Andrzej Seweryn czyta wiersz z 1942 roku, a w tle film z Białegostoku. Efekt jest piorunujący

Polscy artyści tacy jak Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska czy Krzysztof Materna wzięli udział w kampanii Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita przeciw nienawiści i prześladowaniom w Polsce wobec rożnych grup społecznych. Pomysł jest prosty i robiący wrażenie.
Zobacz wideo

Martin Niemoller, niemiecki pastor luterański i antynazistowski działacz, napisał w obozie w Dachau w 1942 roku znamienny wiersz "Kiedy przyszli...", który opisywał czystki czynione przez nazistów przed II wojną światową. 77 lat później ten sam wiersz zdaje się nie tracić na swojej aktualności - wystarczy obejrzeć nowy spot Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, w którym udział wzięli polscy artyści.

 

Andrzej Seweryn czyta wiersz z 1942 roku, a w tle lecą materiały filmowe z kroniki powstania w getcie warszawskim według Marka Edelmana w reżyserii Jolanty Dylewskiej, a także z wideorelacji Bartosza Staszewskiego z I Marszu Równości w Białymstoku, który odbył się 20 lipca 2019 roku.

Pozostali artyści biorący udział w akcji po prostu wymieniają grupy społeczne, które w przeciągu kilku ostatnich lat spotkały się w Polsce z dużą społeczną krytyką - osoby niepełnosprawne, kobiety, uchodźcy, Ukraińcy, Żydzi, geje, lesbijki, osoby transseksualne, sędziowie i nauczyciele.

Ich przesłanie jest proste - "Bądźmy z tymi, których prześladują. Bądźmy solidarni". Bo inaczej skończy się jak w wierszu Niemollera:

Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem.
Nie byłem przecież socjaldemokratą.
Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.
Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.

W akcji wzięli udział Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska, Krzysztof Materna, Julia Kijowska, Bożena Stachura, Jacek Kleyff, Filip Kosior i Maria Dębska.

Więcej o: