Abp Jędraszewski był wykładowcą UAM. Rektor uczelni wydał w jego sprawie oświadczenie. "Język nienawiści"

- Niepokojem napawa fakt, że i hierarchowie Kościoła Katolickiego biorący udział w sporach ideologicznych wokół zjawiska określanego skrótem LGBT używają mowy nienawiści - napisał prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki, rektor poznańskiej uczelni. W ten sposób odniósł się do słów abp. Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie". Metropolita przez lata wykładał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Abp. Marek Jędraszewski zasłynął niedawno wypowiedzią o "tęczowej zarazie" w odniesieniu do społeczności LGBT+. Spadła na niego za te słowa fala krytyki. Głos w dyskusji zabrał również rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Andrzej Lesicki. Oświadczenie ma związek z tym, że abp. Marek Jędraszewski przez lata wykładał na Wydziale Teologicznym poznańskiej uczelni.

Rektor: "Język nienawiści" pogłębia podziały w naszym społeczeństwie

Prof. Andrzej Lesicki zwraca uwagę, że od kilku lat jesteśmy świadkami pogłębiającego się sporu politycznego w społeczeństwie, jednak w ostatnim czasie rzadziej używa się argumentów merytorycznych, a częściej inwektyw, "których jedynym celem jest znieważenie przeciwników". Podkreśla, że udział w tym biorą nie tylko politycy, ale również media, również telewizja publiczna.

Zaznacza również, że "język nienawiści" pogłębia podziały w społeczeństwie. Odniósł się, choć nie bezpośrednio, do abp. Marka Jędraszewskiego.

Niepokojem napawa fakt, że i hierarchowie Kościoła Katolickiego biorący udział w sporach ideologicznych wokół zjawiska określanego skrótem LGBT używają mowy nienawiści, która może być odbierana jako nawoływanie do zwalczania osób o innych poglądach czy odmiennej orientacji

- napisał.

"Podziały polityczne i ideologiczne naszego społeczeństwa odbijają się także w naszej społeczności akademickiej. Podkreślam jednak stanowczo, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w swych działaniach kieruje się zasadami tolerancji i wzajemnego szacunku, przykładając wagę do rozwiązywania sporów na drodze debaty akademickiej, merytorycznej, wolnej od pogardy i nie obrażającej żadnej ze stron" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie uniwersytetu.

Dodał, że jako rektor stara się przeciwdziałać dyskryminacji na każdym tle, również z powodu orientacji seksualnej. Zapewnił także, że nadal będzie "zdecydowanie zwalczać przejawy agresji słownej i fizycznej, niezależnie od sztandarów, pod jakimi miałyby mieć one miejsce".

Pracownicy UAM nawołują do zajęcia stanowiska ws. abp. Jędraszewskiego

Oświadczenie rektora UAM jest prawdopodobnie reakcją na petycję pracowników uczelni, oburzonych postawą abp. Marka Jędraszewskiego, w której nawołują oni do zabrania jasnego stanowiska w sprawie słów duchownego.

Podpisani pod petycją naukowcy i pracownicy uniwersytetu przypominają, że abp. Marek Jędraszewski przez lata wykładał na Wydziela Teologicznym UAM, a jego nazwisko do dziś widnieje na stronach jednostki. 

W obliczu coraz częstszych ataków werbalnych i fizycznych apelujemy do Koleżanek i Kolegów z poznańskiej akademickiej wspólnoty o troskę i ochronę swoich nieheteronormatywnych koleżanek, kolegów, pracowników i pracownic, studentek i studentów szacownej poznańskiej uczelni ze stuletnią tradycją

- czytamy w liście.

Sygnatariusze zwrócili się również z apelem do władz uniwersytetu "o wsparcie i ochronę swoich nieheteronormatywnych koleżanek, kolegów, pracowników i pracownic, studentek i studentów przed dyskryminacją, stygmatyzacją, mową nienawiści, jawnym wzywaniem i dopuszczeniem do fizycznej przemocy".

"Milczenie wobec zacytowanych słów profesora naszego uniwersytetu odczytać można jedynie jako wyraz przyzwolenia na nękanie i przemoc wobec nas, naszych i Waszych Koleżanek i Kolegów" - podkreślili.

Więcej o:
Komentarze (507)
Abp Jędraszewski był wykładowcą UAM. Rektor uczelni wydał w jego sprawie oświadczenie. "Język nienawiści"
Zaloguj się
 • krotkizzoliborza

  Oceniono 132 razy 116

  Wykreślić tego obrońcę pedofili z archiwum uczelni i ogłosić że zatrudnienie go było największym błędem w jej historii.

 • polakadam

  Oceniono 87 razy 77

  Mądry i potrzebny głos. Nie wiem czy się przebije do opinii publicznej. Bo biskupi głośniej szerzą katolicką nienawiść do bliźniego. Suweren słucha klechów i uczy się jak nienawidzić. Polski kościół wyrzekl się chrystusa.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 88 razy 74

  Albo mamy do czynienia z wiarą, szczerą i żarliwą, albo ze zwykłym szwindlem.
  Hierarchowie kościelni doskonale wiedzą, że "przegięli".
  Wiedzą też, że jak PIS "straci władzę" przyjdzie za swe grzechy odpowiedzieć. Jeszcze tu, na ziemi ...

 • cah50

  Oceniono 64 razy 54

  Wyrazy współczucia dla studentów , którzy musieli słuchać ,, wykładów" tego d..nia !!!!

 • acide94

  Oceniono 56 razy 50

  Wydział Teologiczny na uniwersytecie w 2019 roku to jest kuriozum samo w sobie, nawet pomijając fakt że wykłada się tam tylko jedną teologię, Jedynie Słuszną w Kraju nad Wisłą. UAM traci na powadze utrzymując watykańskich dogmatyków.

 • krowajagoda

  Oceniono 52 razy 48

  Przez 2000 lat ludzie kosciola torturowali i mordowali na wszystkich kontynentach.
  Widac niektorym sie to jeszcze marzy.

 • chi-neng

  Oceniono 51 razy 37

  Czas nadszdl, by wreszcie SUWEREN SAM zabral sie za te 'czarno-czerwono-pupurowa', koscielna "diabelska zaraze" i okozal to:
  - odejsciem od Kosciola,
  - niedzielna absencja w kosciolach w czasie przeprowadzania przez nich z ambon kampanii wyborczej na poczet pisu
  - badz po prostu poprzez bezposrednia rekacje w kosciolach i w kazdej chwili, na to co oni glosza jako 'religie'.
  A co w gruncie rzeczy jest typowa komuno-naziolsko-bolszewicka propagandowa kampania wyborcza pisu, majaca na celu napedzenie im glosow wyborczych.
  Sa po prostu jawnym politycznym koalcjantem partii rzadzacej A NIE ZADNYM KOSCIOLEM!

 • hatteras

  Oceniono 41 razy 33

  A ja uwazan ,ze w historii kk w Polsce bedzie epoka przed Jedraszewskim i po.
  Od jego wystapienia zacznie sie teraz gwaltowny upadek kosciola i zadna sila ,zaden cud niczego juz nie zmieni,Pozostana tylko ciemni ,niedouczeni i oglupieni i beda posmiewiskiem dla calego cywilizowanego swiata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX