Piorun uderzył w Giewont. IMGW tłumaczy, dlaczego nie wydało ostrzeżenia przed burzami w Tatrach

Dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe zginęły w trakcie gwałtownej burzy, która przeszła przez Tatry. Najlżej poszkodowani - 89 osób - trafili do szpitala w Zakopanem, pozostali do szpitali w Nowym Targu, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej i Krakowie. W sumie poszkodowanych jest ponad 100. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał specjalne oświadczenie, w którym wyjaśnia, dlaczego wcześniej nie wydał ostrzeżenia związanego z burzami w górach.

W wyniku gwałtownej burzy, która przeszła przez Tatry, zginęły cztery osoby, m.in. w okolicach Giewontu uderzył piorun. Do szpitala w Zakopanem z lżejszymi obrażeniami trafiło 89 osób, pozostali do szpitali w Nowym Targu, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej i Krakowie. W sumie, według informacji jakie na wieczornej konferencji prasowej podał premier Mateusz Morawiecki, poszkodowanych jest ponad 100 osób. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia, dlaczego nie wydał wcześniej specjalnego ostrzeżenia przed burzami. Według IMGW, przewidywane czwartkowe "nie spełniały obowiązujących w naszym kraju kryteriów przewidzianych dla ostrzeżeń o burzach".

"Ostrzeżenia wydawane są w przypadku prognozowania towarzyszącym burzom silnych porywów wiatru (pow. 70 km/h) i ulewnego deszczu (od 20 mm). Zjawiska towarzyszące dzisiejszym burzom nawet nie zbliżyły się do tych kryteriów" - podkreśla IMGW.

Czytaj więcej: Piorun uderzył w Giewont. Zakopane odwołuje imprezy. "Człowiek jest malutki wobec przyrody"

Instytut przekonuje, że "gęstość wyładowań była stosunkowo niewielka", a chmury burzowe potrafią wypiętrzać się bardzo szybko, poniżej 30 minut.

Jednocześnie IMGW przypomina, że w prognozie na czwartek informowało o możliwych burzach w Tatrach.

Także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie wysłało w czwartek alertu do osób, które przebywały tego dnia w górach. - W sprawie zagrożeń meteorologicznych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa współpracuje z IMGW. Dzisiaj Instytut nie wydał ostrzeżeń meteorologicznych, które mogły być przesłanką do wysłania alertu RCB - wyjaśnia w rozmowie z portalem Onet.pl Bożena Wysocka z RCB. 

Czytaj więcej: Tragiczna burza w Tatrach. Rażony piorunem czeski turysta spadł kilkaset metrów w przepaść

Śmierć w górach. Piorun uderzył w Giewont. Akcja ratunkowa w Tatrach

Akcją ratunkową kierował TOPR, uczestniczyły w niej cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, 13 karetek, 22 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, 87 strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej i Straż Parku. Działania wspierała Policja, Straż Graniczna i Straż Miejska. Bilans ofiar i poszkodowanych nie jest jeszcze ostateczny

W Starostwie Powiatowym w Zakopanem została uruchomiona infolinia o poszkodowanych. Można dzwonić pod numery: 18 201 71 00 i 18 202 39 14. Wsparcie psychologiczne dla potrzebujących jest udzielane w szpitalu w Zakopanem oraz pod numerami infolinii. 

Śmiertelna burza z piorunami w Tatrach. Szlak na Giewont zamknięty

Szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont, gdzie doszło do porażenia piorunem, został zamknięty do odwołania. "Szlak i sztuczne ułatwienia [łańcuchy - red.] po dzisiejszej burzy wymagają przeglądu. Przebywanie w tym miejscu jest niebezpieczne" - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Więcej o:
Komentarze (210)
Piorun uderzył w Giewont. IMGW tłumaczy, dlaczego nie wydało ostrzeżenia przed burzami w Tatrach
Zaloguj się
 • grubymisiek1

  Oceniono 41 razy 31

  Pisie hieny Emilki już się pojawiły. Będą bronić krzyża i dawać odpór.

 • alonso0

  Oceniono 28 razy 26

  Kto spojrzał dzisiaj na mapę burzową, to widział, że burza nadchodzi z południa. Ale w końcu nie po to ludzie mają smartfony, żeby na takie głupoty patrzeć. Niedługo trzeba będzie u nas dawać ostrzeżenia na kubkach z kawą, że można się poparzyć. Ludzie przestali myśleć.

 • manes6969

  Oceniono 53 razy 25

  krzyž od tysiacleci jest symbolem, obludy, klamstw, zlodziejstwa i mordów.....

 • megaxs

  Oceniono 26 razy 22

  Argument przechylające szalę na stronę by upie...ć tego metalowego potwora na szczycie. Postawionego nota bene nielegalnie

 • xsawer

  Oceniono 21 razy 17

  Już pan Zbyszek znajdzie na Was synoptyków paragraf.
  Nie zapominajcie w jakim kraju żyjecie. Precedens już jest.

 • kristoforos

  Oceniono 16 razy 16

  Truizmem jest pisanie, że do gór trzeba mieć pokorę. Lat temu ponad 40-ści przeżyliśmy burzę i uderzenie pioruna nieopodal nas. A byliśmy na niewielkim wzniesieniu w Beskidzie Niskim. trzy osoby tak spanikowały, że zaczęły po prostu uciekać, ja z kolegą ściągaliśmy ledwo przytomną mamę naszego przyjaciela. Pamiętałem z harcerstwa - podczas burzy odrzuć wszystko co metalowe i się czołgaj na dół. Tak zrobiliśmy. Z dołu, wedle relacji innych turystów wyglądało to dramatycznie. Rodzinom zmarłych przesyłam najszczersze wyrazy współczucia, osobom rannym - szybkiego powrotu do zdrowia. Wiary, siły i nadziei życzę. Przewodnik górski

 • Armin Wittner

  Oceniono 20 razy 16

  Kiedyś o tym, co robić a czego nie robić w czasie deszczu i burzy uczono w podstawówce. Mimo wieku pamiętam do dziś wierszyk, ktory musielismy umiec na pamiec i bylismy z niego odpytywani
  "Gdy huczą grzmoty
  Szumi ulewa
  Nie chroń się nigdy
  Pod wysokie drzewa"

  Teraz się uczy klepania pacierzy: wiedza uznana została za zbędną.
  I oto skutki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX