Jest oświadczenie pełnomocników rodziny Dawida Kosteckiego. Chcą "ujawnienia prawdy o jego śmierci"

Pełnomocnicy rodziny Dawida Kosteckiego Roman Giertych i Jacek Dubois wydali oświadczenie. Domagają się w nim wyjaśnienia okoliczności śmierci pięściarza. Krytykują też decyzję prokuratury, która - mimo doniesień mówiących o nowych okolicznościach w sprawie - odmówiła wykonania ponownej sekcji zwłok.
Zobacz wideo

We wtorek 13 sierpnia reprezentujący rodzinę Dawida Kosteckiego adwokaci Roman Giertych i Jacek Dubois wydali oświadczenie w sprawie śmierci pięściarza, którego ciało znaleziono w ubiegłym tygodniu w warszawskim więzieniu. Mecenasi rodziny Kosteckiego odnoszą się do stanowiska resortu Zbigniewa Ziobry, który w poniedziałek wieczorem poinformował, że sekcja zwłok Kosteckiego wykluczyła udział osób trzecich w jego śmierci. Ministerstwo poinformowało jednocześnie, że sprawę śmierci boksera oraz Brunona Kwietnia, który również w ostatnim czasie zmarł w areszcie, zbadają specjalne komisje Służby Więziennej. Wcześniej prokuratura nie przychyliła się do próśb rodziny i pełnomocników o przeprowadzenie ponownej sekcji zwłok pięściarza w obliczu doniesień o śladach na szyi pięściarza.

"Tezy Ministerstwa Sprawiedliwości sprzeczne"

W oświadczeniu pełnomocników czytamy, że rodzina Dawida Kosteckiego domaga się od organów ścigania wyjaśnienia "wszystkich wątpliwości powstałych w związku z jego śmiercią".

Tezy przedstawione w oświadczeniu Ministerstwa Sprawiedliwości są sprzeczne ze zgromadzonym materiałem dowodowym i stanowią próbę wybielenia działań organów ścigania i Służby Więziennej. Zupełnie niezrozumiały jest opór przed ponowną sekcją zwłok zmarłego, w sytuacji, gdy dotychczasowa nie odpowiedziała na podstawowe pytanie o mechanizm rzekomego samobójstwa oraz mechanizm powstania śladów na ciele mogących wskazywać na udział osób trzecich

- czytamy w oświadczeniu.

Giertych i Dubois podkreślają, że w imieniu rodziny Dawida Kosteckiego domagają się wyjaśnienia, dlaczego lekarze przeprowadzający sekcję nie zrealizowali zaleceń prokuratora, który w notatce służbowej "wskazał konieczność zweryfikowania sposobu powstania śladów na karku zmarłego". 

Być może te zalecenia należy rozszerzyć o tezę sugerowaną przez jedną z gazet ("Rzeczpospolita"), że ślady te przypominają użycie paralizatora. Bez wątpienia jednak wymaga to ustosunkowania się lekarzy ZMS [Zakładu Medycyny Sądowej - red.] do opisu śladów na ciele zawartych w opinii biegłego dr Sadowskiego. Jest to tak oczywiste, że próba blokowania przeprowadzenia tego dowodu rodzi wątpliwości co do intencji decydentów

- piszą mecenasi reprezentujący rodzinę pięściarza.Jak dodają, "zupełnie niezrozumiały" jest dla nich apel resortu Zbigniewa Ziobry, by nie upolityczniać sprawy śmierci Dawida Kosteckiego.

"Rodzina zmarłego nie jest żadnym podmiotem politycznym, ani nie ma żadnych celów politycznych. (...) Ewentualne konsekwencje polityczne wynikające ze stwierdzonych zaniedbań lub przestępstw niedopełnienia obowiązków, które mogą dotknąć osoby z życia politycznego, w tym Ministra Sprawiedliwości, nie stanowią ani przedmiotu zabiegów, ani przedmiotu troski rodziny zmarłego, jak i jej pełnomocników. Jedynym naszym celem jest dążenie do ujawnienia prawdy o śmierci Dawida Kosteckiego" - kończą swoje oświadczenie Giertych i Dubois.

Śmierć Dawida Kosteckiego. "GW" ujawniła nowe okoliczności

W poniedziałek 12 sierpnia "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że na szyi Dawida Kosteckiego znaleziono dwa ślady przypominają te powstające w wyniku wkłucia igły - raport o tym znalazł się w notatce służbowej prokuratora, który brał w udział w oględzinach zwłok (do sekcji zwłok oddelegowano innego prokuratora). Wcześniej na jaw wyszła informacja, że Kostecki przed śmiercią przebywał w tym samym areszcie, co oskarżony o rozbój Tomasz G., w którego sprawie zeznawał.

Roman Giertych w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że rodzina Dawida Kosteckiego nie zgodziła się na pogrzeb i domaga się wykonania ponownej sekcji zwłok oraz przydzielenia do sprawy innego prokuratora. Nie wyrażono na to jednak zgody. W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała oświadczenie, w którym odniosła się do informacji podanych przez "Gazetę Wyborczą" i podkreśliła, że w sprawie nie było zaniedbań, a sekcja zwłok Kosteckiego jednoznacznie wykazała, że popełnił on samobójstwo. Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło stanowisko prokuratury i poinformowało jednocześnie, że sprawę śmierci Dawida Kosteckiego oraz Brunona Kwietnia, który również w ostatnim czasie zmarł w areszcie, badają specjalne komisje wyjaśniające.

PO-KO chce komisji sprawiedliwości ws. Kosteckiego

We wtorek po godzinie 13 posłowie klubu Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej zwołali konferencję prasową, na której poinformowali, że zwrócą się z wnioskiem o zwołanie specjalnego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka w związku ze śmiercią Dawida Kosteckiego, który miał być jednym ze świadków ws. tzw. afery podkarpackiej. - To nie jest sprawa obyczajowa, to jest tak naprawdę sprawa bezpieczeństwa państwa - mówiła w Sejmie posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska, cytowana przez TVN24. 

Więcej o:
Komentarze (149)
Jest oświadczenie pełnomocników rodziny Dawida Kosteckiego. Chcą "ujawnienia prawdy o jego śmierci"
Zaloguj się
 • sacc77

  Oceniono 42 razy 38

  Alternatywa jest maksymalnie prosta i jednoznaczna:
  ALBO - ziobrotura akceptuje wniosek o ponowną sekcję zwłok Dawida Kosteckiego
  ALBO - odmawiając ponownej sekcji jawnym tekstem przyznaje, że KOSTECKI ZOSTAŁ ZAMORDOWANY w celu wyeliminowania świadka mającego wiedzę o mafijnych powiązaniach czołowych polityków PiS oraz funkcjonariuszy CBA i CBŚ z zorganizowanym światem przestępczy,

  TERTIUM NON DATUR...

 • sztucznypolak

  Oceniono 50 razy 38

  Zero ubezwlasnowolnil prokurature, zeby kryc przestepcow w obozie wladzy.

  Podobny proces wobec sadow juz trwa.

 • walsmet

  Oceniono 34 razy 30

  Mafia pisowska rządzi w tym kraju.

 • ar.co

  Oceniono 33 razy 27

  Ładna kadencja PiS - zaczęła się zamordowaniem Igora Stachowiaka, kończy się zamordowaniem Dawida Kosteckiego. Bo w to rzekome samobójstwo to nawet panazbyszkowa prokuratura nie wierzy, skoro tak broni się przed powtórzeniem sekcji. Czyżby nie znalazła odpowiednio ześwinionego patologa?

 • 1627cd1410

  Oceniono 29 razy 23

  najgorsze jest to, że jak DAJOM PIŃCET to se MOGOM latać do woli, bzykać ukraińskie nieletnie prostytutki, tracić kasę z budżetu, zabijać niewygodnych świadków i łamać Konstytucję..

 • mcguirre

  Oceniono 26 razy 22

  No to grubo. Gdyby nie było się czego obawiać prokuratura powinna spokojnie pozwolić na drugą sekcję i rozwianie wątpliwości. Taka decyzja budzi kolejne pytania.

 • jael53

  Oceniono 25 razy 21

  Jeśli jeszcze ktoś pojąć nie może, że "reforma" prokuratury służy przede wszystkim niewszczynaniu niewygodnych postępowań, to chyba czas na pobudkę i żwawy bieg po olej do głowy.

 • kmosb

  Oceniono 31 razy 21

  Jeżeli są wątpliwości to trzeba je wyjaśnić i nie można przed nimi uciekać .

 • 23tryt

  Oceniono 21 razy 17

  żal wam było ośmiorniczek na talerzu?
  no to macie władzę-ośmiornicę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX