Święto Wojska Polskiego. Prezydent wręczył nominacje generalskie i odznaczenia

Prezydent Andrzej Duda w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. Zapewnił też, że nie ma żadnych planów dotyczących obniżenia uposażeń emerytalnych dla żołnierzy.

Nominację na stopień generała dywizji odebrali dowódca Centrum Operacji Lądowych gen. bryg. Sławomir Kowalski i dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Krzysztof Radomski. Prezydent Andrzej Duda wręczył też nominacje na stopień generała brygady zastępcy dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej pułkownikowi Arturowi Jakubczykowi oraz dowódcy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego pułkownikowi Krzysztofowi Walczakowi. Nominację na stopień kontradmirała odebrał dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Piotr Nieć. W czasie uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent wręczył również odznaczenia żołnierzom, który wyróżnili się na służbie, a także osobom zasłużonym dla Śląska.

Prezydent: Nie ma żadnych planów dotyczących obniżenia uposażeń

W trakcie przemówienia po wręczeniu nominacji generalskich w Katowicach podkreślił, że państwo nie zapomni o tych, którzy zginęli na służbie Polsce. Zapewnił, że jako prezydent nigdy nie podpisze ustawy "godzącej w to, co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczpospolitej, oraz ci, którzy po nich pozostali".

Pojawiły się przed uroczystościami jakieś horrendalne plotki, niestety obawiam się związane z polityką i kampanią wyborczą, że mają być obniżane uposażenia emerytalne dla polskich żołnierzy. Jest to absolutna wstrętna nieprawda. Jako prezydent nigdy nie podpiszę takiej ustawy, która będzie godziła w to co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczypospolitej. Gwarantuję to dzisiaj. Było to wstrętne pomówienie, ponieważ nie ma w tej chwili takich planów i założeń. Proszę, by tego typu argumentami nie posługiwać się w kampanii, bo jest to ohydne i nieprzyzwoite, bo budzi obawę kobiet, które zostały same po śmierci mężów

- powiedział Duda.

Prezydent podziękował też wszystkim byłym i czynnym żołnierzom Wojska Polskiego oraz wdowom i sierotom po nich. W dniu Święta Wojska Polskiego podkreślił, że służba dla ojczyzny często oznacza czas odebrany rodzinie wojskowego i ryzyko dla życia i zdrowia żołnierza.

Wcześniej Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Powstańców Śląskich i wziął udział w mszy w intencji ojczyzny w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza. O 14.00 w Katowicach rozpocznie się defilada wojskowa.

Więcej o:
Komentarze (188)
Święto Wojska Polskiego. Prezydent wręczył nominacje generalskie i odznaczenia
Zaloguj się
 • synanki

  Oceniono 54 razy 44

  zaiste,mamy więcej generałów niż sprawnych samolotów...nie musimy się niczego obawiać !

 • krynolinka

  Oceniono 45 razy 33

  Gowin przez te horrendalne plotki nadal jest ministrem MON, czy jak?

 • kuba161048

  Oceniono 36 razy 24

  I znowu insynuacja i poczucie zagrożenia że ich ktoś atakuje, że tym czy tamtym ktoś coś zabierze .
  Cały wredny charakter pisiorów. amen.

 • macwies

  Oceniono 32 razy 24

  "Jako prezydent nigdy nie podpisze takiej ustawy, która będzie godziła w to co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczypospolitej?
  Chyba, że prezes zmieni zdanie. ( a poza tym już podpisał to nie musi)

 • def11

  Oceniono 35 razy 21

  Żołnierze przysięgają bronić Konstytucji, słabe to jak przyjmują awanse od prezydenta który Konstytucję łamie.

 • justas32

  Oceniono 31 razy 19

  Wojsko Polskie jako organizacja mająca za zadanie strzec polskiej suwerenności i bezpieczeństwa de facto nie istnieje. Są to już tylko administratorzy powojskowych terenów zielonych, przechowalne bezrobotnych i krętacze przetargów państwowych ...

 • klamtusek

  Oceniono 23 razy 17

  A paru katabasów marszałkami nie zostało?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX