Europejska Sieć Rad Sądownictwa wzywa polskie władze do ujawnienia list poparcia dla kandydatów do KRS

Kancelaria Sejmu wciąż nie opublikowała list poparcia dla kandydatów do KRS. Najpierw na drodze stanął prezes UODO, potem decyzja posłów PiS i skarga do TK. Uwagę na to zwróciła Europejska Sieć Rad Sądownictwa, ta sama, która zawiesiła członkostwo polskiej KRS w swoich szeregach. ENCJ wzywa władze do wykonania wyroku NSA, zobowiązującego do upublicznienia tych list.

Kancelaria Sejmu nadal nie udostępniła dokumentów związanych ze zgłoszeniami kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Wszystko zaczęło się od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który 28 czerwca ogłosił, że Kancelaria Sejmu powinna ujawnić nazwiska sędziów, którzy popierali kandydatów do KRS. Od tamtego zdarzenia zaczęły jednak pojawiać się "problemy".

Kancelaria Sejmu nie upublicznia list poparcia. Posłowie PiS "zabezpieczają" sprawę w TK

Najpierw - jak informowało Centrum Informacyjne Sejmu - zasłaniano się postanowieniem prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, zobowiązujące ją do powstrzymania się od upublicznienia lub udostępnienia w jakiejkolwiek formie danych osobowych sędziów, zawartych w tych wykazach.

Później przepis, który zobowiązuje władze do upublicznienia zgłoszeń kandydatów do KRS, został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Jak informował w połowie sierpnia poseł PiS Marek Ast poza skargą do TK, we wniosku zawarto też postulat o zabezpieczenie. Co to oznacza? Dopóki TK nie rozpatrzy skargi, wyrok NSA nie podlega wykonaniu.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa zabiera głos ws. list do KRS

Cała ta układanka nie umknęła Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), która wydała oficjalne stanowisko wobec takich działań. ENCJ to ta sama organizacja, która w ubiegłym roku zawiesiła polską KRS z członkostwa w organizacji, podnosząc, że ma wątpliwości co do praworządności w Polsce.

Szef ENCJ Kees Sterk mówił we wrześniu 2018 roku, że decyzja była "smutna", ale Polska jest "osamotniona w tej sprawie".

Teraz Kees Sterk znowu zabrał głos. Jak czytamy w piśmie z 8 sierpnia, które udostępniło ENCJ, to organizacja "z uwagą śledzi rozwój sytuacji w zakresie reformy polskiego sądownictwa". Dokument w wersji polskiej upubliczniło Stowarzyszenie Sędziów "Themis".

ENCJ wzywa do "wykonania obowiązku"

Sterk powtórzył poprzednie zarzuty ENCJ wobec zmian wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość w KRS. Wylicza, że "wiele dodatkowych okoliczności wskazuje na brak niezależności jej (KRS - red.) od egzekutywy". Zaznacza też, że ENCJ po wyborze sędziów do KRS uzyskała jedynie "listy zawierające tylko i wyłącznie liczbę sędziów, którzy poparli poszczególnych kandydatów".

Dalej Sterk przypomina wyrok NSA w tej sprawie i kwituje:

Zdaniem zarządu ENCJ wykonanie obowiązku wynikającego z powołanego wyroku jest sprawą wielkiej wagi i powinno nastąpić w najkrótszym możliwym terminie, do czego was wzywamy.

Listy poparcia dla kandydatów do KRS. To warto wiedzieć:

Więcej o:
Komentarze (174)
Listy poparcia kandydatów do KRS. ENCJ wzywa do niezwłocznego wykonania obowiązku
Zaloguj się
 • tom_aszek

  Oceniono 76 razy 66

  Kancelaria Sejmu - najważniejszego organu prawodawczego w państwie nie wykonuje wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego tegoż państwa?
  A właściwie czemu się dziwić? Skoro premier państwa nie publikowała dokumentów Trybunału Konstytucyjnego tegoż państwa, do czego obligowało ją prawo... Skoro prezydent państwa powołał urzędników na podstawie nie obowiązujących przepisów prawa...

  My nie tylko jesteśmy już w d**ie, my zaczynamy się w niej urządzać. A to już stadium krytyczne.

 • mark6

  Oceniono 46 razy 36

  Kolejna próba PiSowskiej KLOAKI ominięcia prawa.
  Trybunał Konstytucyjny może wypowiadać się wyłącznie w sprawach związanych z USAWODASTWEM a nie z zasadnością wyroków.
  Staniecie kiedyś przed Trybunałem Stanu, PiSowskie kanalie.

 • fakiba

  Oceniono 42 razy 32

  Znając pis powiedzą żeby pilnowali swoich sądów bo u nich jest "jeszcze gorzej" , tak reaguje pis

 • pies_1

  Oceniono 33 razy 29

  Opcja 1: Sędziowie, którzy się podpisali się wstydzą i lobbują u Kaczora o nieujawnianie list w obawie przed ostracyzmem. Mało prawdopodobne, ponieważ mało kto ma taki wpływ na Kaczora.
  Opcja 2: Coś jest z tymi listami nie tak lub wcale ich nie ma. Sądząc po zajadłości z jaką pisowcy bronią sprawy to bardziej prawdopodobne. W sumie po wszystkich tych atakach na „kastę” mogli nie uzbierać wystarczającej liczby podpisów.

 • mat.31

  Oceniono 32 razy 28

  Nie ma żadnych list. Po prostu wykaz sędziów został przysłany z Nowogrodzkiej.

 • jerzysm42

  Oceniono 37 razy 27

  Jestem niemal pewien, że większość list podpisał Ziobro i to wiele razy.

 • owca888

  Oceniono 36 razy 26

  "Smutna decyzja", "Polska jest "osamotniona w tej sprawie" - to zbyt subtelny język, żeby zrozumiały to piss.dzielskie ćwoki w gumiakach na salonach. Potrafią najwyżej nas.r.ać na europejski dywan.

 • habib78

  Oceniono 29 razy 23

  spoko 4 lata i wyroki sądów już nie są obowiązujące...
  Trudno powiedzieć dlaczego elektorat plus tego nie widzi. może rozumie co się dzieje,.
  Może muszą sami stanąć twarzą w twarz z analogiczną sytuacją. Ale czy skumają co się stało?

  zabawne, że gdy przejmowali TK to, że każda ustawa jest domyślnie zgodna z Konstytucją.
  Teraz powołują się, na to, że prawomocny wyrok musi najpierw sprawdzić TK.

 • arbor_1

  Oceniono 26 razy 22

  Tych list pewnie nie ma i nie ma co pokazać -- powstała pewnie tylko lista tych, co do KRS mają wejść

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX