Jest postępowanie RPO ws. podcięcia gardła kukle arcybiskupa Jędraszewskiego

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wszczął z urzędu postępowanie wyjaśniające w sprawie podcięcia gardła lalce ze zdjęciem abp. Marka Jędraszewskiego. Do zdarzenia doszło podczas wyborów Mr. Gay w Poznaniu. Sprawą zajęła się też poznańska prokuratura.
Zobacz wideo

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało we wtorek 20 sierpnia, że Adam Bodnar podjął z urzędu postępowanie wyjaśniające w sprawie symulowanego podcięcia gardła kukle z wizerunkiem metropolity krakowskiego. Do zdarzenia doszło 14 sierpnia podczas poznańskiej gali wyborów Mr. Gay Poland. Po wejściu na scenę jedna z drag queen podcięła gardło dmuchanej lalce z przyklejonym zdjęciem arcybiskupa Jędraszewskiego, a następnie oblała się czerwoną substancją symulującą krew. Zdjęcia obiegły internet.

Adam Bodnar wszczyna postępowanie ws. podcięcia gardła lalce Jędraszewskiego

"Rzecznik zwraca się do Prokuratury Rejonowej Poznań-Stare Miasto o informacje o stanie postępowania w tej sprawie, zwłaszcza o wskazanie przyjętej kwalifikacji prawnej czynu. W przypadku, gdyby prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia, Rzecznik prosi o przesłanie jego kopii" - poinformowano w komunikacie biuro RPO.

Po zapoznaniu się z publikacjami medialnymi postępowanie sprawdzające w tej sprawie wszczęła też Prokuratura Rejonowa Poznań - Stare Miasto. Po zdarzeniu oświadczenie w sprawie wystosowali organizatorzy imprezy Mr. Gay Poland.

Sprzeciwiamy się wszelkim rodzajom mowy nienawiści, nawoływania do przemocy oraz innym formom propagowania tego typu postaw. W imieniu swoim chcemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem jednej z Drag Queen podczas naszego wydarzenia

- napisali, dodając, że nie zostali wcześniej poinformowani o szczegółach występu drag queen i "nie akceptują tego typu występów".

Adam Bodnar już wcześniej odniósł się do sprawy, podkreślając, że "trudno mu znaleźć uzasadnienie dla tego typu działań promujących przemoc, szczególnie pod płaszczykiem wolności artystycznej".

Więcej o: