Terespol. Nieznana osoba wtargnęła do strefy rażenia potężnego urządzenia rentgenowskiego. Apel urzędu

Pod koniec lipca nieznana osoba wtargnęła do strefy rażenia urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów kolejowych w Terespolu. Mogła zostać napromieniowana, co może się wiązać z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Lubelski Urząd Celno-Skarbowy od ponad dwóch tygodni apeluje, aby zgłosiła się ona do szpitala.
Zobacz wideo

Do zdarzenia doszło 22 lipca w Terespolu. Jak pisze Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej w komunikacie, osoba o nieznanej tożsamości wtargnęła do strefy rażenia urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów kolejowych. Portal lublin112.pl informuje, że urzędnicy zorientowali się, że urządzenie przestało działać. Okazało się, że ktoś je najprawdopodobniej wyłączył od wewnątrz.

Rentgen w Terespolu jest największy w Europie

"Tymczasem uruchomione we wrześniu 2016 roku urządzenie jest największe w Europie. Swoim zasięgiem obejmuje aż trzy tory kolejowe i służy do wykrywania prób przewozu przez granicę zarówno kontrabandy, jak też nielegalnych i niebezpiecznych towarów. Jest tak silne, że nie tylko pokazuje strukturę znajdujących się w wagonach ładunków, lecz również ewentualne skrytki w elementach konstrukcyjnych zarówno wagonów towarowych jak również kontenerów" - czytamy w portalu.

W komunikacie urzędu zaznaczono, że wtargnięcie nastąpiło pomimo znaków ostrzegających przed promieniowaniem jonizującym i substancjami radioaktywnymi ustawionymi na tym obszarze.

Osoba, która wtargnęła do urządzenia, powinna zgłosić się do szpitala

Urzędnicy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego ostrzegają, że osoba, która dostała się do środka urządzenia, mogła zostać napromieniowana. Apelują, aby zgłosiła się ona do najbliższego szpitala lub skontaktowała ze służbą dyżurną urzędu (numer telefonu - 83 344 97 17). 

Taki sam komunikat pojawił się ponad dwa tygodnie temu na stronach gminy i miasta Terespol. Do tej pory osoba się nie zgłosiła.

Więcej o: