Strajk nauczycieli powróci od września? ZNP nie może porozumieć się z ministrem edukacji

Kiedy pod koniec kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesił strajk nauczycieli, zapowiedział, że może zostać on wznowiony we wrześniu. Czy tak się stanie? Nauczyciele rozważają taką ewentualność.
Zobacz wideo

Z ustaleń Radia ZET wynika, że strajk nauczycieli może zostać wznowiony na dwa tygodnie po rozpoczęciu roku szkolnego, czyli 16 września. Najpierw jednak ZNP przeprowadzi referendum (od 2 września) i to jego wynik zaważy na tym, czy wrześniowy strajk nauczycieli się odbędzie. Pewne jest więc, że strajk nie rozpocznie się z dnia na dzień.

Strajk nauczycieli - wrzesień 2019. Kolejne spotkanie związkowców z MEN bez porozumienia

Oświatowe związki zawodowe zakładają, że strajk nauczycieli może zostać wznowiony, jeśli nie znajdą one porozumienia z nowym ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim. 2 sierpnia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” doszło do spotkania przedstawicieli MEN z oświatowymi związkami zawodowymi podczas których rozmawiano o wynagrodzeniach nauczycieli, jednak strony nie uzgodniły stanowisk - czytamy na stronie ZNP

Czego oczekują nauczyciele? Kiedy ZNP zawieszał strajk nauczycieli, jego przedstawiciele informowali, że domagają się od premiera, aby do września zrealizował założenia programu „Szkoła na szóstkę”. A te stanowiły m.in. poniższe postulaty:

  • wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB,
  • odchudzenie podstaw programowych,
  • kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej,
  • zmniejszenie biurokracji w szkołach,
  • zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli,
  • wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.
Więcej o: