Pogoda w górach. TOPR ostrzega przed burzami. Niebezpieczne Tatry i Sudety

Tatry. W wyniku czwartkowej burzy w górach, w której piorun uderzył m.in. w Giewont, zginęło pięć osób, a 140 zostało poszkodowanych. Pogoda nie będzie łaskawa dla turystów także dzisiaj - z prognozy pogody opublikowanej na stronie TOPR wynika, że burze mogą wystąpić dziś w okolicach Morskiego Oka.
Zobacz wideo

Warunki pogodowe w Tatrach mogą utrudniać dziś piesze wycieczki. Przelotny deszcz może dziś spaść m.in. w Dolinie Pięciu Stawów, na Kasprowym Wierchu i Łomnicy. Najgorsze warunki prognozowane są dla okolic Morskiego Oka - tam wystąpić mogą ulewy oraz burze. Meteorolodzy prognozują, że w tym często odwiedzanym przez turystów miejscu burze i intensywne opady deszczu mogą zdarzać się co najmniej do wtorku 27 sierpnia.

Pogoda w górach. Burza w Tatrach. W Sudetach może zagrzmieć, bezpiecznie w Beskidach i Bieszczadach

Przed burzami w górach ostrzega także Grupa Karkonoska GOPR. Wyładowania atmosferyczne i intensywne opady deszczu mogą zdarzyć się m.in. w szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.). Prognozuje się, że w czasie burz wiatr może osiągać prędkość do 65 km/h. "W przypadku nadchodzącej burzy należy zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych" - zaleca GOPR

Najbezpieczniejszymi górami są dziś prawdopodobnie Beskidy. Grupa Beskidzka GOPR podaje, że warunki turystyczne są tam bardzo dobre i jest pochmurno, meteorolodzy nie przewidują opadów. Dobrą pogodę prognozuje się także dla Bieszczadów. 

Więcej o: