Będzie powrót strajku nauczycieli? Sławomir Broniarz: Przesądzi referendum

Sławomir Broniarz poinformował, że Związek Nauczycielstwa Polskiego rozważa powrót do strajku nauczycieli, który został zawieszony przed wakacjami. Decyzja ma zostać podjęta pod koniec sierpnia. Ma o niej przesądzić referendum w szkołach.
Zobacz wideo

Sławomir Broniarz poinformował, że Związek Nauczycielstwa Polskiego i pozostałe związki nauczycielskie, które przed wakacjami nie podpisały porozumienia z rządem dotyczącego płac nauczycieli, rozważają wznowienie strajku. Poprzedni rozpoczął się 8 kwietnia i został zawieszony po 19 dniach. Polegał na całkowitym wstrzymaniu się nauczycieli od pracy. Z szacunków ZNP wynikało, że drugiego dnia w proteście uczestniczyło ponad 70 procent szkół z całej Polski.

Będzie kolejny strajk nauczycieli? Broniarz: Decyzja pod koniec sierpnia

Broniarz powiedział, że decyzja o ewentualnym proteście, a także jego terminie i formie, ma zapaść 26 sierpnia podczas prezydium ZNP.

Wtedy podejmiemy decyzję o dalszych działaniach związku i o dacie ewentualnego referendum. Nie mogę w tej chwili potwierdzić, czy odbędzie się ono we wrześniu
Referendum przesądzi o tym, czy będzie strajk. Termin strajku, jeśli takowy by był, musi być skorelowany z wolą nauczycieli i z wynikami referendum

- powiedział Broniarz cytowany przez Radio dla Ciebie

ZNP poinformował też, że jego przedstawiciele wezmą udział w pracach zespołu ds. Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty z udziałem ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, które rozpoczną się 21 sierpnia. Tematem mają być m.in. podwyżki dla nauczycieli, a także biurokracja w szkołach i placówkach oświatowych.  

Więcej o: