwłaszcza w okresie letnim. W tym czasie dochodzi do mieszania się ciepłych i chłodnych mas powietrza, które mogą skutkować pojawianiem się intensywnych burz. Pogoda może zmienić się nawet w ciągu kwadransa.

Wychodząc w góry, warto samemu obserwować zmieniającą się pogodę. Gdy zaobserwujemy nadciągające ciemne chmury i pojedyncze błyskawice, należy wtedy bezwzględnie zejść z grani, odsunąć się od drzew oraz metalowych elementów.

Więcej o: