Gdynia. Ogłoszenie o pracę w restauracji: "Uwaga. Zero Ukraińców czy innych podobnych". Kontrola PIP

"Nie chcemy Ukraińców czy innych podobnych" - takie zastrzeżenie pojawiło się w ogłoszeniu o pracę zamieszczonym przez jedną z gdyńskich restauracji. Sprawa wywołała oburzenie w mediach społecznościowych, a właściciel lokalu odpowiadał krytykującym, by "zamknęli mordy". Państwowa Inspekcja Pracy wszczęła kontrolę w tej sprawie.
Zobacz wideo

Jest kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w gdyńskiej restauracji, która zamieściła dyskryminujące ogłoszenie o pracę - ustaliło Radio Zet. W ostatnich dniach ogłoszenie zostało zamieszczone na jednej z grup na Facebooku przez właściciela lokalu - dotyczyło oferty pomocy dla kucharza. Wymagania dotyczące szczegółów pracy w restauracji opatrzono dopiskiem: „Uwaga. Zero Ukraińców czy innych podobnych”. Sprawę jako pierwsza opisała "Gazeta Wyborcza Trójmiasto". Wcześniej właściciel lokalu miał też zamieszczać inne, dyskryminujące ogłoszenia, m.in. gdy szukał kobiet do sprzątania w barze, pisał: "Nie zatrudniamy osób z wyraźną nadwagą lub inaczej zaniedbanych".

PiP sprawdzi przestrzeganie przepisów w gdyńskim lokalu. Po kontrowersyjnym ogłoszeniu 

Ogłoszenie wywołało burzę w mediach społecznościowych. "Pogarda dla drugiego człowieka", "Nie wierzę, że to się dzieje", "Oburzające" - pisano w komentarzach od wpisem. Właściciel smażalni, który zamieścił wpis, próbował jednak bronić swoich racji. Następnie stwierdził: "Zamknijcie głupie mordy, skoro Was oferta nie interesuje".

Jak podaje Radio Zet, kontrola PiP została wszczęta w związku z doniesieniami medialnymi, które wskazują na "zamieszczenie ogłoszenia o charakterze dyskryminacyjnym". Podczas kontroli zostanie m.in. sprawdzone przestrzeganie przepisów BHP i legalność zatrudnienia w gdyńskiej restauracji. 

Adwokat Łukasz A. Kowalski w imieniu rodziny właściciela lokalu wydał oświadczenie, w którym napisał, że "skandaliczny wpis, słusznie krytykowany przez internautów, stanowi przejaw nieprzemyślanej decyzji tylko jednej osoby".

Cała załoga lokalu odcina się od tego niewłaściwego wpisu. Jest nam przykro w związku z zaistniałą sytuacją, zwłaszcza dlatego że nikt z osób pracujących w lokalu nie przejawia zachowań ksenofobicznych czy rasistowskich. Jesteśmy przekonani, że po ustaniu chwilowej niedyspozycji zdrowotnej, autor wpisu również zamieści stosowne przeprosiny

- wyjaśnił w piśmie przesłanym do "Gazety Wyborczej"

Więcej o:
Komentarze (346)
Gdynia. Restauracja szukała osób do pracy, ale nie chciała "żadnych Ukraińców". Kontrola PIP
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 88 razy 42

  "Nie chcemy Ukraińców czy innych podobnych"

  Kurczę, gapię się w lustro i dochodzę do wniosku, że też bym tam pracy nie dostał. No jak w mordę strzelił - jestem podobny do Ukraińca.

  Ukrainiec ma dwie nogi? Ja też mam! Dwie ręce? Zgadza się. Oczy, uszy, nos i parę innych części ciała… No, wyglądam jak Ukrainiec!

 • ar.co

  Oceniono 80 razy 38

  Właściciele to idioci, którzy chcieli popisać się, jacy to z nich "prawdziwi-polacy-patrioci". Nie chcą zatrudniać obcokrajowców? Wystarczyło zaznaczyć w ofercie: Wymagana bardzo dobra znajomość języka polskiego.
  Nie, burak musiał pokazać swoją rzekomą "wyższość" wobec "Ukraińców czy innych podobnych".

 • diesel_poznan

  Oceniono 52 razy 26

  Chyba zaczęli bać się afery i straty kasy, skoro nagle się tłumaczą "niedyspozycją zdrowotną". A to zwykłe chamstwo jest.

 • kingstonny

  Oceniono 28 razy 20

  Ale NAS to powinni traktowac z wielkim szacunkiem w kazdym kraju swiata, zrozumiano?? A tzw. polskie dowcipy w USA to chamstwo, skandal, kryminal. A jeszcze wizy? Jak smia NAS tak traktowac? Takie barachlo jak LItwini wiz nie porzebuja, a my, qu r .. tak.
  Tylko ze: my pojecia nie mamy co to jest demokracja. Absolutnie do nas nie dociera ze inni, tzn. obcokrajowcy ze wschodu, geje, wyznawcy innych religii niz NASZA, itd, itp. to tez ludzie z takimi samymi prawami jak my.

 • 4head

  Oceniono 33 razy 19

  Juz sobie wyobrażam święte oburzenie durnia piszącego to ogłoszenie gdyby np. jakiś Brytyjczyk zamieścił ogłoszenie z dopiskiem żadnych Polaków i innych podobnych..

 • czechy11

  Oceniono 35 razy 15

  Polacywo prostactwo. Prymitywne gołodupce któreś ie dorobiły. Połowa tego kraju siedzi za granica ale prymitywne faszystowskie polavzki śmierdzące zakompleksione tępaki pokazują jakimi są prymitywami.

 • slupek_rteci

  Oceniono 15 razy 11

  Na portalach typu olx jest mnóstwo ogłoszeń o pracę dyskryminujących ze względu na wiek, płeć, faworyzujących osoby niepełnosprawne przy zatrudnianiu, posiadające status rencisty, a obecnie system podatkowy dyskryminuje osoby po 26 roku życia...i tego Inspekcja Pracy nie widzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX