Święto Wojska Polskiego. Prezydent wręczył nominacje generalskie i odznaczenia

Prezydent Andrzej Duda w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. Zapewnił też, że nie ma żadnych planów dotyczących obniżenia uposażeń emerytalnych dla żołnierzy.
Zobacz wideo

Nominację na stopień generała dywizji odebrali dowódca Centrum Operacji Lądowych gen. bryg. Sławomir Kowalski i dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Krzysztof Radomski. Prezydent Andrzej Duda wręczył też nominacje na stopień generała brygady zastępcy dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej pułkownikowi Arturowi Jakubczykowi oraz dowódcy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego pułkownikowi Krzysztofowi Walczakowi. Nominację na stopień kontradmirała odebrał dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Piotr Nieć. W czasie uroczystości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent wręczył również odznaczenia żołnierzom, który wyróżnili się na służbie, a także osobom zasłużonym dla Śląska.

Prezydent: Nie ma żadnych planów dotyczących obniżenia uposażeń

W trakcie przemówienia po wręczeniu nominacji generalskich w Katowicach podkreślił, że państwo nie zapomni o tych, którzy zginęli na służbie Polsce. Zapewnił, że jako prezydent nigdy nie podpisze ustawy "godzącej w to, co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczpospolitej, oraz ci, którzy po nich pozostali".

Pojawiły się przed uroczystościami jakieś horrendalne plotki, niestety obawiam się związane z polityką i kampanią wyborczą, że mają być obniżane uposażenia emerytalne dla polskich żołnierzy. Jest to absolutna wstrętna nieprawda. Jako prezydent nigdy nie podpiszę takiej ustawy, która będzie godziła w to co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczypospolitej. Gwarantuję to dzisiaj. Było to wstrętne pomówienie, ponieważ nie ma w tej chwili takich planów i założeń. Proszę, by tego typu argumentami nie posługiwać się w kampanii, bo jest to ohydne i nieprzyzwoite, bo budzi obawę kobiet, które zostały same po śmierci mężów

- powiedział Duda.

Prezydent podziękował też wszystkim byłym i czynnym żołnierzom Wojska Polskiego oraz wdowom i sierotom po nich. W dniu Święta Wojska Polskiego podkreślił, że służba dla ojczyzny często oznacza czas odebrany rodzinie wojskowego i ryzyko dla życia i zdrowia żołnierza.

Wcześniej Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Powstańców Śląskich i wziął udział w mszy w intencji ojczyzny w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza. O 14.00 w Katowicach rozpocznie się defilada wojskowa.

Więcej o: