Świnoujście. Wojsko przetransportuje miny do morza. RCB apeluje do mieszkańców. "Realne zagrożenie"

W poniedziałek 12 sierpnia rano wojsko przetransportuje niewybuchy z Zalewu Szczecińskiego do morza. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje do mieszkańców regionu i przebywających tam turystów, by słuchali komunikatów i stosowali się do poleceń służb.
Zobacz wideo

W poniedziałek 12 sierpnia rano w Świnoujściu (województwo zachodniopomorskie) odbędzie się neutralizacja miny morskiej z czasów II wojny światowej. "Obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruchu wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim" - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w wydanym z tego powodu alercie. 

Świnoujście. Wydobędą miny z Zalewu Szczecińskiego. RCB wydało alert 

Wydobycie niewybuchów, a następnie transport na poligon morski w celu neutralizacji, jest realnym zagrożeniem dla mieszkańców Świnoujścia i wypoczywających tam gości - przestrzega RCB. Podniesienie niewybuchów planowane jest około 5 rano, z kolei około godziny 9.30 okręt z ładunkiem wypłynąć ma z rejonu Świnoujścia na bezpieczną odległość.

Na czas transportu min zarządzono ewakuację osób przebywających w strefie, której zewnętrzna granica obejmuje teren do 200 metrów od osi toru wodnego. W godzinach 8.00-10.00 obowiązywać będzie bezwzględny zakaz wchodzenia do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego, czyli w pobliżu do wejścia na plażę Aleją Interferie oraz na falochrony zachodni i środkowy. Na czas wydobycia oraz transportu min poza główki portu w Świnoujściu będzie obowiązywał całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruch wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim. Zostanie także wstrzymane kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach oraz ruch pociągów.

Operację wydobycia min przeprowadzą, marynarze, żołnierze i nurkowie

Rządowe Centrum Transportowane informuje, że wydobywane będą niewybuchy z czasu II wojny światowej - brytyjska, lotnicza mina morska typu Mark VI oraz niemiecka bomba głębinowa typu DM. Znajdują się one na torze wodnym Szczecin-Świnoujście na głębokościach 6 i 12 metrów. Operację neutralizacji przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowana zostanie także załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. 

Więcej o: