Czołgi przejechały ulicami Katowic o trzeciej nad ranem. To próba generalna przed czwartkową defiladą

Kilka tysięcy żołnierzy ćwiczyło w nocy w centrum Katowic przed defiladą, która w mieście odbędzie się 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego. Przez centrum miasta przejechały m.in. czołgi, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet.
Zobacz wideo

Próba generalna przed defiladą "Wierni Polsce", które odbędzie się 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego, została przeprowadzona w nocy z piątku na sobotę w centrum Katowic. Zorganizowano ją w środku nocy, żeby ograniczyć jej uciążliwość dla mieszkańców. Przez centrum miasta przejechały czołgi, transportery opancerzone, wyrzutnie rakiet a ulicami przeszli też żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Wszystko obserwowało kilkuset mieszkańców Katowic. 

Po raz pierwszy defilada przemaszeruje ulicami Katowic

Będzie to pierwszy raz, kiedy defilada z okazji Święta Wojska Polskiego nie odbędzie się w Warszawie. Ministerstwo obrony zdecydowało się przenieść uroczystości do Katowic ze względu na przypadającą właśnie setną rocznicę wybuchu Powstania Śląskiego.

- Sto lat temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 wybuchło I Powstanie Śląskie. To właśnie Ślązacy zdecydowali w ten sposób, że ich celem jest to, aby Śląsk był częścią Polski. Oddajemy im hołd, pamiętamy o ich ofierze - mówił w czasie nocnej próby w Katowicach minister obrony Mariusz Błaszczak. 

W defiladzie wezmą udział polscy i zagraniczni żołnierze

15 sierpnia w defiladzie "Wierni Polsce" ma wziąć udział 2600 żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W centrum Katowic maszerować będą także studenci uczelni wojskowych, a na ulicach pojawi się także sprzęt, jakim dysponuje polska armia, w tym czołgi i transportery opancerzone. W czasie uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach planowany jest również przelot śmigłowców i samolotów myśliwskich.

W uroczystościach mają wziąć udział także stacjonujący w Polsce żołnierze NATO ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Więcej o: