Marsz równości przeszedł ulicami Radomska. W małym mieście uczestników atakują dawni koledzy

Kilkaset osób wzięło udział w I Marszu Równości w Radomsku. Jest to jak dotąd najmniejsze miasto, w którym zorganizowany został marsz. Przeciwnicy mobilizowali się przed wydarzeniem, ale nie zdołali doprowadzić do poważnych zakłóceń. Wykrzykiwali w stronę uczestników obraźliwe hasła, ale policja nie dopuściła do ataków fizycznych.

W niespełna 50-tysięcznym Radomsku marsz równości przeszedł bez większych zakłóceń. Około 300 osób przeszło ulicami miasta pod hasłem "Miłość. Równość. Akceptacja". Jeden z organizatorów, 18-letni Michał Kiwerski, podczas otwarcia marszu mówił:

Istnieje straszna odpowiedź na tę naszą walkę o podstawowe prawa człowieka - nienawiść. Każdy z nas ją odczuł. Ale nie bójmy się jej, bo to co niesie ten marsz równości to miłość, równość i akceptacja.
Pamiętajcie, że ci, którzy rzucają wyzwiskami z wykrzywioną twarzą tak naprawdę się boją. Bo jak się nie bać, jeżeli ich jedynym źródeł informacji o nas jest jad wypływający z tak wielu miejsc. Dlatego tak ważne są marsze. Bo jedyne co mamy do zaoferowania to miłość, akceptacja i równość.

Na busie, którym przyjechali organizatorzy znajdował się transparent z tęczową mapą Polski i napisem. "Byliśmy, jesteśmy, będziemy w twojej szkole, pracy, rodzinie, w twoim sklepie, szpitalu, autobusie, kościele, urzędzie i w rządzie. Zaakceptuj rzeczywistość".

Straszyli "dewiantami", ale nie przekonali prezydenta 

Jak relacjonuje Oko.press, na miejscu była też kontrmanifestacja licząca około 30 osób. Wykrzykiwali m.in. "wy***rdalać" i śpiewali "zakaz pedałowania". Funkcjonariusze zepchnęli protestujących na bok i marsz przeszedł bez większych problemów. Zatrzymany został jeden mężczyzna, który ukradł tęczową flagę uczestnikom marszu, a policjanci kilkadziesiąt razy interweniowali, by zapobiec atakom na uczestników. Kilka osób próbowało się przedostać przez kordon policji, funkcjonariusze powstrzymywali ich siłą. Wówczas nacjonaliści obrzucili policjantów jajkami. 

Jak podaje łódzka "Gazeta Wyborcza" w ostatnich dniach w Radomsku trwała "wojna na ulotki i plakaty". Informacje o marszu zasłaniano homofobicznymi plakatami, na których podawano, że do miasta przyjadą "mężczyźni poprzebierani za psy" i "porozbierani dewianci". 

Wcześniej przeciwnicy I Marszu Równości w Radomsku mieli zgłaszać się do prezydenta Jarosława Ferenca (bezpartyjny), by zakazał jego organizacji, ale ten nie przystał na ich prośby.

Uczestnicy znali przeciwników ze szkół 

W relacji "GW" czytamy też wypowiedź jednej z uczestniczek, 75-letniej Barbary Lesińskiej. - Nie zamierzałam tu być, ale jak zobaczyłam te radiowozy, pomyślałam, że będą robić krzywdę tym tęczowym dzieciakom. Trzeba je obronić! - powiedziała reporterowi. 

Z kolei w rozmowie z Oko.press młoda dziewczyna, w którą jajkiem rzucono na osiedlu, na którym mieszka, powiedziała, że zna osoby, które atakowały marsz. -  Chodziliśmy razem do szkoły, do przedszkola - tłumaczyła. 

Więcej o:
Komentarze (487)
Marsz równości przeszedł ulicami Radomska. W małym mieście uczestników atakują dawni koledzy
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 77 razy 33

  30 łysych nacjonalistów uczyło ludzi moralności przy pomocy wyzwisk i rzucania jajkami.
  Te ich tradycyjne wartości to o knat doopy rozbić.

 • hatteras

  Oceniono 24 razy 22

  Takie parady sa wszedzie na swiecie i nikt na nie nie reaguje.Moge przejsc spokojnie obok tego i jesli mi ktos rzuci usmiech to mu odpowiem usmiechem i pojde dalej.Druga strona raczej sie nie usmiecha ,a rzucac potrafi tylko kamieniami.

 • akumulator1

  Oceniono 24 razy 20

  Obejrzyjcie sobie u Roli jak nazi czubki śpiewają hymn i Rotę, to jest dopiero zniewaga wartości i symboli.

 • velon11

  Oceniono 28 razy 18

  80% mieszkańców Watykanu (czyli księża, biskupi, kardynałowie) to geje.

 • aramisrobi

  Oceniono 30 razy 16

  Ostatnim debilizmem jest wojna domowa odnośnie orientacji seksualnej . Prymitywny naród , a zwłaszcza przywódcy polityczni i kościelni .

 • poklepywacz

  Oceniono 28 razy 14

  super gratulacje. w takich miejscowościach trzeba mieć jaja żeby maszerować ....nie w bezpiecznej wwa czy pzn. Szacun!!!

 • transformator2014

  Oceniono 30 razy 14

  Mam pytanie do tych wszystkich, którzy twierdzą, że obecnie pojawiła się jakaś "homopropaganda" i zagraża ona komukolwiek. Ale proszę o szczere odpowiedzi!!! Jeśli jesteś osobą o orientacji heteroseksualnej, to czy na słowa takie jak "gej" "homoseksualista" czy "lesbijka" odczuwasz niepohamowaną i trudną do opanowania żądzę aby natychmiast wejść w seksualny kontakt z osobą własnej płci? Czy jeśli zobaczysz "przypadkiem" w filmie dwóch facetów trzymających się za ręce czy nawet całujących się - czy nagle dostajesz bolesnego wzwodu i jednocześnie ogromna żądza cię ogarnia na dziki seks z drugim facetem? Bo naprawdę nie potrafię zrozumieć, choć staram się, jak z heteroseksualisty można nagle stać się homoseksualistą? Jak to jest w ogóle możliwe? Oczywiście nie mówię tu o osobach biseksualnych! Jeśli ktoś od zawsze odczuwał pociąg seksualny do osób płci przeciwnej to w jaki sposób jest możliwe, że nagle na skutek ujrzenia na ulicy geja, ten pociąg seksualny zmieni się na osoby tej samej płci. Może ktoś to wyjaśnić?!?

 • genia50

  Oceniono 15 razy 13

  Gdyby LGBT oraz ich rodziny, przyjaciele i znajomi chodzili na wybory, być może liczyli by się z nimi politycy, bo to spora ilość w społeczeństwie i mieliby więcej do powiedzenia ustami swoich posłów czy radnych. Dlatego dziwię się, że nie angażują się w wybory i nie wykorzystują swojej szansy na rzeczywiście dobrą dla nich zmianę.

 • ewulka987

  Oceniono 13 razy 7

  Jako katoliczka dziękuję polskiemu Kościołowi , że wychowuje i podburza do NIENAWIŚCI takie nietolerancyjne "BYDŁO" , miłujące bliźniego swego jak siebie samego. Czy warto szczuć na siebie katolik.ów, aby przez moment pomóc w wyborach partii PiS ,a potem oglądać puste ławki na mszy? Czy warto popierać Jędraszewskiego i Rydzyka , gdy za ich pogardę do kobiet ,LGBT , kłamstwa i nie rozliczanie pedofilii zapłacą wszyscy myślący katolicy ,którzy nie łykają tych oszczerstw i nienawiści tak jak to robi "ciemny" elektorat PiS ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX