Marsz Równości w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się. Sąd uchylił decyzję prezydenta

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim uchylił decyzję prezydenta miasta Jacka Wójcickiego dotyczącą zakazu organizacji Marszu Równości. Marsz ma odbyć się w sobotę 24 sierpnia, jednak chwilę przed jego zgłoszeniem własne wydarzenie zarejestrował tego samego dnia jeden z działaczy pro-life. Prezydent uznał, że oba wydarzenia się wykluczają.
Zobacz wideo

Pierwszy Marsz Równości w Gorzowie Wielkopolskim pod hasłem "Warto być równym nad Wartą" ma odbyć się w sobotę 24 sierpnia. Niewiele brakowało, by wydarzenie zostało przesunięte.

Prezydent miasta Jacek Wójcicki nie wydał zgody na jego organizację. Na chwilę przed zgłoszeniem marszu w gorzowskim ratuszu, własne wydarzenie zarejestrował jeden z działaczy pro-life. Jak informował portal gorzowianin.com, będzie to "Informacja o współczesnych zagrożeniach", polegającej na przejechaniu przez miasto czterech busów oklejonych w plakaty. Działacz jako trasę wydarzenia wskazał te same ulice, którymi miał przejść Marsz Równości.

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że nie ma powodu, by zakazywać organizacji Marszu Równości. Zgodnie z planem, odbędzie się on w sobotę. Zdaniem sądu, prezydent nie wykazał, że nie ma możliwości odpowiedniego zabezpieczenia obu wydarzeń, nie udowodnił również, że istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia uczestników.

"Zachowanie organizatora zgromadzenia "Informacja o współczesnych zagrożeniach" wskazuje na to, iż jedynym celem jego zgłoszenia jest uniemożliwienie przeprowadzenia "Marszu Równości". (...) Prezydent winien minimalnie ograniczyć trasę manifestacji bądź pozwolić minąć się dwóm manifestacjom" - czytamy w uzasadnieniu.

- Ustawa o zgromadzeniach mówi, że między jednym a drugim zgromadzeniem musi zostać zachowana odległość co najmniej 100 metrów. Zmienimy trasę, by wszystko odbyło się bezpiecznie - deklaruje w rozmowie z Gazeta.pl organizatorka Marszu Równości Monika Drubkowska.

Marsz Równości w Gorzowie Wielkopolskim

"Marsz Równości nie jest jedynie zwykłym pochodem. Taka inicjatywa uświadamia, jak wielu zmian trzeba dokonać w Polsce. Lista dyskryminowanych jest długa: kobiety, osoby z niepełnosprawnością, homoseksualiści, transseksualiści, Azjaci, Afroamerykanie, Romowie... Równe traktowanie należy się wszystkim. Także Tobie!" - czytamy na facebookowej stronie gorzowskiego Marszu Równości.

"Przyjdź na Marsz w Gorzowie Wielkopolskim 24 sierpnia, jeśli jesteś za tym, by każdy Polak był równo traktowany bez względu na wszystko! Weź ze sobą transparent, by pokazać, że jesteś za tolerancją. Polska Cię potrzebuje! Do zobaczenia!" - zachęcają organizatorzy.