Andrzej Seweryn czyta wiersz z 1942 roku, a w tle film z Białegostoku. Efekt jest piorunujący

Polscy artyści tacy jak Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska czy Krzysztof Materna wzięli udział w kampanii Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita przeciw nienawiści i prześladowaniom w Polsce wobec rożnych grup społecznych. Pomysł jest prosty i robiący wrażenie.

Martin Niemoller, niemiecki pastor luterański i antynazistowski działacz, napisał w obozie w Dachau w 1942 roku znamienny wiersz "Kiedy przyszli...", który opisywał czystki czynione przez nazistów przed II wojną światową. 77 lat później ten sam wiersz zdaje się nie tracić na swojej aktualności - wystarczy obejrzeć nowy spot Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, w którym udział wzięli polscy artyści.

 

Andrzej Seweryn czyta wiersz z 1942 roku, a w tle lecą materiały filmowe z kroniki powstania w getcie warszawskim według Marka Edelmana w reżyserii Jolanty Dylewskiej, a także z wideorelacji Bartosza Staszewskiego z I Marszu Równości w Białymstoku, który odbył się 20 lipca 2019 roku.

Pozostali artyści biorący udział w akcji po prostu wymieniają grupy społeczne, które w przeciągu kilku ostatnich lat spotkały się w Polsce z dużą społeczną krytyką - osoby niepełnosprawne, kobiety, uchodźcy, Ukraińcy, Żydzi, geje, lesbijki, osoby transseksualne, sędziowie i nauczyciele.

Ich przesłanie jest proste - "Bądźmy z tymi, których prześladują. Bądźmy solidarni". Bo inaczej skończy się jak w wierszu Niemollera:

Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem.
Nie byłem przecież socjaldemokratą.
Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.
Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.

W akcji wzięli udział Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska, Krzysztof Materna, Julia Kijowska, Bożena Stachura, Jacek Kleyff, Filip Kosior i Maria Dębska.

Więcej o:
Komentarze (684)
Andrzej Seweryn czyta wiersz z 1942 roku, a w tle zdjęcia z Białegostoku. Efekt jest piorunujący
Zaloguj się
 • zmiescisz_sie

  Oceniono 132 razy 116

  Kiedy były wybory nie poszedłem głosować a teraz nie mam głosu

 • alfred giza

  Oceniono 117 razy 91

  Wspaniały Andrzej Seweryn i wspaniały wiersz, bardzo aktualny dzisiaj w XXI wieku, w państwie PiS. Brawo dla tych wszystkich, którzy mają odwagę podpisać się pod tymi słowami i pokazać twarz... Piękne to i jednocześnie smutne... Ludzie idźmy na wybory, przeciwstawmy się polityce niszczenia przez PiS naszego państwa...

 • 6drabin

  Oceniono 77 razy 59

  Obecnej władzy do spółki z bezdzietnym ojcem udało się podzielić Polaków na conajmniej dwa sorty.

 • polakadam

  Oceniono 67 razy 53

  Te porównanie pisizmu do nazizmu jest jak najbardziej trafne. Pis swoją pozycję polityczną buduje na nienawiści i szczucie na różne grupy.

 • zd46

  Oceniono 58 razy 44

  Kiedy prezydent łamał przysięgę złożoną na konstytucję i to przed NARODEM, nie protestowałem, przecież nie głosowałem na niego w wyborach,
  Kiedy "siepacze partyjni" przyszli po KONSTYTUCJĘ RP, nie protestowałem, słabo ją znałem,
  Kiedy przyszedł P.Duda z PiS-em, po "Solidarność", nie protestowałem, już nie byłem związkowcem,
  Kiedy PiS obrzucał polskie autorytety błotem, nie protestowałem, a w ciszy wstydziłem się za PiS,
  Kiedy kosciół zaczął sięgać po moje życie, dzieci i władzę, nie protestowałem publicznie, przestałem uczęszczać do kościoła,
  Kiedy Kaczyński bezrozumnie prowadzi Polskę do zagłady, ZAPROTESTUJĘ, pójdę z całą moją rodziną do urn wyborczcych i odrzucimy niegodnych miana POLAKA, partyjnych burzycieli zPiS-u

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 40 razy 30

  Więcej aktywności artystów w pokazywaniu reżimu Kaczyzmu,inaczej będziemy za 2 lata uciekać z Kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX