Mija pięć dni od nominacji Witek, a MSWiA nadal nie ma szefa. "Dziwna sytuacja, bezkrólewie"

Elżbieta Witek w piątek została nominowana na marszałka Sejmu. Jednocześnie przestała być szefową MSWiA. Rzecznik rządu jeszcze tego samego dnia poinformował, że jej następcą będzie Mariusz Kamiński, jednak do tej pory nie został on oficjalnie powołany. To sytuacja nietypowa, bo do tej pory prezydent podpisywał akt odwołania i nominacji tego samego dnia.

Wtorek to piąty dzień, kiedy MSWiA funkcjonuje bez ministra. Elżbieta Witek, która do tej pory sprawowała tę funkcję, została wybrana nową marszałek Sejmu w miejsce Marka Kuchcińskiego. Zastąpić ją ma Mariusz Kamiński, co już w piątek ogłosił rzecznik rządu Piotr Müller, jednak do tej pory prezydent nie podpisał aktu jego nominacji. 

Zobacz wideo

"To kwestia godzin"

Z informacji TVN24 wynika, że podpisanie oficjalnego aktu nominacji Mariusza Kamińskiego to "kwestia godzin". Stacja powołuje się na źródło z Kancelarii Prezydenta, które pragnie zachować anonimowość. Nie wiadomo jednak, co jest przyczyną tej zwłoki. 

Jak jednak poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta w rozmowie z Gazeta.pl, nadal nie wiadomo, kiedy prezydent Andrzej Duda złoży swój podpis na akcie nominacji Mariusza Kamińskiego.

Sytuacja jest bez wątpienia wyjątkowa, bo - jak przeanalizowało TVN24 - do tej pory zwyczajem było, że prezydent podpisywał akt odwołania i nominacji tego samego dnia. Tym razem było inaczej. 

- Premier, prezydent mogą podpisywać dokumenty urzędowe niezależnie od miejsca, w którym są. Służy im do tego podpis elektroniczny. Dziwna sytuacja, nie słyszałem wcześniej o takim bezkrólewiu - stwierdził w rozmowie ze stacją jeden z wysokich rangą urzędników.

Jarosław Zieliński pełni funkcję zastępcy Witek

Dopóki Mariusz Kamiński nie zostanie oficjalnie mianowany, ministra spraw wewnętrznych i administracji zastępuje wiceminister Jarosław Zieliński. Zgodnie z rozporządzeniem, które pod koniec czerwca podpisała Elżbieta Witek, jest on najważniejszym spośród ministrów. 

TVN24 twierdzi jednak, że silna pozycja Jarosława Zielińskiego zostanie osłabiona wraz z przyjściem do MSWiA Mariusza Kamińskiego. 

Więcej o:
Komentarze (76)
Mija pięć dni od nominacji Witek, a MSWiA nadal nie ma szefa. "Dziwna sytuacja, bezkrólewie"
Zaloguj się
 • an_ma_o

  Oceniono 36 razy 34

  zastanawiają się w pisie czy kryminalista może być szefem MSWIA ...tzn wg nich może być ale muszą sqr..wysyny oszacować na ile mogą sobie przed wyborami pozwolić na taki numer

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 23 razy 23

  W sumie absolutnie każdy w PiS nadaje się na każdego ministra w każdym resorcie w dowolnym momencie o każdej porze dnia i nocy, wystarczy, że zna wiadomo kogo lub kiedykolwiek podał mu rękę, ma telefon a jak nie ma to dostanie i głośno mówi tak jest. Ponadto im więcej ma za uszami tym lepiej, jojo kradł buty Adidas ale to jest nieważne- jest papier szafie pancernej w piwnicy na dole w razie czego się go wyjmie i już ministrem nie będzie

 • spyderman2

  Oceniono 20 razy 18

  przestępca będzie szefem milicji. zupełnie jak u stalina i za komuny. kaczyzm kopiuje te wzorce

 • Koczotos

  Oceniono 16 razy 16

  Może Dudaszwili ma resztkę przyzwoitości co do mianowania kogoś tak utopionego w wymiar sprawiedliwisci.? Taki żarcik z rana:D

 • stach_79

  Oceniono 15 razy 15

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji? Tak to się nazywa? I ministrem ma zostać osobnik z wyrokiem i ułaskawieniu przez prezydenta..? To PIS już nawet honoru nie ma??

 • wujekdolf

  Oceniono 17 razy 15

  ten bandyta co go pisiory wybroniły znowu jakiegoś przekrętasa wywinie...

 • norbertrabarbar

  Oceniono 17 razy 15

  Ja to widzę tak:

  sąd został wyręczony z wydania wyroku w sprawie Kamińskiego
  więc jego wina jest bezdyskusyjna, a powoływanie na ministra WSWiA osoby,
  która uniknęła więzienia wyłącznie dzięki znajomościom
  wygląda źle, nawet dla Adriana, który podpisze wszystko.

 • arreis65

  Oceniono 17 razy 15

  czyżby kryminalista mariusz kamiński nie nadawał się na szefa pisowskiej milicji ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX