Akcja ratownicza TOPR w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Woda odcięła drogę speleologom

Trwa akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Na głębokości około 400 m utknęło tam dwóch speleologów. Należeli do grupy, która badała to miejsce. TOPR wezwali ich koledzy.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe bierze udział w akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Oddelegowano do niej obecnie 9 ratowników, których przed jaskinię jeszcze przed zmrokiem przetransportował śmigłowiec. Przed wejściem rozbito bazę, gdzie czeka dodatkowy ratownik.

Dotarcie do speleologów (badaczy jaskiń), którzy znajdują się na głębokości ok. 400 m, może zająć około 8 godzin. TOPR ma informacje, że poszukiwani są "cali i zdrowi".

TOPR: liczymy, że poziom wody w jaskini opadnie

Dlaczego ludzie utknęli w jaskini? Okazuje się, że dwóm osobom drogę na powierzchnię odcięła woda, której poziom podniósł się po ostatnich deszczach - wyjaśnił naczelnik TOPR, Jan Krzysztof. Ratownicy liczą, że woda w ciągu najbliższych godzin opadnie. Jeśli tak się nie stanie, do akcji zaangażowana zostać może duża grupa ratowników. 

Jaskinia Wielka Śnieżna to najgłębszy i najdłuższy system jaskiniowy w polskich Tatrach. Długość korytarzy położonej w Małołączniaku jaskini sięga 23 kilometrów, a różnica poziomów to ponad 800 metrów.

Więcej o:
Komentarze (44)
Akcja ratownicza TOPR w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Woda odcięła drogę speleologom
Zaloguj się
 • june-of-44

  Oceniono 25 razy 19

  Trzymajcie się chłopaki tam na dole. Wracajcie cali i zdrowi !!!

 • szabepio

  Oceniono 33 razy 11

  Czekam na agresywne komentarze pisowych matolów. No śmiało, oplujcie tych ludzi. Jest okazja. Są od was lepsi bo nie siedzą z piwem z biedry przed tvpis.

 • gordejuela

  Oceniono 5 razy 5

  Paru debilom i ich komentarzom tutaj powiem tak : gdyby ludzie od początku byli tacy jak wy,do dziś zylibysmy w jaskiniach i zywili się byle czym a z osiagneic techniki mielibysmy tylko maczuki .Ciekawosc ,która wbudowano gatunkowi homo sapiens jest wlasnie tym,co nas napedza.To ciekawość doprowadzila nasz rozwój to dnia dzisiejszego.Siedzcie sobie w swoich smierdzacych komorkach,nie wychodzcie,ktos was zmusza??

 • antybandzior

  Oceniono 15 razy 5

  Banda debili chce obciążać karami zawodowców i porównuje ich do Januszów i Grażyn wędrujących po górach w kubotach

 • muminos1

  Oceniono 1 raz 1

  dlaczego piszecie komentarze ze maja zapłacić ? to zwykły wypadek i się zdarza- Topr ma sprzęt z naszych podatków. maja auta. motory, quady, śmigłowiec własnie po to jak pogotowie i policja.
  Dodatkowo zarabiają pieniądze - w 2017
  Ratownicy o niezbyt długim stażu pracy, ze średnimi stopniami w hierarchii ratowników, zarabiają od 2500 zł a ratownicy z ogromnym doświadczeniem, mający niejednokrotnie 25 letni staż pracy, zarabiają do 4000 zł.

 • muminos1

  Oceniono 1 raz 1

  no to chyba jest ich praca.

 • hrabia_wronski

  Oceniono 7 razy 1

  Jak sami weszli to niech sami wyjda .
  Nianki im trzeba ?

 • dar61

  Oceniono 2 razy 0

  Warto się dowiedzieć, czy to jest akcja ratunkowa czy akcja ratownicza.
  Pierwsza jest skuteczna, druga (działają tylko ratownicy) nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX