Perseidy 2019. W nocy kulminacja spadających gwiazd na naszym niebie

W nocy z poniedziałku na wtorek będziemy mogli zobaczyć maksimum Perseidów - jednego z najbardziej regularnych rojów meteorów, które mogą oglądać mieszkańcy Ziemi. Skąd biorą się "spadające gwiazdy" i o której godzinie będzie można je podziwiać?
Zobacz wideo

Perseidy to rój meteorów, będących pozostałościami komety Swifta-Tuttle’a. Jego orbita przecina się z orbitą ziemską co roku na przełomie lipca i sierpnia. Kiedy to się dzieje, meteory wpadające w atmosferę Ziemi spalają się i tworzą tym samym efekt świetlny, który nazywamy potocznie spadającymi gwiazdami.

Perseidy 2019. Kiedy spadające gwiazdy będą najlepiej widoczne? Jak obserwować meteory?

Rój meteorów, który nazywamy Perseidami, jest widoczny na niebie w dniach 17 lipca - 24 sierpnia, jednak jego maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. W tym czasie można zaobserwować nawet 100 spadających gwiazd na godzinę. W momencie maksimum aktywności rój Perseidów znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei. Spadające gwiazdy najlepiej widoczne są w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Aby obserwować Perseidy, warto udać się w miejsce, gdzie jest ciemno, a więc najlepiej z dala od miasta. Im ciemniejsze miejsce znajdziemy, tym łatwiej będzie dostrzec spadające gwiazdy. Do obserwacji meteorów z roju Perseidy nie są potrzebne żadne przyrządy - widać je gołym okiem.

Perseidy 2019. W Warszawie zgaśnie iluminacja kilku mostów i instytucji publicznych

Aby spadające gwiazdy były dziś lepiej widoczne, w Warszawie zgaśnie oświetlenie takich obiektów jak Centrum Nauki Kopernik, PGE Narodowy czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wyłączona zostanie także iluminacja kilku warszawskich mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego.

Więcej o: