Strajk nauczycieli powróci od września? ZNP nie może porozumieć się z ministrem edukacji

Kiedy pod koniec kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesił strajk nauczycieli, zapowiedział, że może zostać on wznowiony we wrześniu. Czy tak się stanie? Nauczyciele rozważają taką ewentualność.
Zobacz wideo

Z ustaleń Radia ZET wynika, że strajk nauczycieli może zostać wznowiony na dwa tygodnie po rozpoczęciu roku szkolnego, czyli 16 września. Najpierw jednak ZNP przeprowadzi referendum (od 2 września) i to jego wynik zaważy na tym, czy wrześniowy strajk nauczycieli się odbędzie. Pewne jest więc, że strajk nie rozpocznie się z dnia na dzień.

Strajk nauczycieli - wrzesień 2019. Kolejne spotkanie związkowców z MEN bez porozumienia

Oświatowe związki zawodowe zakładają, że strajk nauczycieli może zostać wznowiony, jeśli nie znajdą one porozumienia z nowym ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim. 2 sierpnia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” doszło do spotkania przedstawicieli MEN z oświatowymi związkami zawodowymi podczas których rozmawiano o wynagrodzeniach nauczycieli, jednak strony nie uzgodniły stanowisk - czytamy na stronie ZNP

Czego oczekują nauczyciele? Kiedy ZNP zawieszał strajk nauczycieli, jego przedstawiciele informowali, że domagają się od premiera, aby do września zrealizował założenia programu „Szkoła na szóstkę”. A te stanowiły m.in. poniższe postulaty:

 • wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB,
 • odchudzenie podstaw programowych,
 • kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej,
 • zmniejszenie biurokracji w szkołach,
 • zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli,
 • wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.
Więcej o:
Komentarze (111)
Strajk nauczycieli powróci od września? ZNP nie może porozumieć się z ministrem
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 37 razy 21

  Karczewski z luksusowego apartamentu tudzież z rządowego samolotu udzieli im porady żeby pracowali dla idei. Kuchcinski wspomoże.

  Ps. Strajkujcie razem ze służbą zdrowia, opieka społeczna. Nie pozwólcie się poniżać!!!

 • cim_cum

  Oceniono 35 razy 17

  Z tym rządem nie da się negocjować. On słucha tylko argumentów siłowych. A takich nauczyciele nie mają. Panie i panowie - nie strajkujcie, ale zacznijcie wychowywać w duchu antypisowskim; być może za cztery lata przyniesie to jakiś skutek. Poza tym - dość bratania się z kościołem. Mówcie wprost, że to ciemnota i zabobon.

 • fakie

  Oceniono 36 razy 16

  Poczekajcie do pazdziernika! Dajcie ludziom poczuc na wlasnej skorze syf “reformy Zalewskiej” i wtedy wykonajcie ruch. Zaczynajac strajk we wrzesniu znowu nastawicie przeciwko sobie opinie publiczna.

 • e_block

  Oceniono 11 razy 11

  Trzeba było w kwietniu brać masowo L 4 i śmiać się z Zalewskiej a tak honorowo dostało się mocno po kieszeni. Strajk ....chyba w necie

 • trzynasty131313

  Oceniono 20 razy 10

  Czy sprawnie działające służby wykryły już sprawców kilkuset alarmów bombowych w czasie matur? Czy te właśnie służby zrobiły to, by zdyskredytować nauczycieli. Nie poddawajcie się. Dyktatura upadnie.

 • lesngene

  Oceniono 24 razy 10

  byłem zdania, że strajk wiosną powinien być kontynuowany, chociaż rozumiem też decyzję o zawieszeniu; ale też te kilka tygodni protestu poszło prawie na marne (wsparłem finansowo protest wtedy i będę to robił dalej); NAUCZYCIELE względną łagodnością nic z tym "rządem troglodytów" nie uzyskacie POPIERAM PROTEST

 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 9

  Spoko, strajk nie powróci, bo dzięki PERFIDNYM przepisom, nauczyciele NIE POZBAWIĄ się swoich i tak niezbyt wysokich pensji.

  I kacze syny DOSKONALE o tym wiedzą.... :-((

 • srv14

  Oceniono 11 razy 9

  Niestety nauczycieli nie stać na strajk , koszty są bardzo wysokie a nawet jeśli do strajku dojdzie to sie okaże ,że rodzice uczniów nie są z nimi solidarni. Moga liczyć tylko na dużą liczbę uczniów w klasach 5-8 tym zawsze będzie się podobało brak lekcji

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 20 razy 8

  Ale Kaczyński i tak sfałszuje wybory.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX