Tatry. Turyści rażeni piorunem na Giewoncie. 4 osoby nie żyją, 100 rannych. Wśród ofiar 10-latka i 13-latek

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że 4 osoby zginęły, a ponad 100 osób zostało rannych podczas burzy, która w czwartek przeszła nad Tatrami. Przed godziną 20 służby poinformowały, że kończą akcję ratunkową w wysokich partiach gór - głównie na Giewoncie i okolice, gdzie najmocniej uderzały pioruny - a wszyscy poszkodowani są w szpitalach lub w drodze do nich. Wśród ofiar śmiertelnych są 10-latka i 13-latek. Burmistrz Zakopanego ogłosił trzydniową żałobę.
Zobacz wideo

TOPR prowadził akcję ratowniczą między innymi w okolicach Giewontu. Doszło tam do uderzeń piorunów. Według relacji świadków, z którymi rozmawiał Tygodnik Podhalański, gwałtowna burza rozpoczęła się o 13:30. Trwała około godziny. Piorun uderzył między innymi Halę Kondratową, a na Giewoncie w łańcuch, którego trzymało się około 20 osób.

Kilka osób zostało porażonych także po słowackiej stronie Tatr - czeski turysta zginął po tym, jak spadł w przepaść, również po rażeniu piorunem.

Czytaj więcej: Piorun uderzył w Giewont. Zakopane odwołuje imprezy. "Człowiek jest malutki wobec przyrody"

Tatry. 4 ofiary śmiertelne burzy z piorunami w górach, m.in. na Giewoncie. Wśród nich 10-letnia dziewczynka i 13-letni chłopiec

W Zakopanem odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Jak mówił w rozmowie z dziennikarzami ok. godziny 18:00 wojewoda małopolski Piotr Ćwik, w polskich Tatrach zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. "Tygodnik Podhalański" i portaltatrzański.pl podają, że to dziewczynka w wieku 10 lat i chłopiec w wieku 13 lat. Służby przyznają, że bilans ofiar może wzrosnąć. W efekcie burzy i po porażeniu piorunem rannych zostało rannych ponad 100 osób.

- W szpitalu w Zakopanem mamy już zaopiekowanych 89 osób, to są osoby lżej poszkodowane - powiedział wojewoda. - Mamy też część osób, która jest transportowana do szpitala w Nowym Targu, Suchej Beskidzkiego, Myślenicach i Krakowie - mówił Piotr Ćwik, dodając, że służby zbierają informacje na temat ostatecznej liczby osób przewiezionych do wszystkich szpitali.

Z kolei podczas wieczornej konferencji prasowej przed godziną 21.00 premier Mateusz Morawiecki, który jest w Zakopanem powiedział, że poszkodowanych jest ponad sto osób.

Przed godziną 20 naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof w rozmowie z Radiem Kraków poinformował, że ratownicy kończą akcję ratunkową w górach. - Wszystkie osoby, które wymagały pomocy, są przetransportowane do szpitali lub są w trakcie transportu. Ratownicy kończą pracę w górach - powiedział.

Czytaj więcej: Piotr van der Coghen, ratownik górski: W Tatrach nie ma gdzie uciec. A linia żelaznych łańcuchów na Giewoncie jest idealną "drogą" dla pioruna

Tarty. Szlak na Giewont zamknięty. Specjalna infolinia dla rodzin 

Bilans ofiar i poszkodowanych nie jest jeszcze ostateczny. Wojewoda małopolski zaapelował o informacje od właścicieli pensjonatów, do których turyści nie powrócą na noc - będzie to oznaczało, że pomocy wymagają kolejne osoby, które nie wezwały pomocy i nie zgłosiły się do ratowników. W związku z tragedią w Tatrach uruchomiono specjalną infolinię kontaktową. Rodziny ofiar mogą dowiadywać się o stanie swoich bliskich pod numerami (18) 20 17 100 lub (18) 20 23 914.

Szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont, gdzie doszło do porażenia piorunem, został zamknięty do odwołania. "Szlak i sztuczne ułatwienia [łańcuchy - red.] po dzisiejszej burzy wymagają przeglądu. Przebywanie w tym miejscu jest niebezpieczne" - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Tatry. Śmiertelna burza z piorunami nad Giewontem. Żałoba w Zakopanem

W związku z tragiczną burzą, która przeszła nad Tatrami burmistrz Zakopanego Leszek Dorula ogłosił na terenie miasta trzydniową żałobę. Będzie ona trwać dniach 23 - 25 sierpnia. - Łączę się w bólu z rodzinami ofiar i wszystkimi poszkodowanymi, proszę także mieszkańców o modlitwę w ich intencji - przekazał w komunikacie burmistrz Zakopanego.

Leszek Dorula zwrócił się również do wszystkich organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym, kulturalnym i sportowym z apelem o ich odwołanie bądź ograniczenie w czasie trwania żałoby. 

Na znak żałoby przed Urzędem Miasta Zakopane zostaną wywieszone i opuszczone do połowy masztu flagi państwowe i miejskie. Odwołana została także część artystyczna Koncertu Finałowego 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Więcej o: