Jest postępowanie RPO ws. podcięcia gardła kukle arcybiskupa Jędraszewskiego

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wszczął z urzędu postępowanie wyjaśniające w sprawie podcięcia gardła lalce ze zdjęciem abp. Marka Jędraszewskiego. Do zdarzenia doszło podczas wyborów Mr. Gay w Poznaniu. Sprawą zajęła się też poznańska prokuratura.
Zobacz wideo

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało we wtorek 20 sierpnia, że Adam Bodnar podjął z urzędu postępowanie wyjaśniające w sprawie symulowanego podcięcia gardła kukle z wizerunkiem metropolity krakowskiego. Do zdarzenia doszło 14 sierpnia podczas poznańskiej gali wyborów Mr. Gay Poland. Po wejściu na scenę jedna z drag queen podcięła gardło dmuchanej lalce z przyklejonym zdjęciem arcybiskupa Jędraszewskiego, a następnie oblała się czerwoną substancją symulującą krew. Zdjęcia obiegły internet.

Adam Bodnar wszczyna postępowanie ws. podcięcia gardła lalce Jędraszewskiego

"Rzecznik zwraca się do Prokuratury Rejonowej Poznań-Stare Miasto o informacje o stanie postępowania w tej sprawie, zwłaszcza o wskazanie przyjętej kwalifikacji prawnej czynu. W przypadku, gdyby prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia, Rzecznik prosi o przesłanie jego kopii" - poinformowano w komunikacie biuro RPO.

Po zapoznaniu się z publikacjami medialnymi postępowanie sprawdzające w tej sprawie wszczęła też Prokuratura Rejonowa Poznań - Stare Miasto. Po zdarzeniu oświadczenie w sprawie wystosowali organizatorzy imprezy Mr. Gay Poland.

Sprzeciwiamy się wszelkim rodzajom mowy nienawiści, nawoływania do przemocy oraz innym formom propagowania tego typu postaw. W imieniu swoim chcemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem jednej z Drag Queen podczas naszego wydarzenia

- napisali, dodając, że nie zostali wcześniej poinformowani o szczegółach występu drag queen i "nie akceptują tego typu występów".

Adam Bodnar już wcześniej odniósł się do sprawy, podkreślając, że "trudno mu znaleźć uzasadnienie dla tego typu działań promujących przemoc, szczególnie pod płaszczykiem wolności artystycznej".