Tatry. Tragiczny bilans po burzy. Nie żyje pięć osób, 140 rannych. Szlak nieczynny do odwołania

W wyniku czwartkowej burzy w Tatrach zginęło pięć osób - cztery po stronie polskiej i jedna na Słowacji. Poszkodowanych zostało 140 osób. Szlak na Giewont został zamknięty do odwołania, służby ratownicze w piątek mają ponownie sprawdzić teren. Burmistrz Zakopanego ogłosił w związku z tragedią trzydniową żałobę.
Zobacz wideo

Szlak na Giewont został zamknięty z powodu tragicznej w skutkach burzy, która przeszła nad Tatrami. Trasa z Wyżnej Kondrackiej Przełęczy na Giewont jest nieczynna do odwołania. Szlak i sztuczne ułatwienia po czwartkowej burzy wymagają przeglądu - poinformował Tatrzański Park Narodowy. W piątek rano służby ponownie mają sprawdzać szlak, by upewnić się, czy nie pozostały tam osoby potrzebujące pomocy. 

Burza w Tatrach. Piorun uderzył w Giewont i Halę Kondratową. Nie żyje pięć osób, 140 rannych

Według relacji świadków, z którymi rozmawiał Tygodnik Podhalański, gwałtowna burza rozpoczęła się o 13:30. Trwała około godziny. Piorun uderzył między innymi Halę Kondratową, a na Giewoncie w łańcuch, którego trzymało się około 20 osób. W polskiej części Tatr zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci, według Radia Kraków 140 zostało rannych. Po słowackiej stronie zginął czeski turysta, a dwie osoby zostały ranne. Poszkodowani trafili do szpitali w Zakopanem, Nowym Targu, Myślenicach, Limanowej i Krakowie. Są wśród nich osoby z ciężkimi obrażeniami, poparzeniami i urazami czaszki. Na miejsce przyjechał Mateusz Morawiecki. Premier przekazał wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych osób.

Mateusz Morawiecki o akcji ratunkowej TOPR po tragicznej w skutkach burzy w Tatrach

Szef rządu zapewniał też, że "służby ratunkowe zadziałały szybko i robiły, co mogły, by szybko nieść pomoc ludziom, których na szlakach zaskoczyła burza z piorunami". Poinformował, że na miejscu działały cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, śmigłowiec TOPR-u, do dyspozycji był też policyjny black hawk. - Z punktu widzenia akcji ratowniczej, bazy sprzętowej, profesjonalizmu służb medycznych, ratowniczych, wszystko zostało zabezpieczone tak jak trzeba i to, co można było zrobić, to zostało zrobione - powiedział szef rządu. Premier dodał, że rząd jest gotów przeznaczyć dodatkowe środki na akcję ratunkową, jeśli będzie to potrzebne.

Wcześniej za pośrednictwem Twittera kondolencje osobom dotkniętym kataklizmem w Tatrach przekazał prezydent Andrzej Duda. "Potworna burza w Tatrach. Zakopiańczycy mówią, że od kilkudziesięciu lat nie było takich wyładowań atmosferycznych nad górami" - napisał prezydent.

Jak mówiła rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego Joanna Paździo, działaniami ratowniczymi kierował TOPR. W akcji uczestniczyło 13 karetek, 22 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, 87 strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej i Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego. Działania wspierała policja, Straż Graniczna i Straż Miejska.

Burmistrz Zakopanego ogłasza trzydniową żałobę

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula ogłosił na terenie miasta trzydniową żałobę. Będzie ona trwać od dziś do 25 sierpnia. "Łączę się w bólu z rodzinami ofiar i wszystkimi poszkodowanymi, proszę także mieszkańców o modlitwę w ich intencji" - przekazał w komunikacie burmistrz Zakopanego. Leszek Dorula zwrócił się również do wszystkich organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym, kulturalnym i sportowym z apelem o ich odwołanie bądź ograniczenie w czasie trwania żałoby. Na znak żałoby przed Urzędem Miasta Zakopane zostaną wywieszone i opuszczone do połowy masztu flagi państwowe i miejskie. Odwołana została także część artystyczna Koncertu Finałowego 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

W czwartek wieczorem w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odprawiono Mszę św. w intencji ofiar i o zdrowie dla poszkodowanych.

Dla rodzin osób poszkodowanych w Tatrach została uruchomiona infolinia. Numer, pod który można dzwonić, to - 18 201 71 00 i 18 202 39 14.

Z aktualnych informacji IMGW wynika, że na południu Polski - w Małopolsce, na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku i Śląsku - mogą wystąpić burze. Ostrzeżenie obowiązuje do jutra włącznie.

Ostrzeżenie dla turystów. Burza na Giewoncie bardzo niebezpiecznym zjawiskiem

Giewont ze względu na metalowy krzyż oraz łańcuchy jest miejscem szczególnie niebezpiecznym podczas burzy. Tatrzański Park Narodowy w obszernym wpisie na Facebooku przypomina, co powinni robić turyści podczas burzy. "Turysto, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Wychodząc w Tatry, zapoznaj się z prognozą pogody. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia oraz w okolicy cieków wodnych!" - czytamy. 

Więcej o: