CBŚP zatrzymało fałszerzy. Luksusowe samochody były rozbierane, a ich wartość zaniżana

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji razem z Krajową Administracją Skarbową rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w fałszowaniu dokumentacji pojazdów. Sprowadzane z zagranicy luksusowe samochody były dekompletowane, a ich wartość zaniżana. To pozwoliło na opłacenie niższej stawki podatku akcyzowego.
Zobacz wideo

Podczas akcji policjantów z CBŚP i Prokuratury Regionalnej w Gdańsku zatrzymanych zostało w sumie sześć osób. Zabezpieczono także luksusowe samochody o wartości około dwóch milionów złotych. Podejrzani działający w grupie przestępczej czerpali korzyści z uchylania się z opłacania właściwej stawki podatku akcyzowego.

Luksusowe auta z zagranicy sprzedawane jako "uszkodzone". CBŚP rozbiły polską grupę fałszującą dokumentację samochodów

Funkcjonariusze niemal jednocześnie zatrzymali sześć osób oraz przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych. Działania policji prowadzone były w województwach pomorskim, wielkopolskim i lubuskim. W trakcie przeszukania zabezpieczono w sumie sześć pojazdów: BMW X5 i GT5, Porsche Macan oraz Cayenne, Mercedes klasy S i E o wartości około dwóch milionów złotych.

Według wstępnych ustaleń śledztwa samochody były sprowadzane do Polski z zagranicy. Następnie pojazdy były dekompletowane - w warsztatach usuwano np. fotele, lampy, zderzaki lub nadkola. Niekompletne auta były poddawane oględzinom przez rzeczoznawce, który również został zatrzymany. W ten sposób wartość samochodów była zaniżana, a w dokumentach widniały uszkodzenia, których rzeczywiście nie było. Na tej podstawie odprowadzano niższy podatek akcyzowy. Według wyliczeń policji w przypadku 11 samochodów zapłacono w sumie 500 tysięcy złotych mniej podatku.

Śledczy sprawdzają teraz procedury związane ze sprowadzeniem innych 150 pojazdów. Niektóre z aut zostały przetransportowane do Polski i oznaczone jako tzw. "pojazdy specjalistyczne", za które nie opłacono podatku. Najprawdopodobniej dokumentacja pojazdów była fałszowania. Auta były sprowadzane głównie z Niemiec, dlatego skierowano już Europejskie Nakazy Dochodzeniowe z wnioskiem o przekazanie dokumentacji na temat rejestracji tych pojazdów na terenie tego kraju.

Więcej o: