IMGW ostrzega przed burzami. "Nie można wykluczyć powstania trąby powietrznej" [Pogoda]

Pogoda. Na południowym wschodzie Polski mogą wystąpić dziś gwałtowne burze z silnymi ulewami do 40 mm i gwałtownym wiatrem osiągającym prędkość nawet do 110 km/h. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla dziewięciu województw.
Zobacz wideo

W województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim i w części województw mazowieckiego i podlaskiego obowiązują ostrzeżenia II stopnia przed burzami z gradem. Alerty pogodowe wydano także dla województwa łódzkiego i wschodnich powiatów województwa wielkopolskiego - tam wystąpi dziś silny wiatr z burzami.

Pogoda. Burze, grad, a nawet trąby powietrzne. RCB ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi

Z prognozy pogody na portalu windy.com wynika, że najsilniejsze wyładowania atmosferyczne wystąpią dzisiaj w nocy.

"Miejscami, szczególnie w rejonie od Małopolski Zachodniej po Polesie i Roztocze burze mogą przybrać gwałtowne formy z silnymi ulewami do 40 mm, gwałtownym wiatrem do 90 km/h, lokalnie 110 km/h i opadami dużego gradu o średnicy do 5 cm. W szczególnie nasilonych zjawiskach nie można ostatecznie wykluczyć powstania trąby powietrznej" - czytamy na stronie pogodynka.pl

Przed burzami ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Do mieszkańców województw południowo-wschodniej Polski wysłano już ostrzegawcze SMS-y.  "W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Jeśli możesz - zostań w domu” - apeluje RCB.